Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, листопад, 2017/№48
Друкувати

Бліц-відповіді про ставку єдиного податку в групі 2

Мірошниченко Віталіна, податковий експерт, v.miroshnichenko@buhgalter911.com
Здавалося б, що може бути простіше сплати єдиного податку, будучи єдиноподатником групи 2? Але, як виявилося, навіть тут можуть бути різні варіанти і ставки. Якщо ви — у групі 2 і не знаєте, яку ставку застосовувати, вам сюди.

Запитання 1. ФОП зареєстрований у м. Харкові, але діяльність веде і в інших містах України. Яку ставку єдиного податку він повинен сплачувати?

Відповідь: 640 грн. І ось чому: згідно з п. 293.7 ПКУ у разі, якщо діяльність ведеться на території більше, ніж однієї сільської або міської ради або ради об’єднаних громад, то застосовується максимальна ставка єдиного податку, встановлена ст. 293 ПКУ, тобто 20 % мінзарплати (п. 293.2 ПКУ). У 2017 році — це 640 грн. (20 % від 3200 грн.).

Тож якщо б підприємець працював тільки в м. Харкові, то він міг би сплачувати єдиний податок за ставкою 320 грн. (ця ставка «запрацювала» для харків’ян-другогрупників з 01.03.2017 р.*).

* Таке зменшення відбулося не лише в м. Харкові, детальніше про нього — у статті «Коли єдиного податку стало менше…» (журнал «Бухгалтер 911», 2017, № 25).

А коли він працює не лише в м. Харкові, але і в інших містах країни, то ставка єдиного податку в нього дорівнює 640 грн. на місяць.

Запитання 2. ФОП зареєстрований у м. Харкові, але торгові точки в нього є як у самому місті, так і в Харківській області. Яку ставку єдиного податку він повинен сплачувати?

Відповідь: 640 грн. І ось чому: згідно все з тим же п. 293.7 ПКУ максимальна ставка єдиного податку застосовується, якщо діяльність ведеться на території більше, ніж однієї міськради або сільради. А м. Харків і Харківська область — це різні ради. В області більше 20 районів, де є свої ради і свої ставки єдиного податку.

Дізнатися про ставку єдиного податку у вашому районі можна на сайті ДФСУ за посиланням: http://kh.sfs.gov.ua/rishennya-mistsevih-rad-/ у розділі «Єдиний податок».

Запитання 3. ФОП зареєстрований у м. Краснограді, але діяльність веде тільки в м. Харкові (торгівля). Яку ставку єдиного податку він повинен сплачувати?

Відповідь: на думку податківців, максимальну, тобто 640 грн. (категорія 107.05 ЗІР). І тут діє все той же п. 293.7 ПКУ, про який ми говорили вище.

Свою позицію фіскали аргументують так: фізособа може зареєструватися підприємцем тільки за місцем проживання (прописки), у нашому випадку — у м. Краснограді. Отже, саме в Красноградську податкову воно зобов’язане подавати заяви, звіти, отримувати довідки і сплачувати податки.

Таку «активність» навколо податкової адреси податківці пов’язують з діяльністю підприємця.

Відповідно, за їх логікою виходить, що підприємець здійснює госпдіяльність одночасно у двох містах: Краснограді і Харкові. Тобто він зобов’язаний сплачувати єдиний податок за максимальною ставкою — 640 грн.

Позиція, варто відзначити, обговорювана.

Адже якщо звернутися до п. 299.7 ПКУ, можна побачити, що місце здійснення госпдіяльності і податкова адреса підприємця — це різні поняття, адже вони перелічені окремо в ч. 2 і ч. 3 п. 299.7 ПКУ (ср. 025069200). Власне, і в заяві про перехід на єдиний податок ці місця вказуються окремо.

Відповідно, формально в описаній ситуації можна стверджувати, що підприємець здійснює діяльність тільки в м. Харкові, а в м. Краснограді лише розташована його податкова адреса, але діяльність не ведеться. Саме тому п. 293.7 ПКУ в цьому випадку не діє.

Водночас зазначимо, що навряд чи ці висновки здадуться переконливими для податківців. А перспектива судового оскарження туманна.

Запитання 4. ФОП зареєстрований у м. Харкові, здійснює торгівлю через інтернет-магазин (товари відправляє поштою з м. Харкова по всій Україні). Яку ставку єдиного податку він повинен сплачувати?

На жаль, у ПКУ немає чіткого визначення, що таке «місце здійснення госпдіяльності». Тому податківці трактують це «місце» як забажають .

За бажанням, вони можуть вважати, що відправка товарів по Україні (поштою) — це діяльність по усій Україні, а можуть і погодитися, що торгівля здійснюється тільки в м. Харкові, оскільки товар вирушає з м. Харкова.

Від цього «танцює» і ставка єдиного податку в групі 2 .

Утім, поняття «Місце здійснення госпдіяльності» трапляється не лише в ПКУ, але і в іншій нормативці. І хоча воно відрізняється за формулюванням, але незмінно означає одне й те ж саме: це місце, де знаходиться обладнана територія або приміщення (магазин, склад, завод тощо), у межах якого підприємець працює, зберігає або видає продукцію (див., зокрема, п. 8 ст. 9 Закону № 222**).

** Закон України «Про ліцензування видів господарської діяльності» від 02.03.2015 р. № 222-VIII.

Тож, на наш погляд, інтернет-магазин, розташований тільки в м. Харкові, — це здійснення госпдіяльності в м. Харкові, а не по усій Україні. Отже, і ставка єдиного податку в цьому випадку — 320 грн.

Зрозуміло, обстояти свою правоту вам буде легше, якщо в п. 7 Заяви про застосування спрощенки ви вкажете тільки «м. Харків». Якщо ж у вас там вказано «вся Україна», не варто і сперечатися — доведеться сплачувати єдиний податок у розмірі 640 грн. .

Запитання 5. ФОП зареєстрований і працює в м. Харкові, але в заяві про застосування спрощенки свого часу написав місце діяльності «на території України». Яку ставку єдиного податку він повинен сплачувати?

Відповідь: на жаль, але йому доведеться сплатити 640 грн. , оскільки на нього поширюється п. 293.7 ПКУ.

Аналогічна ситуація й у тих підприємців, які вказали місце діяльності так: «в офісі замовника», «торгівля на ринках України», «торгівля на виставках України», «перевезення по Україні», «міжнародні перевезення», «надання послуг на території України» тощо.

Утім, якщо підприємець дійсно працює тільки в м. Харкові, він завжди може внести зміни в Реєстр єдиноподатників, указавши нове місце діяльності — «м. Харків».

Для цього достатньо подати заяву про застосування спрощенки, поставивши «V» в останньому полі п. 5.3 і вказавши нове місце діяльності в п. 7.

Заяву можна подати до 20 числа найближчого місяця (п. 298.5 ПКУ).

Після таких змін ставка єдиного податку знизиться до 320 грн.

Запитання 6. ФОП зареєстрований і працює в м. Харкові, але в нього не один магазин, а три (всі — у м. Харкові). Яку ставку єдиного податку він повинен сплачувати?

Відповідь: однозначно — 320 грн. . Із цим не сперечатимуться і податківці, оскільки підприємець здійснює діяльність на території однієї міськради — Харківської. Отже, п. 293.7 ПКУ в цьому випадку не діє. Тобто підприємець має повне право сплачувати єдиний податок у розмірі 320 грн. на місяць.

При цьому абсолютно неважливо, скільки магазинів у нього є. Головне, що всі вони знаходяться в межах одного міста.

Те ж саме, якщо підприємець здає в оренду (передає в безкоштовне користування) декілька об’єктів нерухомості.

Нагадаємо, що в такому разі контролери хочуть бачити в графі «Місце здійснення господарської діяльності» заяви про застосування спрощеної системи оподаткування всі адреси розташування такого нерухомого майна (категорія 107.01 ЗІР).

Сама собою «множинність» об’єктів оренди на ставку не впливає. Головне — на території однієї чи декількох рад вони знаходяться.

Запитання 7. ФОП зареєстрований і працює в м. Харкові. Здійснює декілька видів діяльності. За якою максимальною ставкою потрібно сплачувати єдиний податок?

У цьому випадку не потрібно сплачувати єдиний податок за ставкою 640 грн. на місяць.

Згідно з п. 293.6 ПКУ якщо підприємець з групи 1 або 2 здійснює декілька видів господарської діяльності, застосовується максимальний розмір ставки єдиного податку, встановлений для таких видів діяльності.

Зверніть увагу: тут ідеться не про максимальний розмір ставки, встановлений у ПКУ, а про найбільшу зі ставок, установлених місцевими радами для здійснюваних платником видів діяльності.

Природно, мова тільки про ті випадки, коли ці ставки розрізняються. У випадку з м. Харковом, ставка єдиного податку для групи 2 єдина — «10 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року»***.

*** Див. рішення 11 сесії Харківської міської ради 7 скликання від 22.02.2017 р. № 542/17 «Про місцеві податки та збори в місті Харкові».

Відповідно, «множинність» видів діяльності взагалі жодного впливу на ставку не вчинить. Ставка складатиме все ті ж 320 грн. на місяць.

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться