Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, листопад, 2017/№48
Друкувати

Важливо! Мінфін оновив Критерії блокування податкових накладних

Кравченко Дар’я, податковий експерт, buhgalter911@mail.ua
Ідею з переведенням блокування податкових накладних у так званий тестовий режим без фактичного призупинення реєстрації податкової накладної Уряд не вітає. Маємо на увазі «застряглий» законопроект № 7115*, долю якого зараз спрогнозувати неможливо. Замість цього Мінфін іде «стежкою безперервного вдосконалення» блокувальних критеріїв**. Що маємо цього разу?

* Детальніше про нього можете прочитати в статті «Блокування податкових накладних на «новий лад»: проект Закону» (журнал «Бухгалтер 911», 2017, № 40).

** Про свіжі зміни читайте в статті «Блокування податкових накладних: нова «розблокувальна» Таблиця і ліберальні норми для аграріїв» (журнал «Бухгалтер 911», 2017, № 42).

Отже, Мінфін вніс чергові зміни в Критерії № 567***.

*** Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджені наказом Мінфіну від 13.06.2017 р. № 567.

Відповідний наказ від 09.11.2017 р. № 926 (далі — наказ № 926) офіційно опублікований і набув чинності з 17.11.2017 р. Далі — про суть змін.

Таблиця: нові претенденти на «автомат»

Нагадаємо, що завдяки наказу Мінфіну від 18.09.2017 р. № 776 усі суб’єкти господарювання дістали можливість подавати «Таблицю даних платника» (додаток до Критеріїв) заздалегідь — до здійснення операції, тобто ще до блокування податкової накладної (ПН) / розрахунку коригування (РК).

У звичайному порядку ДФСУ зобов’язана проаналізувати таку Таблицю протягом 5 робочих днів і прийняти рішення: враховувати чи ігнорувати.

Проте в окремих платників ПДВ система моніторингу може приймати Таблицю автоматично (без розгляду комісією ДФСУ).

Уточнення. Спочатку до цього переліку ввійшли:

— сільгосптоваровиробники — одержувачі сільгоспдотації та/або

— сільгосппідприємства, які на 31.12.2016 р. застосовували спеціальний режим оподаткування.

Головним для них було виконати ряд умов:

1) відповідати певним вимогам (кожній з них):

— вони мають бути внесені в Реєстр одержувачів бюджетної дотації та/або бути на 31.12.2016 р. на спецрежимі обкладення ПДВ, встановленому ст. 209 ПКУ;

— мати загальну площу власної або орендованої земельної ділянки понад 200 га включно за станом на 01.01.2017 р.;

Задекларовану до 20.02.2017 р.

— за період з 01.01.2017 р. на такому підприємстві не повинно було бути одночасної зміни засновника і директора підприємства;

2) подати Таблицю, в якій (у графі 4) вказані їх «пільгові» групи товарів. Це можуть бути:

— живі тварини (код 01 згідно з УКТ ЗЕД);

— риба і ракоподібні, молюски та інші водні безхребетні (код 03);

— молоко та молочні продукти; яйця птиці; натуральний мед; їстівні продукти тваринного походження, в іншому місці не вказані (код 04);

— овочі та деякі їстівні коренеплоди і бульби (код 07);

— їстівні плоди та горіхи; шкірка цитрусових або динь (код 08);

— зернові культури (код 10);

— насіння та плоди олійних рослин; інше насіння, плоди і зерна; технічні або лікувальні рослини; солома та фураж (код 12).

«Сьогоднішнім» наказом № 926 Мінфін уточнив, що:

— власних або орендованих земельних ділянок може бути декілька. При цьому головне, щоб загальна площа таких ділянок була більше 200 га включно;

Тобто не обов’язково мати одну ділянку площею більше 200 га включно. Площі ділянок додаються.

— власні земельні ділянки — це ділянки, на які в аграрія є право власності або ж право користування.

Нові претенденти. Тепер на автоматичний облік Таблиці, окрім аграріїв, можуть розраховувати платники ПДВ, у яких одночасно (!):

— показник податкового навантаження більше 2 % (D > 0,02);

— показник приросту нарахованого ПДВ за місяць у порівнянні з максимальною місячною сумою за останні 12 місяців менше 30 % (P Pм х 1,3).

Нагадаємо, що P — сума ПДВ, вказана платником податку в ПН/РК, зареєстрованих у звітному (податковому) періоді, з урахуванням наданої на реєстрацію ПН/РК;

Pм — найбільша місячна сума ПДВ, вказана в ПН/РК, зареєстрованих платником за останні 12 місяців.

Тобто показником P фактично обмежується сума ПДВ у ПН/РК, реєстрованих у поточному місяці, коефіцієнтом 1,3 у порівнянні з найбільшим ПДВ за один з 12 попередніх місяців;

Зверніть увагу! Для прийому Таблиці в автоматичному режимі використовуватимуть показник, ідентичний за своїми параметрами «додатковій умові» непотрапляння під моніторинг.

— обсяг постачань товарів/послуг у ПН/РК, складених з 01.01.2017 р. у Реєстрі і вказаних у Таблиці, що подається, складає більше 25 % загального обсягу постачань за цей же період. Вважаємо, під «складеними» з 01.01.2017 р. Мінфін таки мав на увазі «зареєстровані» в цей період ПН/РК.

Показники D (рівень податкового навантаження за останні 12 місяців) і P (сума ПДВ, яка потрапила в ЄРПН у звітному періоді у складі ПН/РК) платникам ПДВ уже знайомі. Порядок їх розрахунку не змінився . Він, як і раніше, прописаний у п.п. 4 п. 5 Критеріїв № 567 (ср. 025069200).

Єдина новина — тепер значення цих показників ДФСУ зобов’язана буде:

— розраховувати кожного 10 числа календарного місяця, наступного за звітним;

— робити їх доступними в електронному кабінеті (ЕКП) кожного платника ПДВ. Платник зможе побачити, що йому «нарахували» .

Хоча де конкретно в ЕКП буде вказана ця інформація, поки що не відомо.

Увага! Під час моніторингу комісія ДФСУ має право прийняти рішення не враховувати інформацію, вказану в Таблиці, якщо отримає відомості про її недостовірність. За ситуації, коли така інформація вже була врахована системою моніторингу автоматично, «автомат» скасують після того, як комісія прийме рішення про неврахування такої Таблиці.

Новий блокувальний критерій

Новий блокувальний критерій стосується виключно РК до ПН, складених на ПДВ-платників. При цьому РК підпаде під блокування, якщо ним передбачається змінити (п.п. 3 п. 6 Критеріїв № 567):

вартість товару/послуги більш ніж удвічі

Потрібно розуміти, що йдеться про графи 9, 10 «Коригування вартості» РК.

та/або

— номенклатуру товарів/послуг: для товарів — перші чотири цифри коду згідно з УКТ ЗЕД, для послуг — перші дві цифри коду згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (коли міняється хоча б одна із цих цифр).

Як вихід: для «заміни» номенклатури в такому разі доведеться складати зменшуючий РК і нову ПН.

Нагадаємо, що досі в діючій консультації з категорії 101.15 ЗІР податківці радять при зміні номенклатури «порядкову» гр. 1 РК заповнювати двічі (!) за кожним з рядків (тобто і в рядку з «-», і в рядку з «+» указувати один і той же номерщо відповідає порядковому номеру рядка з коригованої ПН).

Відповідно і блокування торкнеться тих РК, де йде «завантаження» в «старий» рядок ПН зміненої номенклатури.

Якщо в номенклатурі товар міняється на роботу або навпаки і відповідно коди повністю міняються, така РК також потрапляє під блокування.

У цьому світлі не зайвим буде звернути увагу на свіжу позицію (до речі, далеко не однозначну) ДФСУ з її листа від 27.10.2017 р. № 2417/6/99-99-15-03-02-15/ІПК:

«у разі необхідності збільшення кількості позицій найменувань товарів/послуг у податковій накладній, платник податку складає нову податкову накладну із зазначенням у ній таких нових позицій та дати складання, що відповідає даті настання першої події за такою операцією, та зобов’язаний зареєструвати таку накладну в ЄРПН».

Не потраплять під блокування:

— усі РК, виписані на покупця — неплатника ПДВ (тобто РК, складені до ПН з типами причини від «01» до «15»);

— РК, складені на повернення (авансів або відвантажених товарів).

Оновлений критерій № 1 («3 + 1»)

Нагадаємо: критерій № 1 має 3 складові й одну додаткову умову. І лише в разі їх одночасного виконання вам гарантоване листування з «розблокувальною» комісією****.

**** Вам будуть цікаві наші статті «Критерії блокування: є зміни» (журнал «Бухгалтер 911», 2017, № 34), «Блокувальні цікавинки»: податкова накладна / розрахунок коригування» (журнал «Бухгалтер 911», 2017, № 32).

Що ж це за 3 складові?

Перша: обсяг постачання перевищує умовні залишки («віртуальний» склад).

Тобто якщо обсяг постачання товару/послуги, вказаний у ПН/РК, поданій для реєстрації, виявиться в 1,5 раза більше величини, що дорівнює залишку різниці обсягу придбання (ввезення) такого товару/послуги, вказаного в ПН/РК, зареєстрованих з 01.01.2017 р. в ЄРПН, і обсягу постачання відповідного товару, вказаного з 01.01.2017 р. в отриманих ПН/РК, зареєстрованих у ЄРПН, і митних деклараціях.

Якщо ПН (без ПДВ) ≥ (Придб - Продан) х 1,5

Друга: переважання «ризикових» товарів.

У залишках товарів, які визначаються в порядку, вказаному в попередньому пункті, кількість «ризикових» товарів не повинна була перевищувати 75 %. Тут і відбулися зміни.

Відтепер залишок «ризикових» товарів диференційований і прив’язаний до рівня податкового навантаження (до значення показника D) (див. таблицю нижче).

Останній, у свою чергу, є розрахунковою величиною, що дорівнює S/T — відношення загальної суми сплачених за останні 12 місяців податків/зборів (окрім суми «ввізного» ПДВ) і ЄСВ (S) до загальної суми постачання товарів/послуг, оподатковуваних за ставкою 20 % і за ставкою 7 %, за останні 12 місяців, указаної в зареєстрованих ПН/РК (T).

Рівень податкового навантаження (D)

% «ризикових» товарів

більше 0,03

більше 75 %

від 0,02 до 0,03

більше 60 %

від 0,015 до 0,02

більше 50 %

від 0,01 до 0,015

більше 40 %

від 0,005 до 0,01

більше 30 %

до 0,005

більше 20 %

Нагадаємо, що перелік таких «ризикових» товарів затверджений наказом ДФСУ від 30.06.2017 р. № 461.

Виходить, чим менше платник ПДВ платить податків, тим менше «ризикових» товарів він може мати в залишках товарів.

Третя: на «вході» — один товар, на «виході» — інший.

У зв’язку з цим аналізуються дані, зазначені в Таблиці даних платника (додаток до Критеріїв № 567). Відповідно «сигнал дає» відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в поданій на реєстрацію ПН як товару/послуги, що постачається на постійній основі, в Таблиці даних платника податку.

Тут змін немає.

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться