Підпишіться!


Бухгалтер 911, вересень, 2017/№38
Друкувати

Найменування юрособи вказане «навпаки»: чи дійсна первинка?

Сумцова Ольга, податковий експерт, o.sumcova@buhgalter911.com
Бухгалтер попросив покупця переробити акт виконаних робіт, аргументуючи це тим, що найменування їх підприємства написане неправильно. Ми вказали спочатку найменування підприємства, а потім — організаційно-правову форму, а потрібно навпаки. Наскільки це істотно і чи потрібно переробляти акт?
первинні документи

Якщо коротко, то найменування підприємства в первинному документі вказане неправильно. Але на це, в принципі, можна закрити очі.

Положення № 88* указує на те, що найменування підприємства, від імені якого складений документ, — обов’язковий реквізит первинного документа (п. 2.4). Найменування юрособи, у свою чергу, згідно зі ст. 16 Закону № 755** повинно містити (1) її організаційно-правову форму і (2) назву.

* Положення про документальне забезпечення записів у бухобліку, затверджене наказом Мінфіну від 24.05.95 р. № 88.

** Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань» від 15.05.2003 р. № 755-IV.

Щоправда, зазначимо, що в Законі про бухоблік (ч. 2 ст. 9) як обов’язковий реквізит указана саме назва підприємства (а не найменування) . Але вказувати вид організаційно-правової форми при зазначенні найменування підприємства в первинних документах потрібно. По-перше, цього, як ми зазначили вище, вимагає Положення № 88 (ср. 025069200). А по-друге, без зазначення організаційно-правової форми можуть виникнути проблеми з ідентифікацією підприємства.

Адже згідно з ч. 4 ст. 16 Закону № 755 саме найменування підприємства (а не його назва) не може бути тотожним найменуванню іншого підприємства. Тобто цілком можуть існувати два підприємства з однаковою назвою, скажімо, «Ластівка», але з різними організаційно-правовими формами — ТОВ «Ластівка» і ПАТ «Ластівка».

Найменування юрособи є тотожними, якщо в цих найменуваннях збігаються і організаційно-правові форми, і назви.

Тепер про вимоги до порядку написання найменування підприємства. Вони затверджені наказом Мін’юсту від 05.03.2012 р. № 368/5. Так ось, у п. 3.1 цих вимог сказано, що назва юрособи вказується після організаційно-правової форми. Інакше кажучи, спочатку повинна вказуватися організаційно-правова форма підприємства, а потім — його назва.

Оскільки жодних додаткових зауважень стосовно зазначення найменування підприємства Положення № 88 не містить, то ці ж загальні правила (про те, що спочатку потрібно вказувати організаційно-правову форму підприємства, а потім — його назву) застосовуються і до зазначення найменування підприємства в первинних документах.

Інша справа, що зазначення найменування підприємства «навпаки» навряд чи може вплинути на дійсність первинного документа. Адже вид організаційно-правової форми підприємства вказаний. Тобто за ним можна однозначно ідентифікувати підприємство.

Отже, це несуттєва помилка, яка не може стати єдиною причиною для визнання документа недійсним.

У фокусі фото автора
Томашпольский Сергій ФОП і готівка: оприбуткування, ліміти, РРО і фінмоніторинг... ...
11526 33
Курси валют
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити!
Бажаєте побачити, як сайт буде виглядати без реклами?
Вимкнути на 10 секунд