Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, квітень, 2018/№15
Друкувати

«Дивні» роз’яснення від НБУ: відокремлені підрозділи і К°

Шевчук Михайло, податковий експерт, m.shevchuk@buhgalter911.com
У своєму листі від 07.03.2018 р. № 50-0007/13560 регулятор розглянув 4 запитання і за двома з них висловив, як мінімум, не най­очевиднішу думку. У тому числі це стосується відокремлених підрозділів юросіб, що здають готівкову виручку до банку через інкасаторів. Їм НБУ дозволив не «світитися» в касовій книзі головного підприємства, не заводячи при цьому і власної касової книги. Чи так усе гладко насправді?

Висновок 1. Готівкова виручка відокремлених підрозділів, які не ведуть касової книги, що здається ними до кас банку через інкасаторів-збирачів, зараховується на рахунок підприємства — юридичної особи у безготівковому порядку та не потребує оприбуткування в касовій книзі підприємства-юрособи. Це — головний висновок першого розглянутого в листі запитання, причому з ним якраз не посперечаєшся.

Сумнів викликає інше. Регулятор указує також на абз. 4 п. 39 Положення № 148*, що дозволяє відокремленим підрозділам, які здійснюють готівкові розрахунки із застосуванням РРО або РК і веденням КОРО, але не проводять операцій з приймання (видачі) готівки за касовими ордерами, не вести касової книги.

* Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затверджене постановою Правління НБУ від 29.12.2017 р. № 148.

Якщо її не буде у відокремленому підрозділі, а в касовій книзі головного підприємства запису про оприбуткування виручки не буде також, виникає запитання з оприбуткуванням виручки, що надійшла. Адже й абз. 18 п. 3 і п. 11 Положення № 148 ототожнюють оприбуткування саме із записом у касовій книзі! І нечуваний п’ятикратний штраф примушує бути максимально обережним у цьому питанні.

Вимагають наявності «відокремленої» касової книги при проведенні РРО-розрахунків і столичні податківці (ІПК ГУ ДФС у м. Києві від 06.03.2018 р. № 899 /ІПК/26-15-14-09-12).

Тож ми, як і раніше, радимо: поки «загадка не розгадана», «відокремлену» касову книгу, вважаємо, потрібно мати в будь-якому відокремленому підрозділі підприємства, який не здає готівку до головної каси, незалежно від того, застосовує він РРО (або РК з КОРО) чи ні**.

** Деталі знайдете в статті «Порядок оприбуткування готівки: готова «риба» для вас» (журнал «Бухгалтер 911», 2018, № 10).

Висновок 2 (маємо на увазі спірні висновки). У разі якщо видатковий касовий ордер оформляється на загальну суму готівки, що видається, наприклад — по видатковій відомості працівникам підприємства, то у реквізиті «Видати» зазначається П. І. Б. особи, яка видає кошти (касир). Також, м’яко кажучи, не беззаперечний висновок. У цьому випадку касир гроші не отримує, а видає. Тому логічніше в цьому полі, на нашу думку, виглядав би запис «Працівники підприємства».

Жодних санкцій за запропонований нами порядок заповнення цього реквізиту бути не повинно, адже Положенням № 148 він чітко не регламентований.

Висновок 3. При здійсненні перевірок щодо дотримання порядку ведення операцій з готівкою слід виходити з того, що вимоги Положення № 148 є обов’язковими до виконання з 05.01.2018 р. Зокрема, це стосується і касових документів, які із зазначеної дати повинні складатися за новими формами

А проект із перехідним періодом (див. обкладинку журналу «Бухгалтер 911», 2018, № 6) — досі залишається проектом ...

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться