Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, серпень, 2018/№34
Друкувати

Підприємець помер: як припинити трудові відносини з працівниками?

Беляева Елена, налоговый эксперт
Підприємець, який використовував працю найманих працівників, помер. У зв’язку із цим виникло запитання: як можна припинити трудові відносини з працівниками? І хто повинен вносити відповідний запис до трудових книжок працівників? Давайте шукати відповідь.

Механізм припинення трудового договору у разі смерті роботодавця — фізособи чинним законодавством не визначений. Скористатися п. 1 ст. 40 КЗпП і звільнити працівників «як би» у зв’язку з ліквідацією госпсуб’єкта / розреєстрацією підприємця в цьому випадку не вийде. Причина проста: на підставі п. 1 ст. 40 КЗпП працівників звільняють за ініціативою роботодавця. Померлий роботодавець жодної ініціативи вже проявити не може. Що ж робити?

Окремі роз’яснення із цього приводу були надані Мінпраці в листі від 05.03.2003 р. № 06/2-2/51. Але знову ж таки тоді важливе місце в «працеоформлювальних» процедурах посідала реєстрація/зняття з реєстрації трудового договору між працівником і ФОП у службі зайнятості. Так ось, у цьому листі Мінпраці:

— зазначало, що при смерті однієї зі сторін трудові відносини між сторонами припиняються (достроково);

— визнавало необхідність зняття з реєстрації в службі зайнятості трудового договору «у зв’язку зі смертю роботодавця» на підставі документів, що підтверджують його смерть.

Але …

1) З 01.01.2015 р. реєстрація в держслужбі зайнятості укладення і розірвання трудового договору, укладеного між працівником і ФОП, скасована. Тому на сьогодні для такої реєстрації немає законодавчих підстав.

Єдине, якщо при укладенні договір усе-таки був зареєстрований у держслужбі зайнятості, то можна спробувати зареєструвати і його розірвання (у зазначений вище спосіб). Але знову ж таки не факт, що держслужба зайнятості захоче це робити*;

* Див. роз’яснення фахівця Департаменту ринку праці і зайнятості Мінсоцполітики України в журналі «Вісник. Офіційно про податки», 2017, № 7 (http://www.visnuk.com.ua/ru/publication/100004148-pripinennya-trudovikh-vidnosin-pratsivnika-z-fop).

2) де працівникові померлого ФОП отримати такі документи?

Відповідно до ст. 49 ЦКУ смерть фізособи є актом цивільного стану. У свою чергу, згідно з ч. 2 ст. 19 Закону № 2398** свідоцтво про смерть повторно може бути видане другому з подружжя і близьким родичам померлого на підставі їх заяви, представникові органу опіки і піклування у разі виконання ним повноважень з опіки і піклування щодо осіб, які мають право на отримання такого свідоцтва.

** Закон України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» від 01.07.2010 р. № 2398-VI.

Як бачимо, закон визначає виключний перелік осіб, які мають право звернутися за повторною видачею документа, що підтверджує смерть фізособи.

І працівник до їх числа не належить.

Нічим не кращою є ситуація з унесенням запису про припинення трудового договору до трудової книжки працівника. Знову-таки законодавчо цей момент не врегульований. Мінпраці у вищезгаданому листі пропонувало (!) посадовим особам служби зайнятості до трудової книжки працівника вносити запис про зняття з реєстрації відповідного трудового договору у зв’язку зі смертю роботодавця і посвідчувати його в установленому порядку.

Але запис про звільнення до трудової книжки працівника працівник служби зайнятості в будь-якому разі вносити не буде. Це не передбачено ні Положенням про Держслужбу зайнятості України, затвердженим Указом Президента України від 16.01.2013 р. № 19/2013, ні Інструкцією № 58***.

*** Інструкція про порядок ведення трудових книжок працівників, затверджена наказом Мінпраці, Мін’юсту і Мінсоцзахисту від 29.07.93 р. № 58.

Таким чином, колишні працівники померлого підприємця добитися зможуть хіба що зняття з реєстрації в службі зайнятості трудового договору і відповідного запису в трудовій книжці. Та й то за умови, що договір раніше був зареєстрований і служба зайнятості захоче цим займатися.

У зв’язку із цим можна порекомендувати в будь-якому випадку звернутися до родичів підприємця і попросити в них копію свідоцтва про смерть. Вона згодиться й для того, щоб довести новому роботодавцеві, що трудовий договір з підприємцем припинений.

Цікавий момент. На практиці іноді трапляються ситуації, коли трудовий договір укладений між працівником і ФОП та зареєстрований у центрі зайнятості до 01.01.2015 р. Після смерті підприємця в центрі зайнятості відмовляються знімати з реєстрації трудовий договір, мотивуючи це тим, що для цього потрібна присутність не лише працівника, але й фізособи-роботодавця. Через декілька років працівник, який звільнився від чергового роботодавця, побажав стати на облік у центрі зайнятості. Та ба: виявляється, трудовий договір з померлою фізособою-роботодавцем не розірваний і продовжує значитися в базі даних служби зайнятості .

Як бути працівникові? Звертатися до суду з позовом про розірвання трудового договору. Зазвичай, суди в цій ситуації безперешкодно визнають трудовий договір розірваним датою смерті фізособи-роботодавця (див., наприклад, рішення Франківського райсуду м. Львова від 12.07.2018 р. у справі № 465/3731/17****).

**** http://reyestr.court.gov.ua/Review/75360444.

На завершення зазначимо, що в проекті Трудового кодексу законодавці пропонують закріпити таку підставу для припинення трудового договору, як смерть ФОП-роботодавця. Разом із цим планується знову ввести обов’язкову реєстрацію трудових договорів з фізособами-роботодавцями в службі зайнятості.

Отже, у разі смерті фізособи-роботодавця працівник зможе звернутися до служби зайнятості, де зареєструють розірвання трудового договору і внесуть відповідний запис до трудової книжки.

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться