Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, серпень, 2018/№35
Друкувати

Списуємо прострочену заборгованість ФОП-єдиноподатника

Беляева Елена, налоговый эксперт
Ситуація. У II кварталі 2014 року підприємство перерахувало перед­оплату за товар фіз­особі-підприємцеві на єдиному податку (група 2). У формі № 1ДФ за II квартал 2014 року показали виплату доходу ФОП з ознакою «157». Товар підприємець так і не поставив. Після закінчення трьох років, у II кварталі 2017 року, заборгованість зі строком позовної давності, що минув, була списана в обліку. У формі № 1ДФ за II квартал 2017 року відобразили нарахований дохід ФОП з ознакою «107». Зараз надійшов запит з податкової з проханням роз’яснити, який саме дохід був нарахований підприємцеві і чому не утримані ПДФО та військовий збір. Чи правильно вчинило підприємство? Чи треба було повідомляти ФОП про списання заборгованості? Давайте розкладемо усе по поличках.

Важливим у цьому випадку є той факт, що кредиторська заборгованість зі строком позовної давності, що минув, не включається до єдиноподатного доходу ФОП — платника єдиного податку групи 2.

Адже що говорить ПКУ? Включати суму кредиторської заборгованості зі строком позовної давності, що минув, до складу доходу звітного періоду він наказує лише платникам ЄП групи 3, які є також платниками ПДВ (п. 292.3 ПКУ).

Далі, згідно з п.п. 2 п. 297.1 ПКУ платники ЄП звільнені від сплати ПДФО в частині доходів, отриманих у результаті госпдіяльності фізособи і обкладених ЄП. Відповідно доходи, які не потрапили до бази обкладення ЄП, обкладають ПДФО як непідприємницький, «цивільний» дохід. Відповідно у випадку, що цікавить нас, прострочена кредиторка обкладається ПДФО за правилами п.п. 164.2.7 ПКУ. Він відносить до оподатковуваних доходів суму заборгованості за укладеним договором цивільно-правового характеру, за якою минув строк позовної давності і яка перевищує суму, що становить 50 % місячного прожиткового мінімуму, що діє для працездатної особи на 1 січня звітного року.

Причому сплатити ПДФО і військовий збір з такого доходу фізособа зобов’язана самостійно за підсумками річного декларування (про це прямо сказано в п.п. 164.2.7 ПКУ).

Завдання підприємства-кредитора лише в тому, щоб відобразити суму списаної заборгованості у формі № 1ДФ. Податківці в консультаціях з категорії 103.25 ЗІР пропонують зазначати цю суму так:

неоподатковувану суму списаної заборгованості — з ознакою «127» (з прочерками в графах 4а і 4 розділу I);

оподатковувану — з ознакою доходу «107» (також із прочерками в графах 4а і 4 розділу I, оскільки ПДФО підприємство не утримує і не сплачує).

Хоча військовий збір підприємство не утримувало, усю суму списаної заборгованості треба було показати в розділі II форми № 1ДФ.

Тепер щодо повідомлення ФОП про списання заборгованості. Для порівняння зазирнемо до п.п. «д» п.п. 164.2.17 ПКУ, який регулює анулювання боргу фізичної особи до закінчення строку позовної давності. У ньому чітко встановлений обов’язок кредитора повідомити фізособу-боржника про прощення (анулювання) боргу. Підпункт 164.2.7 ПКУ таких вимог до кредитора не висуває, а лише говорить про те, що фізична особа самостійно декларує дохід і сплачує з нього податок. Таким чином, ФОП повинен самостійно відстежувати закінчення строків позовної давності за своєю кредиторською заборгованістю, включати її до цивільного доходу, і платити ПДФО та військовий збір.

Підприємство-кредитор тільки відображає факт списання заборгованості ФОП у формі № 1ДФ.

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться