Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, серпень, 2018/№35
Друкувати

Аліменти з матдопомоги: стягувати чи ні?

Максименко Леся, эксперт по вопросам оплаты труда
Чи утримуються аліменти з матеріальної допомоги на оздоровлення до відпустки? Чи утримуються аліменти з нецільової благодійної допомоги?

Матеріальна допомога на оздоровлення до відпустки

Для того щоб надати відповіді на ці запитання, звернемося до спеціального документа — Переліку видів доходів, які враховуються при визначенні розміру аліментів на одного з подружжя, дітей, батьків, інших осіб, затвердженого постановою КМУ від 26.02.93 р. № 146 (далі — Перелік № 146).

У ньому в п. 1 перераховані виплати, з яких аліменти утримуються, а в п. 12 — виплати, з яких аліменти не утримуються.

У п.п. 1 п. 12 Переліку № 146 визначено: із сум неоподатковуваного розміру матеріальної допомоги аліменти НЕ утримуються. Звідси, як мовиться, і танцюватимемо.

Матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників, у тому числі на оздоровлення до відпустки, є однією із складових заробітної плати як інші заохочувальні та компенсаційні виплати (п.п. 2.3.3 Інструкції № 5*).

* Інструкція зі статистики заробітної плати, затверджена наказом Держкомстату від 13.01.2004 р. № 5.

А це означає, що її сума обкладається ПДФО, оскільки зарплата для цілей обкладення доходів ПДФО — це основна та додаткова зарплата, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, які виплачуються (надаються) платникові податку у зв’язку з відносинами трудового найму (п.п. 14.1.48 ПКУ).

Такий факт вказує на те, що матеріальна допомога на оздоровлення до відпустки не може бути виключена із складу доходів, з яких стягуються аліменти, оскільки в п.п. 1 п. 12 Переліку № 146 передбачена тільки неоподатковувана сума «матеріалки».

Це «відносить» її до інших видів заробітку, зазначених у п.п. 19 п. 1 Переліку № 146.

А це означає, що з суми матеріальної допомоги на оздоровлення до відпустки аліменти утримуються як з інших видів заробітку.

Нецільова благодійна допомога

Переходимо до наступної «матеріалки» — нецільової благодійної допомоги. Чи утримуються аліменти з такої допомоги?

Здавалося б, через те, що в п.п. 1 п. 12 Переліку № 146 (його ми вже згадували вище) чорним по білому написано: утримання аліментів не здійснюється з сум неоподатковуваної матеріальної допомоги — питання стягнення, правильніше НЕстягнення, за ідеєю, має бути зняте автоматично. Відповідь, як мовиться, лежить на поверхні.

Але… Не поспішаємо з висновками. Є нюанси.

Згадуємо, коли йдеться про нецільову благодійну допомогу, то тут вступає в гру п.п. 170.7.3 ПКУ. Тобто розмір «неоподатковуваності» суворо обмежений!

«Не включається до оподатковуваного доходу сума нецільової благодійної допомоги, у тому числі матеріальної, що надається резидентами на користь платника податку протягом звітного податкового року сукупно у розмірі, що не перевищує суми граничного розміру доходу, визначеного згідно з абз. 1 п.п. 169.4.1 ПКУ, встановленого на 1 січня такого року».

Сума такого граничного розміру доходу дорівнює розміру місячного прожитмінімуму, що діє для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року, помноженого на 1,4 і округленого до найближчих 10 гривень.

У 2018 році ця сума складає 2470 грн. (1762пмпо-2018 х 1,4).

Відповідно розмір неоподатковуваної нецільової благодійної матеріальної допомоги теж дорівнює 2470 грн.

З такої суми не утримуються ПДФО, військовий збір і, як ми з’ясували, аліменти.

Здогадуєтеся, що робити з різницею?

Сума перевищення цього розміру (2470 грн.) у загальному порядку обкладається ПДФО (за ставкою 18 %), тобто з неї слід утримати й аліменти (після утримання ПДФО і військового збору).

Висновок: із суми нецільової неоподатковуваної матеріальної допомоги у розмірі 2470 грн. аліменти не утримуються, з суми перевищення цього розміру аліменти стягуються в загальному порядку.

На закінчення довідково зауважимо один цікавий момент щодо нецільової благодійної допомоги. Конкретно відображення її у ф. № 1ДФ.

Як свідчить роз’яснення, розміщене в категорії 103.25 ЗІР, під ознакою «169» податківці хочуть бачити як не оподатковувану ПДФО, так і оподатковувану частину нецільової благодійної допомоги:

«Згідно з Довідником ознак доходів, наведених у додатку до Порядку, сума нецільової благодійної допомоги, у тому числі та, що перевищує встановлений граничний розмір, відображається у Податковому розрахунку за формою № 1ДФ під ознакою доходу «169».

Хоча досить тривалий час вони наполягали на тому, що суму допомоги, яка перевищує граничний розмір, установлений п.п. 170.7.3 ПКУ, слід відображати у формі № 1ДФ як інші доходи з ознакою «127» (див. листи ДФСУ від 24.06.2016 р. № 14009/6/99-99-13-02-03-15, від 28.05.2015 р. № 22789/6/99-99-17-03-03-15, роз’яснення в категорії 103.25 ЗІР, що діяло до 13.11.2017 р.) або як додблаго з ознакою «126» (див. роз’яснення в категорії 103.25 ЗІР, що діяли до 01.01.2017 р.).

Якщо раніше (під час дії старих роз’яснень) за оподатковуваною частиною матдопомоги ви задіяли ознаки «127», «126», вважаємо, виправлятися немає необхідності.

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться