Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, серпень, 2018/№36
Друкувати

Чи пустять на ЄП, якщо порушений строк ЗЕД розрахунків?

Голенко Александр, налоговый эксперт
Нерезидент не платить підприємству за поставлений за експортним договором товар більше 180 днів. Чи не перешкодить це переходу на ЄП?

Оскільки вам, напевно, відомо, що відповідної заборони в розд. XIV НКУ не існує, спробуємо «на питання дивитися ширше»… Під таким кутом у поле нашого зору потрапляє заборона переходу на срощенку суб’єктові-платникові, який має податковий борг, крім безнадійного податкового боргу, що виник унаслідок форс-мажорних обставин відповідно на дату:

— подання заяви про перехід на ЄП — якщо вашим підприємством обрана третя група (п.п. 291.5.8 ПКУ);

— 1 січня базового (звітного) року — якщо обрана четверта група (п.п. 291.51.3 ПКУ).

Це виглядає так, що не сплачена вами пеня за порушення 180-денного строку розрахунків, набувши статусу податкового боргу (114.10 ЗІР) і виявившись приуроченою до зазначеної дати, може ввімкнути «червоне світло» вашому рухові на ЄП…

Увага! Ідеться саме про факт несплати вами пені, а не про сам факт ненадходження у встановлений строк валютної виручки від нерезидента за товар за вашим експортним постачанням.

Але давайте поглянемо на ситуацію правильно. Одна з функцій податківців — контроль за строками розрахунків в інвалюті (п.п. 191.1.4 ПКУ), і саме податківці мають право за результатами документальних перевірок стягувати з резидентів відповідну пеню (ч. 6 ст. 4 Закону № 185*). Податковий борг — це сума погодженого грошового зобов’язання платника, не сплаченого ним у строк, установлений ПКУ (п.п. 14.1.175 ПКУ); грошове зобов’язання — це, зокрема, «санкції за порушення законодавства у сфері ЗЕД» (п.п. 14.1.39 ПКУ) — тобто та ж пеня за порушення ЗЕД-строку розрахунків; нараховувати таку пеню уповноважений податковий орган (п.п. 54.3.3 ПКУ); нарахована податківцями пеня підлягає сплаті (п. 57.3 ПКУ) протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання ППР (при оскарженні — у ті ж 10 календарних, але за днем погодження), а при простроченні сплати — воно перетворюється на податковий борг.

* Закон України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» від 23.09.94 р. № 185/94-ВР.

Визначимося з часовими рамками «вікна можливостей» для заборони: (1) після закінчення 180 днів банк повідомляє податківців про ненадходження на ваші поточні рахунки валютної виручки за експортним контрактом; (2) податківці проводять позапланову документальну перевірку, за результатами якої нараховують пеню і направляють ППР за формою «С»; (3) якщо ви не сплачуєте пеню протягом 10 календарних днів, така сума стає вашим податковим боргом.

Як бачите, підстава відмовити підприємству в переході на ЄП буде в податківців не раніше, ніж закінчиться строк (3).

Нагадаємо вам про можливість відстрочити застосування до вас пені — адже в ненадходженні виручки винен нерезидент. Для цього потрібно звернутися з позовом про стягнення боргу до одного з компетентних органів — суду / Міжнародного комерційного арбітражного суду / Морської арбітражної комісії при ТПП / Експортно-кредитного агентства (ст. 4 Закону № 185).

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться