Сайт для бухгалтерів №1 в Україні

Підпишіться!


Бухгалтер 911, грудень, 2018/№51
Друкувати

Даруйте й обдаровані будете! (новорічні подарунки партнерам і клієнтам)

Павленко Алексей, налоговый эксперт
Новий рік уже на підході, і багато підприємців заклопотані питаннями, як привітати своїх улюблених контрагентів/клієнтів. Сьогодні ми приділимо увагу таким «вітальним» операціям у розрізі їх оподаткування й відображення в бухобліку. Отже, ви хочете обдарувати новорічними подарунками ваших клієнтів, контрагентів, партнерів чи ще якихось шанованих вами осіб. З чого ж розпочати?

Документальне. Вважаємо, що почати необхідно з організаційного документа, який допоможе узагальнити всі задуми, прагнення, необхідні витрати, пов’язані з майбутнім обдаровуванням, і (що важливо) «документально» зорієнтує ці вітальні операції в рекламно-маркетингове русло. Тобто керівник видає розпорядження або наказ про проведення рекламно-маркетингових заходів, якими («з метою популяризації підприємства на ринку, серед контрагентів/покупців») буде роздача «потрібним» фірмам/людям новорічних подарунків. Тут же призначаються відповідальні особи, визначається примірний кошторис, зазначаються джерела фінансування, можливо, зазначається, чим кого обдаровувати, тощо.

Зазначимо, що, ублажаючи контрагентів у такий спосіб, підприємство формує (підтримує) в них позитивну думку про себе, зміцнює з ними господарські зв’язки і налагоджує довготривалу співпрацю.

Вважаємо, що на цій підставі цілком допустимо розцінювати витрати на новорічні подарунки контрагентам як рекламно-маркетингові.

Передача товарів зазвичай оформляється видатковою накладною або актом приймання-передачі, складеними на відповідального за роздачу працівника (працівників).

Такий варіант зазвичай застосовується, коли подарунки несуттєві (мають незначну цінність): наприклад, усякі там сувеніри із символікою підприємства (календарі, ручки, кухлі) тощо.

Якщо ж роздаються якісь достатньо дорогі товари, то, можливо, не зайвим буде оформити на такі товари-подарунки окрему видаткову накладну або акт приймання-передачі вже на саму обдаровувану особу (юр- чи фіз-) і попросити її розписатися в отриманні.

Утім, таке не завжди доречно…

Після (перед) новорічної роздачі подаровані товари списуються з балансу на підставі звітів відповідальних осіб за актом на списання матцінностей, складеним у довільній формі.

Податок на прибуток. Звісно, вартість подарунків, списана в бухобліку на витрати, оподатковуваний фінрезультат зменшить. Та і податкові різниці при такій (рекламно-маркетинговій) роздачі подарунків у платників, що застосовують податкові різниці, у більшості випадків виникати не повинні. Проте можуть бути і винятки. Нагадаємо, що п.п. 140.5.10 ПКУ передбачає збільшення бухфінрезультату на суму безоплатно наданих товарів, робіт, послуг особам, що не є платниками податку на прибуток (окрім фізичних осіб), і платникам податку, оподатковуваним за ставкою 0 %1.

1 Для подарунків неприбутковим організаціям є своя податкова різниця — див. п.п. 140.5.9 ПКУ.

Тому якщо новорічний подарунок був переданий (подарований) платникові податку на прибуток за ставкою 0 %, неплатникові-нерезиденту (крім фіз-) або, наприклад, підприємству, яке працює на ЄП (саме підприємству, а не фізичній особі — його директорові чи ін.), то дарувальникові щодо вартості таких подарунків доведеться застосовувати цю податкову різницю.

З норми чітко не зрозуміло, яких фізичних осіб стосується виняток у п.п. 140.5.10 ПКУ. Ми вважаємо, що цей виняток повинен діяти при безоплатних наданнях будь-яким фізичним особам, включаючи і будь-яких ФОП.

На думку ГУ ДФС у м. Києві (див. лист від 24.10.2017 р. № 2349/ІПК/26-15-12-03-11), під податкову різницю з п.п. 140.5.10 ПКУ не підпадають фізичні особи, що є платниками ПДФО.

Вони обґрунтовують це введенням у ПКУ уніфікованої ставки в розмірі 18 % для оподаткування як податком на прибуток підприємств, так і ПДФО.

Тобто якщо подарунок (за документами!) виданий звичайній фізособі2, то податкової різниці точно бути не повинно. Не повинно її бути і при передачі подарунків ФОП (у тому числі єдинникам) — навіть якщо за документами подарунок вручався ФОП, а не фізособі. Фіскали вважають, що дарування відбувається за межами підприємницької діяльності, а тому подарунок у будь-якому разі є доходом звичайної фізособи (а не ФОП) і оподатковується ПДФО і ВЗ на загальних підставах.

2 Навіть коли вона при цьому ще зареєстрована і ФОП-єдинником.

Малодохідним підприємствам (з доходом за попередній календарний рік не більше 20 млн грн.), що прийняли рішення не застосовувати різниці, викладене вище не цікаво…

ПДВ. Операції з рекламно-маркетингових безкоштовних роздач товарів (надання послуг) податківці розцінюють як постачання таких товарів (послуг), посилаючись на визначення терміна «постачання товарів» з п.п. 14.1.191 ПКУ. І, звісно, вимагають від платників-дарувальників нарахування ПДВ за такими постачаннями-подарунками виходячи з мінбази, визначеної в абзаці другому п. 188.1 ПКУ (тобто виходячи із ціни придбання подарунків або звичайної ціни — при даруванні готової продукції). Тут важливо зазначити, що за придбаними для безкоштовної рекламної роздачі товарами суб’єкт господарювання відображає податковий кредит на загальних підставах (пп. 198.1 — 198.3 ПКУ). Але при цьому, незважаючи на «безоплатність» постачання, нараховувати «компенсуючі» ПЗ згідно з п. 198.5 ПКУ йому не потрібно3.

3 За винятком випадків, коли платник здійснює необ’єктні (ст. 196 ПКУ) або/та пільговані з ПДВ (ст. 197 і підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ) операції.

Адже рекламно-маркетинговий характер таких заходів говорить про зв’язок подарунків з госпдіяльністю платника. Тобто умови для ПК не порушуються — товар використаний в оподатковуваних ПДВ операціях, пов’язаних з госпдіяльністю.

Це відповідає і підходу податківців (див. роз’яснення в категорії 101.06 ЗІР).

За підсумками таких роздач подарунків не забудьте скласти і зареєструвати в ЄРПН дві ПН:

— першу — на договірну вартість (з нульовими вартісними показниками);

— другу — на вартість придбання (звичайну ціну).

Утім, думаємо, це не стосується вітальних листівок та інших, що не мають самостійної цінності, вітальних атрибутів, які розсилаються платниками своїм контрагентам.

ПДФО і ВЗ. Тут усе залежатиме від персоніфікації. Наприклад, у консультації в категорії 101.23 ЗІР податківці зазначають: якщо під час проведення рекламної акції здійснюється розповсюдження рекламного товару, а споживачами реклами є невизначене коло платників, то вартість такого товару не розглядається як дохід фізосіб — споживачів таких рекламних заходів і, відповідно, не є об’єктом обкладення ПДФО.

Але далі зроблено застереження, що якщо в період проведення рекламної акції надаються подарунки, одержувачами яких є конкретні особи, то вартість таких подарунків обкладається ПДФО (і ВЗ) з урахуванням обмежень, установлених п.п. 165.1.39 ПКУ.

При цьому базу обкладення ПДФО розраховують із застосуванням «натурального» коефіцієнта з п. 164.5 ПКУ.

Тобто за ситуації, коли персоніфікувати одержувача можливо, потрібно врахувати норми п.п. 165.1.39 ПКУ, згідно з якими не включають в оподатковуваний дохід фізособи вартість подарунків, якщо вона не перевищує 25 % однієї мінімальної заробітної плати (з розрахунку на місяць), установленої на 1 січня звітного податкового року4.

4 Це стосується тільки негрошових подарунків, на грошові ця преференція не поширюється…

У 2018 році це 930 грн. 75 коп.; якщо дарувати будете у 2019 році, то межа має бути 1043 грн. 25 коп.

Зазначимо, що фіскали цього року змінили свій старий підхід до обкладення ПДФО і ВЗ вартості подарунків. Якщо раніше вони писали, що ПДФО і ВЗ обкладається тільки та частина вартості подарунка (подарунків), яка перевищує за місяць суму 25 % МЗП, то тепер вимагають оподаткування всієї вартості подарунка (подарунків), а не тільки перевищення. Тобто коли вартість подарунка(ків) фізособі, які будуть за документами передані у 2018 (!) році, перевищить 25 % МЗП (з розрахунку на місяць), то безпечніше буде всю вартість подарунка(ків) обкласти ПДФО і ВЗ як додаткове благо (на підставі п.п. «е» п.п. 164.2.17 і п.п. 1.2 п. 161 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ).

Ставка ПДФО в цьому випадку становить 18 %, а ВЗ — 1,5 %.

При цьому «натуральний» коефіцієнт застосовується тільки для ПДФО, для цілей утримання суми військового збору він не враховується.

Важливо! У 2019 році ситуація зміниться — Закон № 2628-VIII5 вносить з 01.01.2019 р. зміни до п.п. 165.1.39 ПКУ, завдяки яким за негрошовими подарунками ПДФО обкладатиметься тільки перевищення неоподатковуваної суми (25 % МЗП). Тому, можливо, варто почекати з роздачею фізособам дорогих подарунків (хоча б за документами) до січня нового року, що дозволить трохи заощадити на ПДФО.

5 Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо поліпшення адміністрування та перегляду ставок окремих податків і зборів» від 23.11.2018 р. № 2628-VIII.

Ще проблема: як визначити вартість подарунків, від якої танцює і база оподаткування? Згідно з п. 164.5 ПКУ вартість негрошового подарунка для цілей оподаткування повинна визначатися за звичайними цінами. Водночас п.п. 14.1.71 ПКУ встановлює правила визначення звичайної ціни для ситуацій з продажем, а не з даруванням товарів.

На практиці для цілей обчислення ПДФО/ВЗ зазвичай орієнтуються на вартість придбання подарованих товарів або — коли обдаровують продукцією власного виробництва — на її середню ринкову ціну.

Певну (якщо не визначальну) роль тут також може зіграти вартість, зазначена в накладній або в акті приймання-передачі, які оформлені на безоплатну передачу.

Про відображення вартості персоніфікованих подарунків у Звіті за формою № 1ДФ ми вже писали в минулому номері видання6.

6 Стаття «Подарунки від підприємства дітям працівників: оподаткування та облік» (журнал «Бухгалтер 911», 2018, № 50).

ЄСВ на вартість подарунків не нараховують, оскільки в цьому випадку такі «новорічні» роздачі здійснюють особам, що не перебувають у трудових відносинах з підприємством-дарувальником.

Корисне. Не варто офіційно проводити як подарунки партнерам алкогольні напої та тютюнові вироби. Це може «агукнутися» штрафними санкціями за безліцензійну роздрібну торгівлю в розмірі 200 % вартості отриманої партії алкогольних напоїв/тютюнових виробів, але не менше 17000 грн. (абзац п’ятий ч. 2 ст. 17 Закону № 4817).

7 Закон України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19.12.95 р. № 481/95-BP.

Про це податківці попереджають у консультації в категорії 115.03 ЗІР.

Крім того, особливо завзяті ще можуть за тією ж статтею оштрафувати «за реалізацію алкоголю за цінами нижче мінімальних» (на 100 % їх вартості, але не менше 10000 грн.)…

Тому замість дорогого алкоголю, сигар та ін. краще, наприклад, презентувати потрібним людям подарункові сертифікати або інші документи, що надають право на придбання або пристойні знижки в магазинах, які торгують цим дорогим алкоголем та/або ще чимось «презентабельним».

І краще ці подарункові сертифікати (особливо якщо їх сума перевищує 25 % МЗП «на одну особу») презентувати не персоніфіковано, а оформити як подарунок (подарунки) на фірму, щоб не було № 1ДФ (а також ПДФО і ВЗ при перевищенні «25 %-го» порога).

На кшталт: зайшли до партнера на фірму, станцювали, хлопнули хлопавку, кинули подарункові сертифікати (картки на знижки, квитки на шоу і т. д. і т. п.) на столик у приймальні цієї фірми і пішли далі вітати…

фото автора У фокусі
Ушакова Лілія Карантин вихідного дня. Куди дівати працівників? [юрикам і ФОПам]...
25871 34
Курси валют
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити!
Бажаєте побачити, як сайт буде виглядати без реклами?
Вимкнути на 10 секунд