Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, лютий, 2018/№8
Друкувати

Податківцям Закон не писаний, або Перевірочний мораторій «у дії»

Товстоп’ят Юрій, податковий експерт, y.tovstopyat@buhgalter911.com
Запитання: «Хто знає — відпишіться, будь ласка. В Інтернеті все дуже розмито, а хочеться конкретики. Чи є мораторій на перевірки від ДПІ у 2018 році»?

Де конкретика і де вітчизняне законодавство?

Ситуація з податківцями, нагадаємо, така. Як ми вже повідомляли*, цього року «строк придатності» мораторію на перевірки, передбаченого Законом № 1728**, продовжили ще на рік (до 31.12.2018 р.). Але цього разу вирішили прямо в Законі № 1728 не прописувати перелік контролерів, що проходять «крізь стіни» мораторію, а довірили затвердити відповідний перелік КМУ. Тож поки КМУ цей перелік «виняткових» контролерів придумує, перед Законом № 1728 усі контролери рівні.

* Стаття «Мораторій на перевірки — 2018: стосується і податківців, але тимчасово» (журнал «Бухгалтер 911», 2018, № 3).

** Закон України «Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 03.11.2016 р. № 1728-VIII.

Немає сумнівів, що КМУ податківців у свій «винятковий» перелік занесе. Але, повторимося, поки такого переліку немає (а його на сьогодні немає), формально податківці так само, як і всі інші органи, що раніше мали «карт-бланш», у «тенетах» мораторію застрягають!

Знову-таки не було й сумнівів, що податківці цей момент відкрито ігноруватимуть .

Поки бачимо реакцію ГУ ДФС у м. Києві.

І так відкрито ігнорують ... Аргументи також прогнозовані — «немає нічого, що вище ПКУ». Податківці звертають увагу, що діяльність з проведення документальних перевірок податкового, валютного й іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладений на контролюючі органи, регламентується відповідно до гл. 8 розд. ІІ ПКУ. Чого, як кажуть, і слід було чекати…

Ще один аргумент столичних податківців — п. 5.2 ПКУ, що встановлює співвідношення податкового законодавства з іншими законодавчими актами. Він свідчить: «якщо поняття, терміни, правила та положення інших актів суперечать поняттям, термінам, правилам та положенням ПКУ, для регулювання відносин оподаткування застосовуються поняття, терміни, правила та положення ПКУ».

Податківці твердять, що змін у ПКУ в частині дії мораторію на здійснення заходів державного нагляду (контролю) внесено не було.

Водночас вони посилаються у своєму повідомленні на Закон № 1728 (і внесені до нього зміни стосовно дії мораторію-2018), тобто вони не перебувають у повному невіданні.

На підставі всього цього столичні податківці доходять висновку, що проведення ними перевірок повністю в правовому полі. Окресленому, на їх думку, ст. 7680 ПКУ.

Ось вам і вся конкретика.

Виходить: правда на стороні платника? Формально так. Але шукати її доведеться в адмінсуді, до слова, теж не завжди передбачуваному .

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться