Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, лютий, 2018/№8
Друкувати

«Касове» і ФОП: «гарячі» запитання

Александрова Олеся, податковий експерт, buhgalter911@mail.ua
Продовжуємо розбиратися з новим касовим Положенням № 148*. Запитання щодо нього виникають у підприємців найнесподіваніші.

* Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затверджене постановою Правління НБУ від 29.12.2017 р. № 148.

Касова книга і витрати ФОП: чи є зв’язок? Як з’ясувалося, в деяких наших читачів викликає побоювання такий, здавалося б, не спірний момент з приводу ведення касової книги. Річ у тому, що на місцях трапляються роз’яснення податківців: якщо ФОП амортизує витрати на придбання основних засобів, то він веде бухоблік, а ведення бухобліку передбачає наявність касової книги. «Залізна» логіка, чи не так ?

Що тут скажеш? По-перше, ФОП, який нараховує амортизацію, не веде бухоблік. «На безриб’ї» йому доводиться звертатися до бухгалтерських стандартів. Але це в жодному разі не означає, що на нього вішається обов’язок вести бухоблік. По-друге, навіть якщо ФОП за власним бажанням веде бухоблік або в певних випадках користується правилами бухобліку, він не стає підприємством.

У ФОП немає обов’язку вести бухоблік, а право — є.

Водночас з п. 39 розд. IV Положення № 148 чітко видно, що касову книгу ведуть лише юрособи. ФОП вести її не повинен.

Про що пункт 13 Касового положення? Чи не випливає з нього обов’язок для звільнених від застосування РРО підприємців застосовувати прибуткові касові ордери (ПКО), заносити в Книгу обліку кожне надходження готівки окремо?

У п. 13 Положення № 148 сказано: підприємства і ФОП, яким Законом про РРО надано право проводити розрахунки готівкою зі споживачами без використання РРО з використанням відповідних книг обліку і специфіка функціонування яких робить неможливим оформлення ними кожної операції касовим ордером (продаж проїзних і перевізних документів; квитків державних лотерей; квитків на відвідування культурно-спортивних і видовищних закладів), оприбутковують готівку наприкінці робочого дня сукупністю операцій у цілому за робочий день з оформленням касовими документами і відображенням у КОРО або РК.

Це норма-загадка. По суті, це «переробка» аналогічної норми зі «старого» касового положення.

До слова, у проектній версії Положення № 148 вона теж мала «старе» доступне для розуміння звучання.

Але підсумковий її варіант містить мало сумісні речі. Плутанина починається вже на етапі визначення суб’єктного складу — кого взагалі вона стосується. Усіх, хто звільнений від застосування РРО, чи тільки тих із них, хто застосовує розрахункові книжки. У будь-якому разі вважаємо, що з неї не випливає, що ФОП, звільнені від застосування РРО, повинні використовувати ПКО (розд. III Положення № 148 указує на зворотне). Як не випливає і те, що усупереч затвердженим порядкам ведення «підприємницьких» Книг обліку, їх заповнювати тепер повинні за кожним фактом надходження коштів, а не підсумком за день.

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться