Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, лютий, 2018/№9
Друкувати

Путівка працівникові за рахунок коштів підприємства: що з ПДФО?

Філіповських Надія, заступник начальника Управління — начальник відділу адміністрування податку на доходи фізичних осіб Управління адміністрування податків і зборів з фізичних осіб Департаменту податків і зборів з фізичних осіб ДФСУ
Підприємство планує надати працівникові путівку на відпочинок. При виконанні яких умов вартість такої путівки не обкладатиметься ПДФО? Як слід оформити надання такої путівки, щоб за нею спрацювали «визвольні» норми ПКУ? Як відобразити у формі № 1ДФ отриманий дохід у вигляді вартості путівки, якщо вона буде надана для сімейного відпочинку? Відповіді на ці запитання — у нашій статті.

Завдяки змінам, внесеним Законом № 2245-VIII* до п.п. 165.1.35 ПКУ, починаючи з 01.01.2018 р. у роботодавців з’явилася можливість надавати працівникам неоподатковувані путівки на відпочинок (і не лише) при дотриманні вимог, установлених в абзаці другому цього підпункту. Так, з 01.01.2018 р. абзац другий п.п. 165.1.35 ПКУ виводить зі складу оподатковуваних ПДФО доходів «вартість путівок на відпочинок, оздоровлення та лікування, у тому числі на реабілітацію інвалідів, на території України платника податку та/або членів його сім’ї першого ступеня споріднення, які надаються його роботодавцем — платником податку на прибуток підприємств безоплатно або зі знижкою (у розмірі такої знижки) один раз на календарний рік, за умови, що вартість путівки (розмір знижки) не перевищує 5 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня податкового (звітного) року».

* Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році» від 07.12.2017 р. № 2245-VIII.

Як правильно оформити надання путівки (знижки від її вартості), щоб «спрацювала» ця норма? Зараз усе розповімо.

Визначаємося з одержувачем

Для неоподаткування путівки на відпочинок/оздоровлення/лікування (суми знижки), важливо, щоб вона була надана роботодавцем. Отже, з проханням про надання такої путівки до роботодавця повинен звернутися його найманий працівник. Далі. Оскільки згідно з наказом путівка надається роботодавцем своєму працівникові, то саме працівник буде одержувачем доходу у вигляді вартості безкоштовно наданої йому путівки (суми знижки).

Це справедливо і для випадку, коли на підставі заяви працівника йому надається путівка для оздоровлення його дитини, дружини, батьків.

Вимоги для неоподаткування

Вартість путівки (її частину) не включають в оподатковуваний дохід одержувача на підставі абзацу другого п.п. 165.1.35 ПКУ, якщо одночасно виконуються такі вимоги.

Перша вимога. Путівку надає роботодавець — платник податку на прибуток, а одержувач путівки — найманий працівник, у якого із цим роботодавцем укладений трудовий договір (контракт).

Друга вимога. Путівка призначена для відпочинку, оздоровлення, лікування, реабілітації працівника та/або членів сім’ї працівника першого ступеня споріднення — його батьків, дружини (чоловіка), дітей, у тому числі всиновлених.

Третя вимога. Відпочинок, оздоровлення, лікування, у тому числі реабілітація особи з інвалідністю, на підставі наданої путівки відбуватимуться на території України.

Четверта вимога. Раніше у звітному році підприємство не надавало цьому працівникові неоподатковувану на підставі абзацу другого п.п. 165.1.35 ПКУ путівку на його оздоровлення та/або оздоровлення членів сім’ї першого ступеня споріднення.

Тобто ця «визвольна» норма Кодексу «спрацьовує» за працівником один раз протягом календарного року.

П’ята вимога. Вартість путівки, наданої працівникові його роботодавцем безкоштовно або зі знижкою (у розмірі такої знижки), не перевищує 5 розмірів мінзарплати, встановленої на 1 січня податкового (звітного) року.

У 2018 році — не перевищує 18615 грн.

Важливо! Якщо не виконана хоча б одна із перелічених вище вимог, то ВСЯ вартість путівки, отриманої безкоштовно, або сума знижки, якщо путівка була надана з індивідуальною знижкою, увійде до складу оподатковуваного доходу працівника.

Так, з усієї вартості безкоштовної путівки (із суми індивідуальної знижки від вартості путівки), потрібно утримати ПДФО, якщо:

— путівка надана неплатником податку на прибуток;

— одержувач путівки — стороння фізособа, яка не є найманим працівником роботодавця;

— путівка надана для відпочинку, оздоровлення і лікування, у тому числі для реабілітації інвалідів, за кордоном (не на території України!);

— у цьому календарному році працівник уже отримував від цього роботодавця путівку, неоподатковувану на підставі абзацу другого п.п. 165.1.35 ПКУ;

— працівник придбає путівку за власні кошти, а роботодавець повністю або частково компенсує йому її вартість;

— вартість путівки (розмір знижки) перевищує неоподатковувану межу. Так, наприклад, якщо вартість путівки (розмір знижки) дорівнює 18616 грн., то вона в повній сумі (а не в сумі перевищення над неоподатковуваною межею) увійде до складу оподатковуваного доходу працівника.

Обкладаємо правильно, сплачуємо своєчасно

Оскільки оподатковувана ПДФО путівка (її частина) надається в негрошовій формі, то до бази оподаткування вона повинна потрапити збільшеною на «натуральний» коефіцієнт (див. п. 164.5 ПКУ). При ставці ПДФО 18 % його величина складає 1,219512. Сплатити ПДФО і військовий збір з такого доходу слід протягом трьох банківських днів з дня, наступного за днем його надання (нарахування, виплати). У розд. І форми № 1ДФ з податковим номером працівника — одержувача путівки відображаємо як неоподатковувану на підставі абзацу другого п.п. 165.1.35 ПКУ вартість путівки (суму знижки), так і оподатковувану ПДФО з ознакою доходу «156».

Це прямо зазначено в п.п. 168.1.4 ПКУ.

Військовий збір утримуємо тільки з оподатковуваної ПДФО путівки (її частини) (див. пп. 1.2 і 1.7 п. 161 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ). Пункт 161 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ не передбачає застосування для ВЗ коефіцієнта, визначеного п. 164.5 ПКУ (ср. 025069200). Тому в разі надання фізособі оподатковуваної військовим збором путівки (її частини), базою обкладення військовим збором буде вартість такої путівки (її оподатковуваної частини), визначена за правилами звичайної ціни, встановленими ПКУ, без урахування ПДФО/ВЗ-коефіцієнтів і незалежно від того, в якій сумі цей дохід нарахований у бухобліку.

У рядку «Військовий збір» розд. II форми № 1ДФ відображаємо як неоподатковувану, так і оподатковувану (за наявності) вартість путівки.

Приклад 1. Роботодавець надає працівникові путівку в дитячий оздоровчий заклад «Сонечко» (м. Трускавець) для дитини працівника. Вартість путівки — 6000 грн. У цьому календарному році працівникові не надавалися інші путівки від роботодавця.

У цьому випадку виконуються всі вимоги, озвучені вище. Вартість путівки (6000 грн.) не перевищує неоподатковуваної межі (18615 грн.). Отже, вона не потрапляє до оподатковуваного доходу працівника.

Приклад 2. Роботодавець надає працівникові сімейну путівку на відпочинок (м. Яремче) для працівника і його дружини. Вартість путівки — 25000 грн.

Вартість путівки (25000 грн.) перевищує неоподатковувану межу (18615 грн.). Отже, вона в повній сумі потрапить до оподатковуваного доходу працівника. Визначимо базу оподаткування. Нагадаємо, що оскільки дохід наданий у негрошовій формі, то до бази оподаткування він увійде збільшеним на «натуральний» коефіцієнт (1,219512) : 25000 х 1,219512 = 30487,80 (грн.). Визначимо суму ПДФО: 30487,80 х 18 : 100 = 5487,80 (грн.). Визначимо суму військового збору: 25000 х 1,5 : 100 = 375 (грн.).

Приклад 3. Роботодавець прийняв рішення компенсувати працівникові частину вартості путівки на оздоровлення (пансіонат знаходиться в м. Трускавець) у сумі 10000 грн. Можливість виплати такої компенсації передбачена в колдоговорі в розділі «Оплата праці».

Абзацом другим п.п. 165.1.35 ПКУ виведена зі складу оподатковуваних доходів вартість путівок, що надаються роботодавцем, при виконанні вимог, перелічених вище. У ситуації, описаній у прикладі, роботодавець не надає путівку, а компенсує працівникові її вартість. Отже, сума такої компенсації (10000 грн.) увійде до складу оподатковуваного доходу працівника, і з неї буде утримано: ПДФО в сумі 1800 грн. (10000 грн. х 18 % : 100 %) і військовий збір у сумі 150 грн. (10000 грн. х 1,5 % : 100 %). Різниця буде виплачена на руки працівникові.

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться