Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, червень, 2018/№23
Друкувати

Фермерські доходи і троє веселих друзів: ПДФО, ВЗ, ЄСВ

Калашникова Лилия, эксперт по вопросам оплаты труда
Чи може фермерство приносити дохід? Відповідь на це запитання не така однозначна, як може здатися необізнаним. Вона в собі приховує і досвід, і працьовитість, і частку ризику, і везіння… і таких «і» в кожному конкретному випадку може бути мільйон. Але якщо вже дохід отриманий, то хоч не хоч, а податки з нього в казну доведеться заплатити. Давайте ж розберемося, які податки слід сплатити з доходів, що виплачуються членам фермерських господарств.

ПДФО і ВЗ

У попередній статті ми з вами виокремили два види доходу, які фермерські господарства (ФГ) можуть нараховувати і виплачувати на користь своїх членів. Це:

1) доходи від трудового внеску (прибуток, який розподіляється між членами ФГ за критерієм їх трудового внеску в діяльність господарства). Для цілей обкладення ПДФО такі доходи слід відносити до інших оподатковуваних доходів (див. п.п. 164.2.20 ПКУ, роз’яснення в підкатегорії 103.25 БЗ).

Ставка ПДФО — 18 %. Ознака доходу в розд. I Податкового розрахунку за формою № 1ДФ — «127».

Також з них потрібно буде утримати ВЗ (1,5 %);

2) дивіденди, якщо ФГ — юрособа. Звичайні дивіденди обкладайте ПДФО за ставкою:

5 %, якщо нарахування здійснює платник податку на прибуток;

9 % — якщо єдиноподатник.

У формі № 1ДФ звичайні дивіденди відображайте з ознакою доходу «109».

І не забудьте утримати ВЗ.

Вид дивідендів значення не має.

Єдиний соціальний внесок

З 1 січня 2018 року за загальним правилом члени ФГ є платниками єдиного внеску «за себе» (див. п. 51 ч. 1 ст. 4 Закону про ЄСВ). Виняток із цього правила — члени ФГ, які:

— належать до осіб, що підлягають страхуванню на інших підставах. Так, член ФГ, який є підприємцем і сплачує ЄСВ «за себе» як підприємець, окремо як платник ЄСВ з фермерських доходів на облік не стає. Також, наприклад, не мають бути платниками ЄСВ у межах фермерської діяльності члени ФГ, які працюють за трудовими (цивільно-правовими) договорами, на період такої роботи, отримують допомогу при народженні дитини (на період виплати такої допомоги), проходять строкову військову службу (на період такої служби) і за них ЄСВ сплачують страхувальники (див. перелік таких осіб у ч. 1 ст. 4 Закону про ЄСВ).

Щоправда, поки що не зовсім зрозуміло, яким чином податківці відстежуватимуть ці періоди сплати ЄСВ на інших підставах. Можливо, відповідь на це запитання буде в оновленій Інструкції № 449*. Поживемо — побачимо;

* Інструкція про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затверджена наказом Мінфіну від 20.04.2015 р. № 449.

— отримують пенсію за віком або є особами з інвалідністю, або досягли віку, встановленого ст. 26 Закону № 1058**, і отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу (ч. 4 ст. 4 Закону про ЄСВ).

** Закон України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. № 1058-IV.

Такі особи можуть бути платниками єдиного внеску «за себе» виключно на умовах добровільної участі.

Важливо! Виплати, які здійснює ФГ своїм членам, не є ні заробітною платою, ні винагородою за виконані роботи (надані послуги) за ЦПД. Тому ФГ на виплати своїм членам ЄСВ не нараховує.

Члени ФГ — платники ЄСВ з фермерських доходів сплачують єдиний соцвнесок самостійно! Базою для них є сума доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, яка підлягає обкладенню ПДФО, але не вище за максимальну величину бази нарахування ЄСВ (наразі — 55845 грн.).

Які доходи маються на увазі?

Це доходи від трудового внеску + дивідендні виплати. Причому зверніть увагу: навіть якщо член ФГ не отримував фермерського доходу, ЄСВ за кожен місяць він повинен сплатити в сумі не нижче мінімального страхового внеску на місяць.

Сьогодні — 819,06 грн. на місяць.

До речі, ЄСВ «за себе» члени ФГ сплачують щокварталу, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок (абзац третій ч. 8 ст. 9 Закону про ЄСВ).

Так, за 2 квартал 2018 року ЄСВ «за себе» потрібно сплатити не пізніше за 19 липня 2018 року.

На майбутнє зверніть увагу: у разі, якщо останній день строку сплати ЄСВ припадає на вихідний або святковий день, останнім днем строку сплати єдиного внеску вважається перший робочий день, який іде за вихідним або святковим днем.

А чи є законний спосіб уникнути сплати ЄСВ з фермерських доходів (прибутку), якщо планується, що члени ФГ за підсумками року отримають значні суми (більше 44676 грн. (мінзарплата 3723 грн. х 12 міс.))?

Так, є такий . Пам’ятайте: члени ФГ є платниками ЄСВ з фермерських доходів, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню на інших підставах.

Отже, щоб не сплачувати ЄСВ з фермерських доходів, член ФГ повинен стати платником ЄСВ на інших підставах. Наприклад, член ФГ може стати «сплячим» підприємцем (тобто таким, який не здійснює діяльності).

Для «сплячки» підходять загальна система або єдиний податок групи 3.

У цьому випадку він сплачуватиме ЄСВ «за себе» як підприємець у розмірі не нижче мінстрахвнеску (наразі 819,06 грн. (мінзарплата 3723 грн. х 22 % : 100 %)) за кожен місяць звітного року. А ось із фермерських доходів ЄСВ платити не доведеться.

Окремо хотілося б зупинитися на сплаті ЄСВ головою ФГ.

Якщо він — стороння особа, яка працює на підставі трудового договору (є найманим працівником у ФГ), — питань немає. ФГ, будучи для нього страхувальником, має в загальному порядку сплачувати ЄСВ з трудових доходів, нарахованих цьому голові, і відображати інформацію про такі доходи у Звіті з ЄСВ (форма № Д4).

А якщо голова ФГ — член ФГ? Такого варіанта, на думку фіскалів-ЄСВшників, не буває . Вони вважають, що голова ФГ не може бути членом цього ФГ (див. лист ДФСУ від 29.01.2018 р. № 300/6/99-99-13-02-01-15/ІПК). Чому?

Тому що голові в Законі про ФГ*** присвячена окрема стаття (див. ст. 4). Ну і що ? Ну і все, — говорять нам податківці, — голова ФГ не належить до тих, хто підлягає страхуванню як члени ФГ.

*** Закон України «Про фермерське господарство» від 19.06.2003 р. № 973-IV.

Зазначимо, що з таким підходом податківців ми категорично не згодні. Наші аргументи, чому голова ФГ (не стороння особа) є членом ФГ, ми вже наводили в окремій статті поточного номера.

Але повернемося до податківців. Як же вони пропонують голові ФГ сплачувати ЄСВ? Адже без ЄСВ пенсійний стаж не поповнюється!

У роз’ясненні в підкатегорії 301.04.04 ЗІР вони твердять, що якщо голова ФГ, зареєстрованого як юрособа, виконує функції його керівника, то таке фермерське господарство використовує його працю як працю найманої особи на підставі трудового договору (контракту).

Тобто сплачувати за нього ЄСВ воно повинне як за звичайну найману особу.

І можна було б махнути рукою і поступитися податківцям, коли б не одне «але».

Члени ФГ не можуть бути найманими працівниками в цьому господарстві. Тому й голова ФГ — член цього господарства не може бути найманим працівником у цьому ФГ. Отже, голова ФГ, який є його членом, зобов’язаний стати на облік як платник ЄСВ «за себе».

Враховуючи наведене, рекомендуємо головам ФГ — членам ФГ (щоб убезпечити себе) подати в податковий орган заяву на реєстрацію платником ЄСВ.

Якщо реєстрація пройде — питань немає. А якщо відмовлять? Тоді у вас на руках буде офіційна відмова (вимагайте «папір» (!), варіант «відмовили на словах» тут небезпечний, оскільки останнім часом податківці «страждають» мінливістю думки).

Відмовили, але ви хочете сплачувати ЄСВ, щоб поповнювався пенсійний стаж. Як варіант — можна стати «сплячим» підприємцем (див. вище) ну або домагатися правди у податковому органі вищого рівня (суді).

Бухоблік

Облік розрахунків за виплатами членам ФГ:

— дивідендів ведіть на субрахунку 671 «Розрахунки за нарахованими дивідендами»;

— доходу від трудового внеску — на субрахунку 672 «Розрахунки за іншими виплатами». Для наочності розглянемо приклад.

Приклад. ФГ — юрособа — платник «сільгосп»-ЄП групи 4.

Членами ФГ є 5 фізосіб. Усі вони брали участь у формуванні складеного капіталу (частки рівні). Відповідно до положень Статуту ФГ протягом 2017 року кожному членові господарства за його трудовий вклад щомісячно проводилися авансові виплати («чиста» сума авансу — 5635 грн., «грязна» сума — 7000 грн., ПДФО — 1260 грн. (7000 грн. х 18 % : 100 %), ВЗ — 105 грн. (7000 грн. х 1,5 % : 100 %)).

За підсумками року ФГ отримало прибуток у розмірі 600000 грн. На загальних зборах членів ФГ прийнято рішення направити частину прибутку в сумі 120000 грн. до резервного фонду, а частину, що залишилася (480000 грн.), розподілити між членами ФГ так:

— 420000 грн. — за критерієм їх трудового внеску в діяльність ФГ (відповідає сумі авансових виплат (7000 грн. х 5 осіб х 12 міс.));

— 60000 грн. (600000 грн. - 120000 грн. - 420000 грн.) згідно з положеннями Статуту ФГ виплатити у вигляді дивідендів пропорційно внескам до складеного капіталу.

Про те, як відобразити такі операції в бухгалтерському обліку, див. нижче в таблиці.

Облік виплат членам ФГ

з/п

Зміст операції

Дт

Кт

Сума,

грн.

1

Перераховано ПДФО з авансової виплати (1260 грн. х 5 ос.)

641/ПДФО

311

6300

2

Перераховано ВЗ з авансової виплати (105 грн. х 5 ос.)

642/ВЗ

311

525

3

Виплачено авансом дохід членам господарства від виконання ними трудової функції в січні 2017 року (5635 грн. х 5 ос.)*

672

301

28175

4

Отримано прибуток за підсумками 2017 року

791

441

600000

5

Частину прибутку направлено до резервного фонду

441

43

120000

6

Частину прибутку направлено на виплату доходу від трудового внеску і дивідендів

441

443

480000

7

Розподілено отриманий прибуток на виплату доходу від трудового внеску членів ФГ

443

672

420000

8

Утримано ПДФО

672

641/ПДФО

75600

9

Утримано ВЗ

672

642/ВЗ

6300

10

Розподілено отриманий прибуток на виплату дивідендів членам ФГ

443

671

60000

11

Утримано ПДФО

671

641/ПДФО

5400

12

Утримано ВЗ

671

642/ВЗ

900

13

Сплачено ПДФО

641/ПДФО

311

5400

14

Сплачено ВЗ

642/ВЗ

311

900

15

Виплачено дивіденди членам ФГ

(60000 грн. - 5400 грн. - 900 грн.)

671

311

53700

* Операції, зазначені в пп. 1 — 3 таблиці (авансова виплата доходу і сплата ПДФО і ВЗ були), здійснювалися в кожному з місяців 2017 року.

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться