Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, червень, 2018/№25
Друкувати

Нестикування номенклатури у видатковій і податковій накладних

Кравченко Дарья, налоговый эксперт
Постачальник, заповнюючи документи на відвантаження товару, у видатковій накладній (ВН) зазначив товар в одному рядку (показавши як одну товарну позицію), а в податковій накладній (ПН) — двома рядками. Чи може покупець включити суму ПДВ, зазначену в такому документі, до податкового кредиту?

Скажемо відразу: все залежатиме від причини, що змусила постачальника «роздвоїти» товар у ПН.

Нагадаємо: номенклатура товару, як і код товару, згідно з УКТ ЗЕД є обов’язковими реквізитами ПН (пп. «е» та «і» п. 201.1 ПКУ). Неточності, допущені в таких реквізитах, податківці розцінюють як порушення порядку заповнення ПН. Водночас ані п. 201.1 ПКУ, ані форма самої ПН, ані Порядок № 1307* не роз’яснюють, як саме зазначати номенклатуру товару в ПН. Податківці наполягають на тому, щоб текст у гр. 2 ПН (листи ДФСУ від 29.06.17 р. № 873/6/99-99-15-03-02-15/ІПК і від 26.10.17 р. № 2391/6/99-99-15-03-02-15/ІПК): (1) відповідав формулюванню в первинних документах, якими супроводжується постачання таких товарів і (2) не містив інших даних.

* Порядок заповнення податкової накладної, затверджений наказом Мінфіну від 31.12.15 р. № 1307.

Крім того, на думку контролерів, відомості про товар у гр. 2 ПН повинні відповідати первинним документам (101.16 ЗІР): (1) на всіх етапах постачання до кінцевого споживача; (2) що підтверджують придбання цього товару таким продавцем.

Тому фіскали прискіпливо звіряють при перевірках дані і в гр. 2 ПН, що ідентифікують товар, і в первинці з метою виявлення нестикувань.

Якщо найменування товару у ВН і в ПН не збігаються. Таке може статися, якщо постачальник, заповнюючи ПН: (1) або допустив помилку в найменуванні товару; (2) або не прописав його повністю відповідно до номенклатури, зазначеної у ВН. У такому разі податківці наполягатимуть на тому, що ПН була заповнена неправильно. Як наслідок — захочуть виключити таку ПН з ПК покупця. Щоб не піддавати контрагента ризику, постачальникові слід привести ПН у відповідність з ВН.

Якщо найменування товару в ВН і в ПН ідентичні. Але! При цьому товар у ПН розбитий на декілька рядків. Наприклад, постачальник вимушений був розділити товар ПН на дві позиції, оскільки частина такого товару вироблена на території України, а інша — імпортного походження.

Нагадаємо: якщо постачається товар, ввезений на митну територію України, то постачальник зобов’язаний поставити відмітку «Х» у гр. 3.2 ПН.

Відповідно, і код УКТ ЗЕД у ПН у такого товару повинен буде містити в собі не 4 знаки (як для товарів вітчизняного виробництва), а 10 знаків (п.п. «і» п. 201.1 ПКУ). А ось форма ВН цього не вимагає. Тому розділяти його на два рядки не обов’язково. Виходить, продавець заповнив документи правильно? Формально, так. Водночас існує ризик, що контролери, виявивши розбіжність між даними ВН і ПН, чіплятимуться до ПН. Отже, щоб не створювати проблем покупцеві, краще — виправити ситуацію. Найлегше відкоригувати ПН за допомогою розрахунку коригування.

Водночас ніхто не забороняє замінити ВН.

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться