Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, березень, 2018/№11
Друкувати

Як підприємству «розжитися» новим кодом за КВЕД?

Біляєва Олена, податковий експерт, buhgalter911@mail.ua
У нинішніх умовах підприємства нерідко стикаються з необхідністю переглянути «вектор» розвитку свого бізнесу. Колишні види діяльності призупиняють і переходять на перспективніші нові. Як додати нові коди за КВЕД і при цьому дотриматися вимог чинного законодавства, ви дізнаєтеся прямо зараз.

Спочатку визначимося зі статутом. Якщо підприємство спочатку не планувало займатися певним видом діяльності, то цілком можливо, що він не внесений у статут і не зареєстрований у ЄДР.

Чи обов’язково в цьому випадку вносити зміни в статут?

Питання дискусійне. Чи не виникне проблем з тим же виходом за межі «господарської компетенції (спеціальної правосуб’єктності)» зі ст. 207 ГКУ?

Зазначимо, що, по-перше, часто в статут додають можливість здійснення «інших видів діяльності, що не суперечать законодавству», що знімає всі питання. По-друге, ВГСУ свого часу в листі від 07.04.2008 р. № 01-8/211 указував на незастосовність ст. 207 ГКУ. По-третє, Пленум ВГСУ в листі від 29.05.2013 р. № 11 прямо зазначав:

«3.8. Цивільна правоздатність юридичної особи, за загальним правилом, є універсальною, тобто відповідна особа здатна мати такі ж громадянські права та обов’язки, як і фізична особа, крім тих, які за своєю природою можуть належати тільки людині (частина перша статті 91 ЦК України), а відтак, вправі вчиняти будь-які не заборонені законом правочини. Тому сама лише відсутність у статутних документах чи в положеннях, якими регулюється діяльність, зокрема, суб’єктів господарювання, записів щодо можливості здійснення ними певної діяльності та, відповідно, вчинення тих чи інших правочинів не тягне за собою визнання таких правочинів за їх участю недійсними.

Винятки із зазначеного правила встановлюються законом».

Отже, у загальному випадку вносити зміни в статут буде не обов’язково.

Знову ж таки, якщо це вид діяльності, що ліцензується, то без прямого зазначення відповідного виду діяльності в статуті з отриманням ліцензії можуть виникнути проблеми.

А тепер про ЄДР.

Інформація про види діяльності підприємства міститься в ЄДР (п.п. 11 ч. 2 ст. 9 Закону № 755*). Відповідно, якщо хочемо займатися видом діяльності, відсутнім у ЄДР, є формальний привід внести зміни в ЄДР**.

* Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань» від 15.05.2003 р. № 755-IV.

** Чим загрожує невідповідність кодів послуг, зазначених у податковій накладній, кодам діяльності підприємства за КВЕД, і про ризики для платників єдиного податку, ви можете прочитати в статті «Нетиповий» вид діяльності в податковій накладній: чи є ризики?» (журнал «Бухгалтер 911», 2017, № 15).

Для цього потрібно пройти певну процедуру.

1. Прийняти рішення про зміну видів діяльності (КВЕД) на загальних зборах засновників (учасників). Це рішення оформляється протоколом.

Важливо! Підписи засновників (учасників) на протоколі мають бути нотаріально засвідчені.

2. Скласти заяву про держреєстрацію змін у відомості про юрособу, що містяться в ЄДР.

Форма № 3, затверджена наказом Мін’юсту від 18.11.2016 р. № 3268/5.

Складнощів із заповненням форми № 3 виникнути не повинно. Головне пам’ятати:

— у розділі «Перелік змін» ставимо відмітку в полі 14 «Зміна видів економічної діяльності юридичної особи»;

— у відповідній таблиці включаємо/виключаємо тільки ті види діяльності, які хочемо додати/прибрати (ставимо відмітку в полі «Вкл.» або «Викл.»);

— кожну сторінку форми № 3 засвідчуємо підписом керівника підприємства.

3. Сплатити адміністративний збір — 0,3 прожиткових мінімуму для працездатних осіб (ст. 36 Закону № 755) (у 2018 році — 530 грн.). Зверніть увагу! За держреєстрацію змін у відомості про юрособу на підставі документів, поданих в електронній формі, стягується 75 % адміністративного збору (у 2018 році — 400 грн.).

4. Подати держреєстраторові необхідний пакет документів (ч. 4 ст. 17 Закону № 755):

— заяву про держреєстрацію змін у відомості про юрособу, що містяться в ЄДР (форма № 3);

— примірник оригіналу (нотаріально засвідчену копію) рішення уповноваженого органу управління юрособи про зміни, які вносяться в ЄДР;

— документ про сплату адміністративного збору;

— примірник оригіналу (нотаріально засвідчену копію) документа, що засвідчує повноваження представника юрособи (у випадку якщо відомостей про такого представника немає в ЄДР).

Документи може подати особисто керівник чи уповноважена особа або їх можна надіслати поштою рекомендованим листом з описом вкладення або відправити в електронному вигляді.

5. Якщо документи в порядку, реєстратор протягом 24 годин (окрім вихідних і святкових днів) проводить держреєстрацію змін КВЕД, формує та оприлюднює на порталі електронних сервісів виписку.

6. У разі успішної держреєстрації змін КВЕД підприємство за бажанням може отримати (за плату) виписку з ЄДР у паперовій формі з підписом і печаткою держреєстратора.

Перевірити відомості про юрособу (у тому числі про види діяльності) можна також безкоштовно на порталі електронних сервісів (https://kap.minjust.gov.ua/).

Пошук інформації здійснюється за кодом ЄДРПОУ або найменуванням юрособи.

7. Щоб отримати оновлені відомості з ЄДРПОУ (з новими видами діяльності), потрібно в територіальне управління статистики подати відповідний запит, а також внести плату за надання відомостей з ЄДРПОУ.

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться