Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, березень, 2018/№12
Друкувати

Зарплата в інвалюті?

Тубелець Олексій, головний спеціаліст відділу з питань регулювання трудових відносин Юридичного департаменту Мінсоцполітики
Чи можна працівникам госпроз­рахункового підприємства — громадянам України встановити заробітну плату в іноземній валюті?

Зарплата працівників підприємств виплачується в грошових знаках, що мають законний обіг на території України (ст. 23 Закону про оплату праці). При цьому ст. 3 Декрету № 15-93* визначено, що єдиним законним засобом платежу на території України є валюта України (гривня), якщо інше не передбачене цим Декретом або іншими актами валютного законодавства України.

* Декрет КМУ «Про систему валютного регулювання і валютного контролю» від 19.02.93 р. № 15-93.

Ця вимога підлягає безумовному виконанню щодо працівників — резидентів України. Таким чином, підприємство не має права виплачувати працівникам — резидентам України зарплату в інвалюті. Вони можуть отримувати зарплату виключно в гривнях (якщо, звичайно, її виплата здійснюється не в натуральній формі).

При цьому чинне законодавство не містить положень, які прямо забороняють установлювати зарплату в інвалюті працівникам-резидентам.

Адже в наведених вище нормах ідеться саме про виплату зарплати.

Водночас ч. 2 ст. 97 КЗпП визначено, що форми і системи оплати праці, норми праці, розцінки, тарифні сітки, ставки, схеми окладів, умови введення і розміри надбавок, доплат, премій, винагород та інших трудових виплат установлюються підприємствами самостійно в колдоговорі з дотриманням норм і гарантій, передбачених законодавством, генеральною і галузевими (регіональними) угодами.

Таким чином, роботодавець може в колдоговорі встановити розміри зарплати працівників у прив’язці до інвалюти.

Проте виплачувати її працівникам-резидентам слід у гривнях.

Вимоги до порядку проведення перерахунку інвалюти в гривню також доцільно зафіксувати в колективному договорі. При цьому слід врахувати таке.

Зміна курсу гривні відносно інвалюти може призвести до погіршення умов оплати праці працівника. Так, наприклад, у разі зниження курсу інвалюти працівник-окладник отримає меншу суму зарплати за виконану норму праці. При цьому ст. 9 КЗпП установлено, що умови договорів про працю, які погіршують положення працівників порівняно із законодавством України про працю, є недійсними.

Отже, щоб не потрапити під дію ст. 9 КЗпП, сторонам колдоговору потрібно таким чином прописати його положення, які встановлюють розміри зарплати, щоб не допустити в односторонньому порядку зниження оплати праці у випадку зниження курсу інвалюти.

Наприклад, у колдоговорі можна вказати, що зарплата встановлюється в євро і виплачується в національній валюті України з перерахунком за курсом НБУ на останній день місяця, за який вона виплачується, але не нижче курсу, згідно з яким виплачувалася зарплата за попередній місяць.

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться