Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, березень, 2018/№12
Друкувати

Переплата з ЄСВ: як і коли можна повернути?

Біляєва Олена, податковий експерт, buhgalter911@mail.ua
У підприємства на одному з рахунків з ЄСВ є переплата. Заяву на повернення коштів написали ще півроку тому, але гроші підприємству так і не повернули. У зв’язку з цим виникло запитання: чи існують нормативно встановлені строки для повернення переплати з ЄСВ? Ситуація не така вже й рідкісна. Давайте розбиратися.

Механізм повернення коштів платників ЄСВ викладений у Порядку № 6*. Згідно з п. 5 цього Порядку платники ЄСВ можуть повернути кошти у випадку:

* Порядок зарахування у рахунок майбутніх платежів ЄСВ або повернення надміру та/або помилково сплачених коштів, затверджений наказом Мінфіну від 16.01.2016 р. № 6.

1) надмірної або помилкової сплати сум ЄСВ та/або застосованих фінансових санкцій на відповідний рахунок 3719;

2) помилкової сплати сум ЄСВ та/або застосованих фінансових санкцій на невідповідний рахунок 3719;

3) помилкової сплати сум ЄСВ та/або застосованих фінансових санкцій на рахунок з обліку доходів бюджету;

4) помилкової сплати податкових зобов’язань з податків, зборів, штрафних (фінансових) санкцій і пені, передбачених ПКУ, на рахунок 3719.

Нагадуємо. Рахунок 3719 — це небюджетний рахунок, відкритий у Держказначействі для сплати ЄСВ.

Щоб повернути помилково/надміру сплачені на рахунок 3719 кошти (див. вище пп. 1, 2 і 4), необхідно заповнити Заяву, наведену в додатку 1 до Порядку № 6. До Заяви слід додати оригінал або завірену підприємством копію розрахункового документа (квитанцію, платіжне доручення та ін.). Заяву з додатками подають у той податковий орган, на рахунок якого були сплачені кошти.

Якщо ви помилково сплатили ЄСВ на рахунок з обліку доходів бюджету (див. вище п. 3), то Заяву на повернення можна заповнити в довільній формі. У ній обов’язково потрібно вказати суму, напрям перерахування коштів, а також реквізити рахунку одержувача коштів — підприємства.

Податківці можуть залишити Заяву без задоволення, якщо:

— Заява на повернення коштів з рахунку 3719 складена не за формою, наведеною в додатку 1 до Порядку № 6;

— у Заяві вказана недостовірна інформація;

— Заява подана не в той податковий орган (тобто не за місцем обліку надміру та/або помилково сплачених сум ЄСВ);

— у підприємства є заборгованість зі сплати ЄСВ та/або фінансових санкцій.

Про факт і причину відмови в задоволенні Заяви на повернення коштів з рахунків 3719 податківці зобов’язані повідомити підприємство письмово.

Якщо ж усе добре, то кошти вам повернуть за рахунок поточних надходжень на рахунок 3719, на який помилково/надміру були сплачені кошти. Але навіть за умови, що необхідна сума є на цьому рахунку, процедура повернення може розтягнутися на достатньо довгий час . Розглянемо етапи цієї процедури.

1. Підрозділ органу доходів і зборів, на який покладена функція адміністрування ЄСВ, перевіряє надану платником інформацію протягом 10 робочих днів з дати реєстрації Заяви і приймає рішення про її задоволення або про відмову в задоволенні.

2. У разі задоволення Заяви про повернення коштів з рахунку 3719 підрозділ органу доходів і зборів з адміністрування ЄСВ передає Заяву з відміткою про підтвердження повернення коштів у підрозділ, відповідальний за ведення обліку платежів і складання звітності. Цей підрозділ протягом 3 робочих днів з дня отримання Заяви з відміткою готує висновок. Висновок протягом одного робочого дня з дати реєстрації передають у підрозділ органу доходів і зборів, відповідальний за ведення фінансово-економічної роботи і бухобліку.

3. На підставі висновку в строк 3 робочих дні з дня його реєстрації цей підрозділ оформляє розрахунковий документ на повернення коштів з рахунку 3719, на який вони були сплачені, і направляє його відповідному управлінню (відділенню) Держказначейства.

Якщо йдеться про повернення сум ЄСВ та/або фінсанкцій, помилково сплачених на невідповідний рахунок 3719, то підрозділ органу доходів і зборів, відповідальний за ведення фінансово-економічної роботи і бухобліку, оформляє розрахунковий документ на перерахування коштів на відповідний рахунок 3719 і передає управлінню (відділенню) Держказначейства не пізніше 2 робочих днів з дня надходження висновку.

У разі помилкової сплати ЄСВ та/або фінансових санкцій на рахунок 3719 органу доходів і зборів, у якому платник не стоїть на обліку, розрахунковий документ на перерахування таких коштів на відповідний рахунок 3719 органу доходів і зборів, у якому платник стоїть на обліку, оформляється і передається управлінню (відділенню) Держказначейства протягом 2 робочих днів з дня надходження висновку.

4. Управління (відділення) Держказначейства на підставі розрахункового документа податківців перераховує кошти за рахунок поточних надходжень за день з відповідного рахунку 3719 на рахунок платника, вказаний у Заяві.

Якщо дата повернення коштів припадає на два останніх робочих дні поточного місяця, то таке повернення переноситься на перший робочий день наступного місяця.

У разі, коли всю суму надміру/помилково сплачених коштів відразу повернути неможливо, її повертають частинами. При цьому якщо поточних надходжень на рахунку 3719 недостатньо (взагалі немає), протягом 3 робочих днів з дня передачі розрахункового документа відповідному управлінню (відділенню) Держказначейства підрозділ органу доходів і зборів нижчого рівня для підкріплення коштами цього рахунку направляє звернення в орган доходів і зборів вищого рівня.

Орган доходів і зборів вищого рівня в порядку календарної черговості оформляє розрахунковий документ на перерахування необхідної суми на рахунок 3719 органу доходів і зборів нижчого рівня. Розрахунковий документ передається відповідному головному управлінню Держказначейства не пізніше наступного робочого дня після його оформлення.

Якщо на рахунку 3719 органу доходів і зборів вищого рівня теж недостатньо коштів, то його підкріплення здійснюється підрозділом центрального органу доходів і зборів. Ну а якщо виявилось, що протягом 30 календарних днів «центровики» теж не змогли повернути кошти, вони звертаються до Пенсійного фонду та/або фондів соціального страхування за частиною платежу, яка надміру/помилково перерахована до відповідного фонду.

Пенсійний фонд та/або фонди соціального страхування протягом 5 робочих днів з дня отримання звернення оформляють розрахункові документи на перерахування необхідної суми на рахунок 3719 органу доходів і зборів для подальшого повернення коштів і передають їх у Держказначейство.

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться