Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, травень, 2018/№20
Друкувати

Як ФОП-загальносистемнику повернути переплату з ПДФО?

Беляева Елена, налоговый эксперт
ФОП-загальносистемник призупиняє діяльність. Як і в які строки можна повернути наявну переплату з ПДФО за себе, яка утворилася станом на 01.01.2018 р.?

За підсумками 2017 року підприємець-загальносистемник повинен був подати декларацію про майновий стан і доходи не пізніше за 09.02.2018 р. У ній потрібно було задекларувати разом із підприємницькими доходами також «цивільні» доходи з джерелом їх походження з України та іноземні доходи (якщо, звичайно, такі були у 2017 році ). Якщо за даними декларації утворилася переплата, її можна або зарахувати в рахунок майбутніх платежів з ПДФО і військового збору (без подання заяви), або повернути в порядку, передбаченому ПКУ (п.п. 177.5.3 ПКУ).

При поверненні переплати з ПДФО слід керуватися ст. 43 ПКУ, Порядком № 787* і Порядком № 1146**.

* Порядок повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затверджений наказом Мінфіну від 03.09.2013 р. № 787.

** Порядок взаємодії територіальних органів ДФСУ, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов’язань, затверджений наказом Мінфіну від 15.12.2015 р. № 1146.

При цьому зверніть увагу на декілька моментів.

1. За наявності в підприємця податкового боргу повернення помилково та/або надміру сплаченої суми ПДФО проводитиметься тільки після повного погашення такого податкового боргу (п. 43.2 ПКУ, п. 3 Порядку № 1146). Тому якщо у вас є податковий борг за якимись платежами до бюджету, насамперед доведеться погасити саме його.

Важливо! Сума своєчасно не нарахованого/не перерахованого ЄСВ є недоїмкою, а не податковим боргом.

2. Обов’язковою умовою для здійснення повернення переплати з ПДФО є подання підприємцем заяви протягом 1095 днів з дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми ПДФО (п. 43.3 ПКУ, п. 5 Порядку № 1146). У зв’язку з цим при поверненні переплати важливо не пропустити зазначений строк.

Застереження з п. 43.3 ПКУ (коли подання заяви на повернення не потрібне) «крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку)» працює хіба що у випадку з переплатою з ПДФО, пов’язаною з реалізацією права на податкову знижку. Але це не наш випадок.

3. Для повернення переплати з ПДФО слід подати в податковий орган заяву в довільній формі.

Заяву можна подати через «Електронний кабінет» (через меню «Листування з ДФС» особистої частини «Електронного кабінету») (роз’яснення в категорії 140.03 ЗІР).

У ній потрібно зазначити суму і вид помилково та/або надміру сплаченого платежу і визначити напрям перерахування коштів, що повертаються, зокрема:

— на поточний рахунок ФОП у банку;

— у погашення грошового зобов’язання (податкового боргу) за іншими платежами, контроль за стягненням яких покладений на органи ДФС, незалежно від виду бюджету;

Направити податкову переплату в рахунок погашення недоїмки з ЄСВ не можна (роз’яснення в категорії 135.04 ЗІР).

— готівкою за чеком у разі відсутності у ФОП рахунку в банку.

До заяви бажано додати копії платіжних документів, що підтверджують перерахування до бюджету відповідних сум податку.

Подають заяву в територіальний орган ДФС за місцем адміністрування (обліку) помилково та/або надміру сплаченої суми податку.

Після реєстрації в органі ДФС заява платника про повернення переплати з ПДФО передається на розгляд у структурний підрозділ, що виконує функції адміністрування відповідного податку. Не пізніше за другий робочий день, що йде за днем реєстрації, заява з відміткою зазначеного підрозділу про правомірність повернення передається в структурний підрозділ, на який покладена функція з підготовки висновку.

Якщо зазначена в заяві платника сума (її частина) за даними інформаційних систем обліковується як помилково та/або надміру сплачена, то орган ДФС готує висновок на повернення такої суми (її частини) і 3 екземпляри реєстру висновків за платежами, належними місцевим бюджетам, і платежами, що підлягають розподілу між державним і місцевими бюджетами.

Не пізніше ніж за 9 робочих днів до закінчення 20-денного строку з дня подання платником заяви орган ДФС передає висновок і реєстр на погодження відповідному місцевому фінансовому органу. Останній протягом 2 робочих днів погоджує отриманий висновок. Не пізніше наступного робочого дня після погодження документи повертаються відповідному органу ДФС.

Орган ДФС не пізніше наступного робочого дня після отримання висновку, погодженого з місцевим фінансовим органом, передає його разом з реєстром відповідному органу Держказначейства.

На підставі отриманого висновку орган Держказначейства повертає платникові помилково та/або надміру сплачені суми грошових зобов’язань у визначеному законодавством порядку.

За наявності поточних надходжень на відповідних рахунках орган Держказначейства протягом 5 робочих днів з дня отримання висновку перераховує кошти на рахунок одержувача одноразово на загальну суму або частинами (п. 12 розд. I Порядку № 787). Якщо ж поточних надходжень на відповідному рахунку немає або їх недостатньо для здійснення повернення, то орган Держказначейства не пізніше ніж через 5 робочих днів з дня отримання висновку звертається за підкріпленням коштами цього рахунку у відповідний місцевий фінансовий орган (за платежами, належними місцевим бюджетам). І після отримання підкріплення повертає платникові помилково та/або надміру сплачені суми.

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться