Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, травень, 2018/№21
Друкувати

Природний убуток за відсутності норм: чи «бути компенсуючим» зобов’язанням з ПДВ?

Казанова Марина, налоговый эксперт, CAP
Ще минулого року набрала чинності постанова КМУ від 23.11.16 р. № 1066, якою були скасовані норми природного убутку на низку товарно-матеріальних цінностей. Звісно, у платників ПДВ виникло запитання: чи потрібно нараховувати компенсуючі податкові зобов’язання за п. 198.5 ПКУ, якщо фактично має місце природний убуток ТМЦ, але нормативно затверджених норм убутку немає?

Ситуація складається зовсім не райдужно . Адже згідно з п. 4 розд. IV «інвентаризаційного» Положення № 879*, за відсутності норм природного убутку, втрати розглядають як наднормативну недостачу. А наднормативні недостачі ТМЦ фіскали завжди розглядають як використання ТМЦ у негосподарській діяльності. Відповідно, вимагають на кількість, якої «бракує», нарахувати «компенсуючі» податкові зобов’язання за п. 198.5 ПКУ.

* Положення про інвентаризацію активів та зобов’язань, затверджене наказом Мінфіну від 02.09.2014 р. № 879.

У своїх численних консультаціях (див. листи ДФСУ від 29.03.18 р. № 1286/6/99-99-15-03-02-15/ІПК, від 03.11.17 р. № 2502/6/99-99-15-03-02-15/ІПК і від 11.07.17 р. № 1121/6/99-99-15-03-02-15/ІПК) податківці наполягають на тому, що після скасування норм природного убутку все втрачене при транспортуванні і зберіганні майно є використаним у негосподарській діяльності. А тому платник ПДВ зобов’язаний нарахувати «компенсуючі» податкові зобов’язання з ПДВ згідно з п. 198.5 ПКУ на весь обсяг втрат.

А чи може сам платник затвердити для себе своїм внутрішнім документом норми природного убутку, взявши за орієнтир усе ті ж скасовані норми? Адже його провини в тому, що зараз немає нормативів, які встановлюють норми природного убутку, немає.

На жаль, але у своїх консультаціях (зокрема, у листі ДФСУ від 29.03.18 р. № 1286/6/99-99-15-03-02-15/ІПК ІПК) контролери наполягають на тому, що для визначення норм природного убутку суб’єкти господарювання повинні керуватися чинним законодавством України. Тобто такі норми мають бути затверджені нормативно-правовим актом.

Можливість самостійного визначати норми природного убутку продукції при розрахунку сум ПДВ, як зазначають фіскали, чинним законодавством не передбачена .

Відповідно, якщо норми природного убутку для конкретного виду ТМЦ не встановлені, то будь-яка їх нестача розглядатиметься фіскалами як наднормативна. Фіскали вимагатимуть нарахування «компенсуючих» податкових зобов’язань на базу в розмірі вартості придбання ТМЦ в обсязі, якого не вистачає.

«Компенсуючі» податкові зобов’язання не нараховуються, якщо ТМЦ отримувалися без ПДВ.

Не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду, в якому виявлено факт убутку ТМЦ, на такі зобов’язання потрібно буде скласти «самозведену» податкову накладну (з типом причини «13»).

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться