Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, травень, 2018/№21
Друкувати

Фіскали просять зареєструвати «стару» ПН на неплатника: як реагувати?

Казанова Марина, налоговый эксперт, CAP
Ситуація. Отримали повідомлення від податківців, у якому вони пропонують зареєструвати податкові накладні (ПН) на неплатника за грудень 2015 року. На той момент за порушення строків реєстрації цих ПН не штрафували. Чи є підстави застосовувати зараз штраф до таких ПН і чи варто їх узагалі реєструвати?

Поки що не зовсім зрозуміло, чому фіскали згадали про незареєстровані ПН на неплатників 2015 року. Так, дійсно, з 03.12.2017 р. ПН, складені після 01.07.2015 р., можна реєструвати протягом 1095 днів (а не 365, і не 180, як було раніше). Але який сенс у реєстрації зараз «старих» ПН на неплатників? Ми не бачимо в цьому сенсу.

Регліміт. У зв’язку з нереєстрацією такої ПН у нас з’явився показник ∑Перевищ. Якщо ПН буде зареєстрована, показник ∑Перевищ дійсно зникне, але одночасно з цим збільшиться показник ∑НаклВид, який зменшує регліміт. Тож у результаті отримаємо те, що мали і до реєстрації ПН.

Нагадаємо, що зараз показник ∑Перевищ розраховується окремо в розрізі кожного місяця (при цьому розраховується він за звітні періоди починаючи з липня 2015 року).

Штрафи. А може, фіскали просять зареєструвати «старі» ПН на неплатника для того, щоб застосувати штраф за несвоєчасну реєстрацію? Адже на сьогодні (якщо ми реєструватимемо ці ПН зараз) — штрафи за нереєстрацію таких ПН є.

Відразу зазначимо, що якщо ви не подаватимете ПН на реєстрацію — то шансів застосувати до вас штраф у фіскалів, вважаємо, практично не буде. Відповідальність, передбачена п. 1201.1 ПКУ у вигляді штрафу від 10 до 50 % від суми ПДВ, застосовується за фактом реєстрації такої ПН (поки ПН не зареєстрована — штрафу немає). Ми ж її реєструвати не будемо. Тобто навіть не доводитимемо все до спору щодо того, чи можна зараз застосувати цей штраф.

Так, є інший штраф — за п. 1201.2 ПКУ за відсутність реєстрації ПН протягом граничного строку, встановленого ст. 201 ПКУ. Але підстав застосувати цей штраф у податківців, вважаємо, немає. Пояснимо.

Граничні строки реєстрації, передбачені п. 201.10 ПКУ для ПН 2015 року, спливли у 2015 році (максимум — на початку січня 2016 року). Порушення, що відповідно цікавить нас, — відсутність реєстрації ПН протягом 15-денного строку — відбулося у 2015 році (максимум — на початку січня 2016 року). А на той момент штрафи за відсутність реєстрації ПН на неплатника протягом 15-денного строку не застосовувалися! У цьому випадку спрацьовує норма про те, що закони не мають зворотної дії в часі.

Податківці визнавали це, зокрема, в листі ДПАУ від 14.02.2011 р. № 4091/7/23-4017/131, в УПК від 06.07.2012 р. № 592.

Щоб оштрафувати за це порушення зараз, має бути виконана умова про наявність санкцій за таку бездіяльність у 2015 році. Але у 2015 році санкцій якраз не було.

Тому не рекомендуємо вам реєструвати «старі» ПН на неплатників.

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться