Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, травень, 2018/№22
Друкувати

Працівник купив за свої: далі буде

Соломина Мария, эксперт по вопросам оплаты труда
Не так давно в матеріалі «Якщо працівник придбав за свої: чи буде дохід?»* ми розбирали ситуацію: працівник придбав товари для потреб роботодавця за рахунок власних коштів (гроші під звіт йому не видавалися), а потім підприємство відшкодовує ці кошти працівникові. ДФСУ в листі від 23.02.2018 р. № 765/6/99-99-12-02-03-15/ІПК (далі — лист № 765) стверджувало, що сума відшкодування вартості таких товарів повинна ввійти до доходу працівника у складі інших оподатковуваних доходів (п.п. 164.2.20 ПКУ). Ми сперечалися. І ось продовження.

* Журнал «Бухгалтер 911», 2018, № 14.

На жаль, бачимо, що «умовиводи» ДФСУ з листа № 765 — це не легке божевілля, а стала позиція фіскального органу. Податківці пустили її «в тираж» — див. листи ДФСУ від 10.05.2018 р. № 2080/6/99-99-13-02-03-15/ІПК, № 2081/6/99-99-13-02-03-15/ІПК. Чим цікаві ці листи?

Вони дозволяють точніше зрозуміти «логіку» податківців. Так, якщо в листі № 765 ДФСУ говорила просто про кошти, виплачені фізособі за ТМЦ, куплені для потреб підприємства, то в листах, що коментуються, акценти дещо зміщені. У висновку «свіжих» листів звучить «сума коштів, виплачених такій фізичній особі за реалізовані (продані) товари». Тобто фіскали намагаються ситуацію з «кредитовим підзвітом» підтягнути під купівлю-продаж!

Податківці вважають, що фізособа купує ТМЦ за свої, продає їх юрособі й отримує дохід за договором купівлі-продажу.

Якщо відштовхуватися від такої логіки, то подальший висновок фіскалів, озвучений у згаданих листах, повністю правильний. Сума «продажного» доходу дійсно повинна потрапити в дохід фізособи-продавця. АЛЕ! Ми ж з вами розуміємо, що тут немає жодної купівлі-продажу! На такі відносини (коли працівник витрачає власні гроші на потреби підприємства) поширюються:

— або вимоги гл. 68 «Доручення» ЦКУ (якщо між працівником і роботодавцем був укладений договір доручення (у письмовій або усній формі));

— або положення ст. 11581160 ЦКУ, які присвячені регулюванню дій у майнових інтересах іншої особи без її доручення. І якщо ці дії будуть схвалені іншою особою (роботодавцем), то надалі до відносин сторін застосовуються положення про відповідний договір (тобто про договір доручення).

У цих ситуаціях працівник діє в інтересах підприємства і не є власником придбаних ТМЦ! Це може підтверджуватися, зокрема, податковими/товарними накладними, де як покупця буде зазначено найменування підприємства. Тому сума відшкодування вартості куплених ТМЦ для потреб підприємства (а не озвучена в листах сума доходу від продажу товару) не є доходом працівника!

У цьому питанні нас підтримав Полтавський окружний адмінсуд (див. рішення від 02.05.2018 р. у справі № 816/909/18). Він визнав протиправним і скасував лист № 765, зазначивши, що при виплаті працівникові суми витрат, здійснених ним під час виконання трудових обов’язків на підприємстві (зокрема, купівля канцелярії, палива або конвертів), такий працівник не отримує доходу, а отже, об’єкт оподаткування з податку на доходи фізичних осіб відсутній.

Хоча, треба розуміти, податківці ще подаватимуть апеляцію і крапку ставити зарано.

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться