Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, листопад, 2018/№46
Друкувати

Як заповнити Книгу обліку доходів і витрат, якщо вам платять карткою

Бала Людмила, налоговый эксперт
Коли підприємець приймає від клієнтів оплату платіжними картками (використовує POS-термінал), грошові кошти «падають» йому на рахунок не вмить, а через якийсь час (це може тривати й декілька днів). Тому постає запитання, на яку дату такий дохід відображати в Книзі? Розбираємося!

Як правильно? Будь-який підприємець (як загальносистемник, так і єдиноподатник) відображає дохід за касовим методом. Що це означає? Усе дуже просто: вважається, дохід виникає в момент отримання готівки або в момент зарахування безготівкової виручки на поточний рахунок.

Візьмемо до уваги загальносистемника. У п.п. 2 п. 6 Порядку № 481* сказано, що до графи 2 Книги записується дохід, « зокрема, кошти, що надійшли на поточний рахунок, касу платника податків та/або отримано готівкою ».

* Порядок ведення Книги обліку доходів і витрат, яку ведуть фізичні особи — підприємці, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, і фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, затверджений наказом Міндоходів від 16.09.2013 р. № 481.

Отже, доти, доки гроші на рахунок не надійшли, доходу немає. І неважливо, що товар може бути вже відвантажений (або робота/послуга виконана), або навіть оплата здійснена через POS-терміналдоти, доки у банківській виписці не з’явиться інформація про дохід, записувати його до графи 2 Книги не потрібно!

Оплата карткою через POS-термінал — це безготівковий платіж, тому дохід виникає тільки в момент зарахування грошей на поточний рахунок.

Абсолютно те ж саме можна сказати і про єдиноподатника. Він записує дохід до Книги тільки в момент його отримання: або коли взяв до рук готівку, або коли гроші «впали» на поточний рахунок (п. 292.6 ПКУ, п. 5 Порядку № 579**).

** Порядок ведення книги обліку доходів для платників єдиного податку першої, другої та третьої груп, які не є платниками податку на додану вартість, затверджений наказом Мінфіну від 19.06.2015 р. № 579.

Як хочуть податківці? Незважаючи на те, що законодавство гранично зрозуміло говорить про момент виникнення доходу в підприємців, податківці все одно «мутять воду» . Не так давно в категорії 104.08 ЗІР з’явилася дивна консультація. У ній ДФСУ вимагає від загальносистемників, які приймають від клієнтів оплату платіжними картками, заповнювати Книгу «на підставі інформації, зазначеної у фіскальних звітних чеках», тобто на підставі Z-звітів РРО .

А там, як відомо, крім готівкового доходу, фігурують і суми, що пройшли через POS-термінал (тобто безготівкові оплати, які на рахунок ще «не впали»). Мабуть, це черговий «ляп» фіскалів .

У Z-звіті має бути зазначений загальний підсумок розрахункових операцій за реалізовані товари (надані послуги) з поділом за формами оплати***.

*** Пункт 17 Вимог щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій для різних сфер застосування від 18.02.2002 р. № 199.

Як же бути підприємцеві? На щастя, приймаючи оплату карткою, ми маємо справу з безготівковим доходом, а отже, 5-кратний штраф за неоприбуткування готівки не небезпечний . Тому можна «видихнути» і заповнювати Книгу, як вам зручніше (згідно із законом або «за методом податківців»). Але ми радимо діяти згідно із законом і, про всяк випадок, заручитися письмовою консультацією фіскалів із цього приводу.

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться