Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, жовтень, 2018/№44
Друкувати

Чи потрібна згода працівника на обробку його персональних даних?

Беляева Елена, налоговый эксперт
Чи обов’язково зараз при прийнятті працівника на роботу брати від нього заяву — згоду на обробку персональних даних? Розбираємося.

Розпочнемо з того, що серед фахівців існує два полярні погляди із цього питання. Так, деякі фахівці вважають, що роботодавець не зобов’язаний отримувати згоду (дозвіл) працівників на обробку їх персональних даних (ПД) за умови, що ПД використовуються роботодавцем виключно з метою здійснення прав і виконання обов’язків у сфері трудових правовідносин відповідно до закону із забезпеченням відповідного захисту даних. Підстави для такого висновку вони бачать у п. 5 ч. 1 ст. 11 Закону № 2297*.

* Закон України «Про захист персональних даних» від 01.06.2010 р. № 2297-VI.

Ми ж дотримуємося обережного підходу. На наш погляд, безпечніше все-таки отримати згоду працівника на обробку його ПД. Річ у тому, що ч. 6 ст. 6 Закону № 2297 не допускає обробку даних про фізособу, які є конфіденційною інформацією, без її згоди. Виняток становлять лише випадки, визначені законом, і тільки в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини.

Таким чином, зважаючи на існуючу невизначеність у положеннях нормативно-правових актів, краще все-таки заручитися згодою «новачка» на обробку його ПД. Зробити це можна одним із двох способів:

— включити відповідний пункт до трудового договору, якщо він укладається в письмовій формі. Нагадаємо: перелік випадків, коли письмова форма трудового договору є обов’язковою, наведений у ст. 24 КЗпП;

— або оформити згоду окремим документом. Зразок такого документа наводимо нижче.

Директору ТОВ «Радість»

Сонячній М. В.

Звьоздної Поліни Андріївни,

яка проживає за адресою:

вул. Світла, 23, кв. 55, м. Київ, 02121

ЗГОДА

на збір і обробку персональних даних

Я, Звьоздна Поліна Андріївна (дата народження 7 липня 1982 року, паспорт серії МН 692387, виданий Московським РВХМУ УМВС України в Харківській області 22.09.2004), підтверджую, що ознайомлена з вимогами Закону України «Про захист персональних даних» від 01.06.2010 р. № 2297-VI і надаю згоду Товариству з обмеженою відповідальністю «Радість» на обробку відомостей про мене в картотеках та/або за допомогою інформаційно-телекомунікаційної системи бази персональних даних працівників ТОВ «Радість» з метою ведення кадрової документації, підготовки відповідно до вимог законодавства податкової та статистичної звітності, іншої інформації з питань персоналу, а також внутрішніх документів підприємства з питань реалізації визначених законодавством і колективним договором прав та обов’язків у сфері трудових правовідносин і соціального захисту.

Зобов’язуюся при зміні моїх персональних даних надавати у строк до 10 робочих днів відповідальній особі уточнену інформацію щодо відомостей про мене, необхідних для реалізації вимог чинного законодавства.

25.10.2018 Звьоздна

Також не зайвим буде ознайомити працівника під підпис із законодавчими гарантіями у сфері захисту персональних даних. Наведемо примірну форму такого документа.

Повідомляємо, що надані Вами відомості включені до бази персональних даних ТОВ «Радість» з метою ведення кадрового діловодства, підготовки відповідно до вимог законодавства податкової та статистичної звітності, іншої інформації з питань персоналу, а також внутрішніх документів підприємства з питань реалізації визначених законодавством і колективним договором прав та обов’язків у сфері трудових правовідносин і соціального захисту.

Відповідно до ст. 8 Закону України «Про захист персональних даних» суб’єкт персональних даних має право:

1) знати про джерела збирання, місцезнаходження своїх персональних даних, мету їх обробки, місцезнаходження або місце проживання (перебування) володільця чи розпорядника персональних даних або дати відповідне доручення щодо отримання цієї інформації уповноваженим ним особам, крім випадків, встановлених законом;

2) отримувати інформацію про умови надання доступу до персональних даних, зокрема інформацію про третіх осіб, яким передаються його персональні дані;

3) на доступ до своїх персональних даних;

4) отримувати не пізніш як за 30 календарних днів з дня надходження запиту, крім випадків, передбачених законом, відповідь про те, чи обробляються його персональні дані, а також отримувати зміст таких персональних даних;

5) пред’являти вмотивовану вимогу володільцю персональних даних із запереченням проти обробки своїх персональних даних;

6) пред’являти вмотивовану вимогу щодо зміни або знищення своїх персональних даних будь-яким володільцем та розпорядником персональних даних, якщо ці дані обробляються незаконно чи є недостовірними;

7) на захист своїх персональних даних від незаконної обробки та випадкової втрати, знищення, пошкодження у зв’язку з умисним приховуванням, ненаданням чи несвоєчасним їх наданням, а також на захист від надання відомостей, що є недостовірними чи ганьблять честь, гідність та ділову репутацію фізичної особи;

8) звертатися зі скаргами на обробку своїх персональних даних до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини або до суду;

9) застосовувати засоби правового захисту в разі порушення законодавства про захист персональних даних;

10) вносити застереження стосовно обмеження права на обробку своїх персональних даних під час надання згоди;

11) відкликати згоду на обробку персональних даних;

12) знати механізм автоматичної обробки персональних даних;

13) на захист від автоматизованого рішення, яке має для нього правові наслідки.

________________________________________________________

Я, Звьоздна Поліна Андріївна, засвідчую, що отримала повідомлення про включення інформації про мене до бази персональних даних з метою ведення кадрового діловодства, підготовки відповідно до вимог законодавства податкової та статистичної звітності, іншої інформації з питань персоналу, внутрішніх документів підприємства з питань реалізації визначених законодавством і колективним договором прав та обов’язків у сфері трудових правовідносин і соціального захисту, а також інформацію про мої права, визначені Законом України «Про захист персональних даних», і про осіб, яким мої дані надаються для виконання зазначеної вище мети.

25.10.2018 Звьоздна

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться