Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, жовтень, 2018/№44
Друкувати

ФОП використовує нефіскальний РРО: чи потрібен POS-термінал?

Романова Ксения, налоговый эксперт
ФОП-єдиноподатник, у якого обсяг річного доходу не перевищує 1 млн грн., використовує нефіскальний РРО. Чи зобов’язаний він установлювати платіжний термінал?

Нагадаємо, «РРО-імунітет» мають ФОП, які не реалізують технічно складні побутові товари і є платниками ЄП (п. 296.10 ПКУ): групи 1; групи 2 або 3 за умови, що обсяг їх доходу протягом календарного року не перевищує 1 млн грн.

Водночас на бажання такі ФОП мають право завести нефіскальний РРО для ведення обліку і роздрукування чеків (ч. 4 ст. 13 Закону про РРО). Чи знадобиться тоді платіжний термінал (ПТ)?

Зараз (за відсутністю інших актів) орієнтуватися ми повинні на постанову № 878*. З неї випливає, що встановлювати ПТ повинні: «суб’єкти господарювання… які відповідно до закону використовують реєстратори розрахункових операцій».

* Постанова КМУ «Про здійснення розрахунків за продані товари (надані послуги) з використанням спеціальних платіжних засобів» від 29.09.2010 р. № 878.

Формулювання не зовсім чітке, що й послужило приводом для запитання . Але якщо ми звернемося до тієї редакції п. 14.7 ст. 14 Закону № 2346**, на виконання якої писалася ця постанова, то все відразу проясниться: «14.7. Торгівці, які здійснюють підприємницьку діяльність у сфері продажу товарів, громадського харчування та послуг та які відповідно до закону повинні використовувати реєстратори розрахункових операцій, зобов’язані…». Відповідно й у постанові йдеться про суб’єктів, які саме повинні застосовувати РРО.

** Закон України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» від 05.04.2001 р. № 2346-III.

Так, пізніше редакція п. 14.7 ст. 14 Закону № 2346 зазнала змін. Але «автоматом» постанова КМУ змінитися не могла.

Знову ж таки свого часу в консультації податківців, опублікованій у журналі «Вісник Міністерства доходів і зборів України», 2014, № 41, с. 32, говорилося, що законодавством передбачено використання ПТ тими госпсуб’єктами, які відповідно до Закону про РРО зобов’язані (!) використовувати РРО.

Але не все так просто . Ті ж податківці в листі Міндоходів від 26.02.2014 р. № 3737/6/99-99-18-03-01-15 зазначали, що ПТ потрібно встановлювати навіть з нефіскальним РРО. І на практиці непоодинокі випадки застосування в таких випадках штрафних санкцій.

Тож, враховуючи чималий розмір штрафу, який можуть застосувати податківці (загалом — від 1700 до 3400 грн. — ст. 16315 КпАП) перш ніж установлювати нефіскальний РРО, рекомендуємо отримати в податківців письмову індивідуальну податкову консультацію щодо обов’язковості застосування в такому разі ПТ. І діяти згідно із цією індивідуальною консультацією.

І пам’ятайте: у будь-якому разі від обов’язку застосовувати ПТ звільнені госпсуб’єкти, перелічені в п. 2 постанови № 878.

Це, зокрема, суб’єкти, які здійснюють госпдіяльність у населених пунктах з чисельністю населення до 25 тис. ос.

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться