Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, вересень, 2018/№40
Друкувати

Чи обкладається ПДВ компенсація вартості автострахування при оренді автомобіля?

Казанова Марина, налоговый эксперт, CAP
З’явилася чергова консультація від фіскалів, присвячена питанню обкладення ПДВ різного роду компенсацій, що виплачуються орендарями за договором оренди. Зокрема, податківці відповіли на запитання, чи оподатковувати ПДВ компенсацію автострахування, отриману орендодавцем від орендаря при оренді автомобіля.

Отже, орендар відшкодовує витрати, понесені орендодавцем на страхування переданого в оренду автомобіля. Чи обкладати цю суму ПДВ? У листі ДФСУ від 23.08.2018 р. № 3668/6/99-99-15-03-02-15/ІПК податківці говорять про те, що обкладати ПДВ суму такої компенсації потрібно: «компенсація наймачем витрат наймодавця (власника майна) на страхування автомобіля , за своєю суттю є відшкодуванням окремих елементів витрат, з яких складається вартість послуги з оренди майна, отже, включається у базу оподаткування ПДВ».

Загалом висновки листа цілком очікувані. У такому ж дусі вони давали роз’яснення і раніше. Фіскали виступають за обкладення ПДВ будь-яких компенсацій, що отримує орендодавець від орендаря в межах договору оренди. Вони за обкладення ПДВ і компенсації комунальних платежів, і навіть компенсації земельного податку (листи ДФСУ від 16.07.2018 р. № 3126/6/99-99-15-03-02-15/ІПК, від 04.08.2016 р. № 26595/7/99-99-15-03-02-17, 101.04 ЗІР).

Свою позицію податківці обґрунтовують тим, що суми таких компенсацій є складовою орендної послуги (оскільки якби не було оренди, не було б необхідності і в компенсації подібних витрат). А раз плата за послуги оренди потрапляє під об’єкт обкладення ПДВ, то і відшкодування орендодавцеві різного роду витрат, пов’язаних з послугою оренди, також повинно обкладатися ПДВ. Причому такі висновки вони поширюють і на випадок, якщо компенсацію орендар сплачує орендодавцеві окремо від орендної плати.

Звичайно, з висновками фіскалів можна посперечатися. Зрозуміло, що якщо компенсація страхування закладена в суму орендної плати, питань немає — вона обкладається ПДВ. А якщо її вартість виділена окремо, враховуючи, що:

(1) орендодавцем послуги автострахування були отримані без ПДВ (послуги зі страхування майна не є об’єктом обкладення ПДВ згідно з п.п. 196.1.3 ПКУ) і

(2) орендар тільки компенсує витрати,

то, по-хорошому, можна було б і не нараховувати ПДВ на таку операцію.

Але враховуючи сталу позицію фіскалів щодо обкладення ПДВ різного роду компенсацій, що виплачуються орендарями при оренді, при перевірках вони точно наполягатимуть на обкладенні ПДВ сум компенсації автострахування.

Щоб уникнути ПДВ, можна встановити в договорі оренди обов’язок орендаря самостійно укласти договір страхування переданого в оренду майна.

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться