Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, вересень, 2018/№40
Друкувати

ФОП іде в декрет: запитання продовжуються

Савченко Елена, эксперт по вопросам оплаты труда
Нещодавно в статті «ФОП і дек­ретні: відповідаємо на ваші запитання», «Бухгалтер 911», 2018, № 34 ми з’ясовували, що потрібно жінці-ФОП, щоб отримати допомогу з ФСС. З урахуванням того, що порядок отримання допомоги з ФСС зазнав змін, є декілька моментів, які потребують уточнення. А заразом відповімо ще на деякі запитання читачів.

Чи потрібно ФОП, який планує декретну відпустку, подавати Повідомлення про проведення виплати?

Так, потрібно обов’язково. Після того як Заяву-розрахунок до ФСС подано і допомогу по вагітності та пологах «на себе» отримано, за неї потрібно відзвітувати перед Фондом. Для цього підприємцеві необхідно в тому числі подати Повідомлення про проведення виплати. Цей обов’язок вводиться з 01.10.2018 р. Строк подання Повідомлення — протягом місяця з дня проведення виплат.

Форма Повідомлення наведена в додатку 2 до Порядку № 12*.

* Порядок фінансування страхувальників для надання матеріального забезпечення застрахованим особам у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та окремих виплат потерпілим на виробництві за рахунок коштів Фонду соціального страхування України, затверджений постановою правління Фонду соцстраху від 19.07.2018 р. № 12.

А ось із приводу того, чи потрібно подавати Повідомлення, якщо допомога була профінансована на підставі Заяв-розрахунків, поданих до 01.10.2018 р., але сама допомога виплачена застрахованим особам 1 жовтня або пізніше, представники ФСС ще не сформували свою офіційну думку.

Швидше за все, Повідомлення потрібно буде подати і в такому випадку. Ми зробили офіційний запит із цієї проблеми і в наступному номері детальніше розберемо всі нюанси подання Повідомлення.

Якщо ФОП знявся з реєстрації, а вже потім звертається за допомогою до ФСС, він має право на допомогу по вагітності та пологах?

Допомогу призначають і виплачують, якщо заявник звернувся за її призначенням не пізніше 12 календарних місяців з дня закінчення відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами (ч. 5 ст. 32 Закону № 1105**).

** Закон України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.99 р. № 1105-XIV.

Тому якщо підприємець пропустив установлений строк надання допомоги, йому мають право відмовити в призначенні допомоги. Якщо звернення за допомогою відбулося в межах цього строку, то вона виплачується обов’язково. Тож сміливо звертайтеся за нею до ФСС. Але тут є нюанс. Якщо ФОП спочатку зніметься з держреєстрації, а вже потім звернеться за отриманням допомоги, то йому нарахують тільки частину допомоги: за період з початку лікарняного до дня припинення підприємницької діяльності (зняття з держреєстрації).

На це є «внутрішнє» розпорядження ФСС, яким керуються представники ФСС на місцях.

Знову ж таки йдеться про випадок, коли на момент відкриття листка непрацездатності фізособа перебувала в статусі підприємця.

Якщо ж ФОП знявся з держреєстрації до того, як був відкритий лікарняний, то допомогу саме як підприємець ви отримати взагалі не зможете.

А зможете отримати лише як незастрахована особа через соцзабез у меншому розмірі згідно із Законом України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» від 21.11.92 р. № 2811-ХII.

Чи правда, що якщо ФОП отримає допомогу по вагітності та пологах із ФСС, а потім закриється, то Фонд вимагатиме повернути гроші?

Тут є привід для радості — ви цілком можете знятися з реєстрації відразу після отримання допомоги по вагітності та пологах. І назад її ніхто не відбере.

На сьогодні представники ФСС уже «спокійно дивляться» на такий перебіг подій .

Не потрібно пояснювати, що такий крок дозволяє економити на сплаті «підприємницького» ЄСВ у періоді «декретного простою».

Але якщо ФОП спочатку зніметься з держреєстрації, а вже потім звернеться за отриманням допомоги, то йому нарахують тільки частину допомоги (див. запитання вище).

Якщо жінка-ФОП звертається за допомогою за основним місцем роботи, на підставі якого документа їй нарахують допомогу як ФОП?

Якщо ФОП працює ще й в іншого роботодавця за основним місцем роботи, то в листку непрацездатності в рядку з місцем роботи буде найменування такого роботодавця. Саме йому ви віддасте оригінал листка непрацездатності, а собі (для призначення декретних як підприємцеві) попросите копію такого лікарняного листа, засвідчену підписом керівника і печаткою (за наявності) за основним місцем роботи (див. ст. 31 Закону № 1105).

Якщо ФОП на єдиному податку без найманих працівників планує отримати допомогу по вагітності та пологах із ФСС, чи має такий ФОП працювати в дні декретної відпустки (приймати надходження на розрахунковий рахунок)?

Жодної заборони в цьому плані не існує.

Крім того, ніхто з представників ФСС не контролюватиме ці процеси у ФОП.

ФОП нарахували виплату у вигляді допомоги по вагітності та пологах. Після того як гроші надійшли до банку, у ньому заявили, що ФОП повинен заплатити із цієї суми ЄСВ. Як бути в цій ситуації?

Відразу зазначимо, що сплачувати ЄСВ із суми допомоги по вагітності та пологах ФОП не повинен. Швидше за все, у банку відбулося нерозуміння про те, що за виплата надійшла на рахунок. Можливо, вони розцінили ці виплати як допомогу по вагітності та пологах, призначену найманому працівникові.

У банку потрібно надати пояснення про те, що ця допомога виплачується саме вам як ФОП, а не найманим працівникам.

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться