Сайт для бухгалтерів №1 в Україні

Отримуйте
новини поштою!


Бухгалтер 911, квітень, 2019/№16
Друкувати

Декларація з податку на прибуток: відзвітувати і забути

Товстопят Юрий, налоговый эксперт
Звітна кампанія за І квартал перетнула свій екватор. Декларацію з одного з найважливіших податків — податку на прибуток — ми й пропонуємо вам зараз обговорити.

Розпочнемо з того, що при звітності за І квартал використовувати потрібно форму декларації з ідентифікатором J0100117. Ця форма тепер слугуватиме і квартальним, і річним платникам податку.

Граничний строк подання декларації — п’ятниця, 10 травня. Сплатити відображені в ній податкові зобов’язання необхідно не пізніше понеділка, 20 травня.

Нагадаємо: ця форма враховує зміни, внесені ще податковою реформою-2018. Для того, щоб пристосувати декларацію під останні зміни1, розроблено новий проект2, але з ним ДФСУ й Мінфін, за усталеною традицією , спізнюються…

1 Детальніше про них ви могли прочитати в статті «Як зміниться порядок справляння податку на прибуток у 2019 році?» у журналі «Бухгалтер 911», 2018, № 52-53.

2 sfs.gov.ua/diyalnist-/regulyatorna-politika-/regulyatorna-politika/2019-rik/73269.html.

Після 01.04.2019 р. уточнюючі декларації також приймаються тільки за новою формою (за ідентифікатором J0100117) — дивіться лист ДФСУ від 13.02.2019 р. № 4622/7/99-99-15-02-01-17 і роз’яснення в підкатегорії 102.23.01 ЗІР.

Хто зобов’язаний звітувати за підсумками кварталу? Це обов’язок високодохідних платників (дохід яких за підсумками 2018 року перевищив 20 млн грн.). Причому врахуйте: визначальним є розмір доходу саме за минулий рік. Якщо низькодохідний платник перевищив двадцятимільйонну планку у 2019 році, звітувати йому все одно доведеться лише за підсумками року.

Зверніть увагу: податківці зобов’язують звітувати щоквартально й високодохідних сільгосптоваровиробників (ІПК ДФСУ від 20.02.2018 р. № 697/6/99-99-15-02-02-15/ІПК, від 05.06.2018 р. № 2473/6/99-99-15-02-02-15/ІПК). Хоча, враховуючи норми п.п. «б» п. 137.5 ПКУ, вони повинні подавати декларації тільки за підсумками року.

Декларацію за І квартал зобов’язані подавати також:

платники, що перейшли на єдиний податок з ІІ кварталу (див. роз’яснення в підкатегорії 102.23.01 ЗІР);

платники, які ліквідувалися у звітному кварталі;

У полі 9 «Особливі відмітки» «шапки» такої декларації вони проставляють ліквідаційну відмітку «Х» (передостаннє службове поле).

— особи, що виплатили в І кварталі доходи на користь нерезидентів. Причому стосується це: (а) фізосіб (не підприємців) (листи ДФСУ від 22.02.2017 р. № 3721/6/99-99-15-02-02-15, від 24.02.2017 р. № 2707 /Г/99-99-15-02-02-14); (б) підприємців-загальносистемників (роз’яснення в категорії 102.18 ЗІР, ІПК ДФСУ від 08.11.2018 р. № 4735 /Л/99-99-13-01-02-14/ІПК); (в) юросіб-єдиноподатників групи 3 (категорія 108.05 ЗІР); (г) підприємців-єдиноподатників.

Хоча ясності щодо звітного періоду, за який зобов’язані звітувати останні, немає. Тому для з’ясування цього питання можна отримати ІПК.

Заповнення «прибуткової» декларації в разі виплати доходів на користь нерезидентів зводиться до заповнення рядків 23 — 25 декларації та додатка(ів) ПН, у якому(их) зазначають вид і розмір виплаченого доходу та розраховують розмір податку. При цьому в декларації за І квартал значення рядка 23 повинно відповідати значенню рядка 25 декларації;

неприбуткові підприємства, установи й організації, що порушили в січні або лютому неприбуткові правила. До кінця 2019 року таким платникам доведеться подавати «прибуткові» декларації згідно з п.п. 133.4.3 ПКУ.

Вірні супутники декларації. Разом із декларацією з податку на прибуток подають також:

додатки до декларації. Вони є невід’ємною частиною декларації. Але якщо немає операцій (показників) для їх заповнення, порожні додатки не подають (що підтверджують і податківці — роз’яснення в підкатегорії 102.23.02 ЗІР);

фінансову звітність. Детальніше про всі нюанси її подання ви могли прочитати в ТОП-статті минулого номера журналу3. Зараз зазначимо тільки те, що якщо ви звітуєте по електронці, то «прибуткову» декларацію відправляйте після отримання квитанцій про прийняття фінзвітності.

3 Стаття «Фінзвітність за 1 квартал: хто і в якому комплекті її складає?».

Як зазначають самі податківці: «контролюючим органом контроль наявності поданих додатків форм фінансової звітності до декларації та звіту здійснюється серед поданих раніше та зареєстрованих в центральній базі даних діючих форм фінансової звітності за відповідний звітний період (періоди)».

При поданні фінзвітності «електронникам» потрібно орієнтуватися на граничні строки подання фінзвітності в органи статистики.

Устигнути подати фінзвітність потрібно не пізніше четверга, 25 квітня (згідно з п. 5 Порядку № 419)4.

4 Порядок подання фінансової звітності, затверджений постановою КМУ від 28.02.2000 р. № 419.

Не стосується це тільки високодохідних платників податку на прибуток, що є малими чи мікропідприємствами. У зв’язку з тим, що щоквартально звітувати в органи статистики вони не зобов’язані, їм достатньо подати фінзвітність не пізніше за 10 травня — граничного строку подання «прибуткової» декларації. Але, знову ж таки, перед тим, як буде відправлена декларація з прибутку.

Про подання фінзвітності не забудьте зробити відмітку в комірці «ФЗ» поля «Наявність додатків», а також розшифрувати склад звітності, що подається, в полі «Наявність поданих до Податкової декларації з податку на прибуток підприємств додатків — форм фінансової звітності».

Якщо не вірний супутник, то, принаймні, тісно пов’язаний із поданням «прибуткової» декларації і Звіт про суми податкових пільг.

А згідно з проектом декларації з податку на прибуток цей Звіт і зовсім обіцяють зробити окремим додатком (ПП) до цієї декларації.

Подають цей Звіт, якщо в I кварталі користувалися пільгами з податку на прибуток та/або з інших податків.

З недавніх пір Звіт був прирівняний до податкової декларації, тому його несвоєчасне подання або неподання може призвести до накладення штрафу згідно з п. 120.1 ПКУ (ср. 025069200).

При цьому найпоширенішими пільгами з податку на прибуток є:

— перенесення торішніх податкових збитків до рядка 3.2.4 додатка РІ згідно з п.п. 140.4.2 ПКУ (код пільги згідно з Довідником № 92/2511020301);

5 Довідник № 92/2 інших податкових пільг станом на 01.04.2019 р., доведений листом ДФСУ від 01.04.2019 р. № 92/2.

— перенесення торішніх ціннопаперових податкових збитків та уцінок усередині окремого ціннопаперового обліку в додатку ЦП згідно з п.п. 141.2.4 ПКУ (код пільги — 11020302).

Про наявність податкової пільги можна говорити лише в тому випадку, якщо фінрезультат до оподаткування більше нуля, тобто збитки фактично зіграли в зменшення податку на прибуток до сплати.

Загальні правила заповнення декларації. Декларацію заповнюють у гривнях без копійок з округленням показників за загальновстановленими правилами. Що стосується рядків 01 і 02 декларації, то їх берете не з фінзвітності, а з регістрів бухобліку, що послугували для її складання (тобто наводьте точні, а не округлені дані).

Мова декларації — українська (лист ДПСУ від 07.03.2012 р. № 8971/К/18-4013).

Як урахувати нові правила при складанні декларації? Маємо на увазі зміни, внесені в межах податкової реформи-2019. На щастя, зміни ці не були масштабними6 й реальних проблем з їх відображенням у декларації немає.

6 Детальніше — у статті «Як зміниться порядок справляння податку на прибуток у 2019 році?» у журналі «Бухгалтер 911», 2018, № 52-53.

Так, поки немає спеціального рядка в додатку РІ для відображення нової «збільшуючої» різниці для страховиків, передбаченої абз. 3 п.п. 141.1.3 ПКУ.

Проектом декларації цей недолік повинні виправити (буде доданий новий рядок 4.1.4.1), але поки що й із застосуванням різниці є проблема. Річ у тому, що нова різниця передбачає збільшення фінрезультату до оподаткування на позитивну різницю між сумою всіх виплат (винагород) страховим посередникам та іншим особам за надані послуги щодо укладання (пролонгації) договорів страхування та сумою нормативу витрат на виплати страховим посередникам, розрахованих за методикою, визначеною Нацкомфінпослуг за погодженням із Мінфіном.

Але в минулому кварталі така методика була розроблена й схвалена, але чинності вона так і не набрала. Виходить, і норматив витрат (від’ємник) визначити неможливо. Відповідно питання із застосуванням різниці поки що знімається.

Різниці, передбачені п.п. 140.5.4 ПКУ, які з нового року не поширюються на активи у вигляді прав користування за договорами оренди, застосовують тільки за підсумками року (роз’яснення в категорії 102.13 ЗІР, а також ряд ІПК)7. Відповідно і з ними жодних проблем поки що немає, а проект змін, знову ж таки, обіцяє цей момент підправити.

7 Про це ви могли прочитати в матеріалі «Нерезидентські» різниці під новим кутом зору ДФСУ» (журнал «Бухгалтер 911», 2018, № 44.

Інші зміни, внесені до порядку обкладення податком на прибуток, на заповнення декларації безпосередньо не впливають.

Наостанок побажаємо вам безпроблемного заповнення декларації!

фото автора У фокусі
Ушакова Лілія СЕРЕДНЯ ЗАРПЛАТА – НОВИЙ ПЕРЕРАХУНОК [Порядок 100]...
44594 132
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться
copy-print__image
Ця функція доступна тільки
авторизованим користувачам
Нас вже image користувачів
Клуб 911 — приєднуйтесь, щоб отримати повний доступ до всіх матеріалів сайту. Це безкоштовно!
Вже з нами? Увійти