Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, серпень, 2019/№33
Друкувати

«Бухгалтерка», «секретарка»… Фемінітиви і кадрова документація

Александрова Олеся, эксперт по вопросам оплаты труда
Сьогодні ми обговоримо цікавий момент, який стосується написання посад у кадровій документації для працівниць — жінок. А саме: чи потрібно «впроваджувати» фемінітиви в кадрову документацію, враховуючи той факт, що нова редакція Українського правопису офіційно затверджує їх використання? Детальніше про це читайте далі.

Розпочнемо з уроку правопису. Нещодавно КМУ своєю постановою від 22.05.2019 р. № 437 виклав у новій редакції Український правопис*. У п. 4 параграфа 32 цього документа є такі пояснення:

* Знайти цей документ можна на сайті Міністерства освіти України за посиланням: mon.gov.ua/storage/app/media/zagalna%20serednya/05062019-onovl-pravo.pdf.

Тепер запитання: як бути з назвами професій у кадрових документах (трудовій книжці, штатному розписі тощо)?

Тут варто згадати, що згідно з положеннями п. 2.14 Інструкції № 58** записи про найменування роботи, професію або посаду, на яку прийнятий працівник, виконуються для працівників і службовців відповідно до найменування професій і посад, зазначених у Класифікаторові професій***.

** Інструкція про порядок ведення трудових книжок працівників від 29.07.93 р. № 58.

*** Національний класифікатор України «Класифікатор професій ДК 003:2010», затверджений наказом Держспоживстандарту від 28.07.2010 р. № 327.

При цьому в загальному випадку посади в Класифікаторі професій прописані в чоловічому роді, крім назв, які застосовуються виключно в жіночому роді (наприклад, «покоївка», «сестра медична», «сестра-господиня», «акушерка», «швачка»).

При веденні кадрової документації і також при заповненні таблиці 5 Звіту з ЄСВ роботодавцям і кадровикам слід виконувати вимоги Класифікатора.

Змін до Класифікатора професій поки що не вносили. А раз так, то на Український правопис доведеться заплющити очі, пріоритет — Класифікатор професій. До речі, Мінсоцполітики теж виступає за те, щоб назви посад відповідали Класифікатору (див. наприклад, лист від 31.05.2019 р. № 124/0/193-19).

Підсумуємо: при заповненні кадрової документації (трудові книжки, штатний розпис, накази тощо) і відповідні дані таблиці 5 Звіту з ЄСВ повинні відповідати Класифікатору професій: у більшості випадків вони прописуються в чоловічому роді (наприклад, «бухгалтер», «секретар»).

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться