Сайт для бухгалтерів №1 в Україні

Підпишіться!


Бухгалтер 911, грудень, 2019/№50
Друкувати

Якщо в контрагента нове найменування...

Амброзяк Наталья, юрист
Доволі типова ситуація: у контрагента змінилися найменування, учасники (власники), директор, місцезнаходження тощо. Незважаючи на всю її буденність, в іншої сторони договору виникає безліч запитань. Що робити? Чи потрібно вносити зміни до договору? Чи зобов’язані контрагенти повідомляти один одного про подібні зміни? Ці запитання й обговоримо в нашій статті.

Якщо змінилися учасники (власники), місцезнаходження, найменування, директор тощо, то юрособа все одно залишається колишньою юрособою. Правонаступництва тут не виникає. Тобто немає необхідності передавати права й обов’язки від юрособи з попередньою назвою та учасниками до нібито нового суб’єкта.

Крім того, не всякі зміни в юрособи зачіпають права й обов’язки її контрагентів. Наприклад, останніх не повинні хвилювати зміни у складі учасників (власників) або бенефіціарів юрособи. А ось найменування, банківські реквізити, місцезнаходження і директор — важливі деталі для контрагента, а отже, про них йому бажано знати.

Тож що ж у такому разі варто зробити?

1. Повідомлення контрагента про зміни. Немає жодної норми, яка зобов’язувала б юрособу зі змінами в найменуванні (з новим директором тощо) повідомляти про це.

Хоча раніше ч. 4 ст. 90 ЦКУ зобов’язувала повідомляти про зміну в найменуванні юридичної особи. З 01.01.2016 р. норма була виключена із цього Кодексу.

Проте в такій ситуації все-таки про подію повідомляють. Причому письмово. Адже те, що контрагент не знає про подібні зміни (особливо в частині нових банківських реквізитів і найменування), створює ризики для юрособи, що «змінилася», щодо виконання договору. Хоча, звісно ж, довести виконання зобов’язань навіть у цьому випадку можна, а договір буде все так само мати юридичну силу, навіть якщо одна сторона не повідомлена про будь-які зміни реквізитів іншої сторони.

До речі, досить часто в самих договорах фігурує обов’язок сторони, у якої відбулися такого роду зміни, повідомити іншу сторону про це. У такому разі про зміни повідомити контрагента потрібно обов’язково. Причому в тому вигляді та порядку, в яких це передбачено договором. Адже положення договору обов’язкові для сторін (ст. 629 ЦКУ).

2. Внесення змін до договору через додаткову угоду. Як ми сказали вище, не всі зміни в даних про юрособу впливатимуть на права та обов’язки її контрагентів. Відповідно не всі з них призведуть до змін у договорі.

Директор. Заміна директора не вимагає укладення додаткових угод про внесення змін до договору. Річ у тому, що «уповноваженість» особи, яка підписала той чи інший договір, важлива лише на момент вчинення правочину (ч. 2 ст. 203, ч. 2 ст. 207 і ч. 1 ст. 215 ЦКУ). На момент підписання договору в директора були повноваження діяти від імені юрособи? Були. Відповідно після вступу на посаду нового керівника договір не втрачає своєї чинності.

Проте перевірити повноваження особи, яка підписуватиме, наприклад, первинну документацію надалі, ви маєте право.

Зробити це можна в ЄДР за посиланням: usr.minjust.gov.ua/ua/freesearch. Також можна запитати в контрагента витяг зі статуту, щоб упевнитися у відсутності обмежень у повноваженнях нового директора.

Особливо якщо в ЄДР поряд з даними про директора стоїть запис «обмеження відповідно до статуту» або «відповідно до статуту».

Найменування, місцезнаходження та банківські реквізити. Ні ЦКУ, ні ГКУ не зобов’язують у цьому випадку вносити зміни до договору. У ч. 1 ст. 651 ЦКУ закладено саме право сторін змінювати умови угоди. У більшості випадків це навіть умовами договору назвати складно.

Хоча іноді банківські реквізити можуть стати частиною способу виконання договірного зобов’язання. Наприклад, коли в договорі зазначено, що зобов’язання щодо оплати товару (роботи, послуги) за договором вважаються виконаними в момент зарахування грошових коштів на поточний рахунок продавця, зазначений у розділі «Реквізити сторін».

У будь-якому випадку положення ч. 1 ст. 651 ЦКУ означає, що необхідність унесення змін до чинних договорів віддається на відкуп сторонам.

У більшості випадків достатньо письмового повідомлення з п. 1 — і додаткову угоду укладати не потрібно.

Але часто на практиці зміни в частині реквізитів (де згадуються місцезнаходження і банківські реквізити сторін договору) вносять. Іноді навіть вдаються до внесення змін до договору в частині найменування. Хоча, великою мірою, навіть невнесення змін до договору автоматично його не припинить.

Звісно, якщо іншого не передбачено в договорі.

У якій формі укладаємо додаткову угоду?

Пам’ятайте: зміна договору здійснюється в тій же формі, що й договір, який змінюється, якщо інше не встановлено договором, законом чи не випливає зі звичаїв ділового обороту (ст. 654 ЦКУ).

Таким чином, за загальним правилом якщо договір у письмовій формі, то ми укладаємо письмову додаткову угоду. Якщо договір нотаріально посвідчений, то додаткова угода повинна також посвідчуватися нотаріально.

Хочете перевірити дату проведення змін, пов’язаних з ЄДР (найменування, місцезнаходження, директор)?

Інформація про реєстраційні дії доступна, тільки якщо ви замовите платний витяг з ЄДР. На сайті Мін’юсту в розділі «безкоштовний запит» така інформація не відображається.

Для того щоб у витягу була інформація про реєстраційні дії, потрібно в п. 31 розд. VI запиту на витяг (якщо запит у паперовому вигляді)* або п. 30 (якщо запит в електронному вигляді) поставити відповідну позначку.

* Форма запиту затверджена наказом Мін'юсту від 10.06.2016 р. № 1657/5.

Зверніть увагу: у шапці додаткової угоди зазначатиметься підприємство вже з новим найменуванням, а підписувати її стане вже новий директор або інша уповноважена особа.

фото автора У фокусі
Ушакова Лілія ПДФО + ВЗ + ЄСВ = єдина звітність...
27693 33
Курси валют
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити!
Бажаєте побачити, як сайт буде виглядати без реклами?
Вимкнути на 10 секунд