Сайт для бухгалтерів №1 в Україні

Отримуйте
новини поштою!


Бухгалтер 911, січень, 2019/№3
Друкувати

«…закон не писаний»: ПДФО/ВЗ з подарунків

Савченко Елена, эксперт по вопросам оплаты труда
З 09.01.2019 р. ДФСУ оновила ряд своїх роз’яснень у ЗІР. У тому числі стосовно ПДФО/ВЗ-оподаткування негрошових подарунків. Податківці нас, чесно кажучи, шокували. Законодавець навмисно прибрав двозначність із «пільгово-подарункового» п.п. 165.1.39 ПКУ. Усе стало зрозуміліше нікуди. Але… тільки не для податківців. Детальніше про це далі.

Історія з оподаткуванням негрошових подарунків повинна була закінчиться, але несподівано отримала продовження. Нагадаємо, що податківці останнім часом насаджували всім фіскальний підхід до прочитання п.п. 165.1.39 ПКУ мовляв, якщо вартість негрошових подарунків перевищує встановлену межу — 25 % від мінзарплати на початок року — то вся вартість подарунка/подарунків (а не вершок) обкладається ПДФО/ВЗ як додаткове благо.

«Задокументований» такий підхід був, зокрема, в ІПК від 02.02.2018 р. № 439/6/99-99-13-02-03-15/ІПК і в роз’ясненні з підкатегорії 103.02 ЗІР.

Так ось, були всі підстави вважати, що з 01.01.2019 р. питання з ПДФО/ВЗ-оподаткуванням негрошових подарунків все-таки буде повернене в правильне русло. А як інакше? Адже Закон № 2628* вніс зміни до п.п. 165.1.39 ПКУ, завдяки чому цей підпункт звучить так:

* Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо покращення адміністрування та перегляду ставок окремих податків і зборів» від 23.11.2018 р. № 2628-VIII.

«165.1. До загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включаються такі доходи:

165.1.39. Вартість дарунків (а також призів переможцям та призерам спортивних змагань) — у частині, що не перевищує 25 відсотків однієї мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), встановленої на 1 січня звітного податкового року, за винятком грошових виплат у будь-якій сумі».

Хіба можна якось по-іншому трактувати цю норму? Частина вартості подарунків у межах «ліміту» в будь-якому разі до оподатковуваного доходу не включається, ПДФО/ВЗ не обкладається.

У 2019 році ця неоподатковувана сума становить 1043,25 грн. з розрахунку на місяць.

Під ПДФО/ВЗ потрапляє тільки «вершок»!

Здавалося б, різночитань бути не може. Але… в оновленому роз’ясненні ДФСУ (підкатегорія 103.02 ЗІР) на запитання про те, як обкладається ПДФО вартість подарунків, отриманих фізособою від юрособи, вони «аргументовано» відповідають, що при перевищенні межі у 25 % від мінзарплати вся (!) вартість подарунків потрапить під ПДФО.

Приїхали!

Але… видихаємо. Прозріння прийшло і достатньо швидко. Своє диво-роз’яснення податківці перевели в розряд недіючих. З позначкою — «діяло до 16.01.2019».

Це в жодному разі не означає, що в період 1 — 15 січня потрібно було цілком оподатковувати «дорогі» подарунки. Ще раз повторимо — ПКУ вимагає оподатковувати тільки «вершок».

Також адекватні роз’яснення вже «засвітилися» в ІПК ДФСУ від 14.01.2019 р. № 100/6/99-99-13-02-03-15/ІПК.

Таким чином, є всі підстави вважати, що питання з «дорогими» негрошовими подарунками себе вичерпало. З 01.01.2019 р. оподатковується тільки «вершок»!

фото автора У фокусі
Ушакова Лілія СЕРЕДНЯ ЗАРПЛАТА – НОВИЙ ПЕРЕРАХУНОК [Порядок 100]...
60214 142
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться
copy-print__image
Ця функція доступна тільки
авторизованим користувачам
Нас вже image користувачів
Клуб 911 — приєднуйтесь, щоб отримати повний доступ до всіх матеріалів сайту. Це безкоштовно!
Вже з нами? Увійти