Сайт для бухгалтерів №1 в Україні

Підпишіться!


Бухгалтер 911, березень, 2019/№10
Друкувати

«Роздрібний» акциз у ФОП — у «степах обліку»

Мирошниченко Виталина, налоговый эксперт
Підприємець протягом дня отримав 1050 грн. виручки (з «роздрібним» акцизом 5 %). Яку суму записувати до Книги обліку доходів і витрат: 1000,00 грн. без акцизу чи 1050,00 грн. з акцизом? І яка сума піде до декларації? Розбираємося!

Податковий облік. ФОП на єдиному податку. У Книзі обліку доходів (і витрат) і в декларації єдиноподатника відображаємо дохід з «роздрібним» акцизом (у нашому прикладі — 1050,00 грн.). Оскільки в ПКУ немає застереження про те, що акцизний податок не йде в дохід єдиноподатника (див. п.п. 292.11 ПКУ).

ФОП на загальній системі оподаткування. У Книзі обліку доходів і витрат та в декларації про доходи відображаємо дохід без акцизного податку (у нашому прикладі — 1000,00 грн.). Оскільки в п.п. 177.3.1 ПКУ прямо сказано, що до доходу загальносистемника не включається роздрібний акциз .

Оприбуткування готівки. Якщо ви працюєте виключно за безготівкою, то «знань», наведених вище, вам достатньо. Якщо ж ви приймаєте в оплату готівку, є нюанси. Пов’язані вони з оприбуткуванням. Важай — необхідністю виконання вимог Положення № 148*.

* Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затверджене постановою Правління НБУ від 29.12.2017 р. № 148.

З 15.02.2019 р. Положення № 148 дещо «поправили»**. Судячи з усього, задум був встановити, що для ФОП у будь-якому випадку (є РРО / немає РРО / немає РРО, але є КОРО з РК) оприбуткуванням є запис до Книги обліку доходів (і витрат), зроблений за встановленими правилами. Але, як завжди, вийшло в результаті «те, та не зовсім те». Стосовно нашого випадку маємо таке.

** Про що ви вже знаєте з нашої статті «Вникаємо в нові правила оприбуткування готівки в підприємців» (журнал «Бухгалтер 911», 2019, № 9).

1. Спецправила для ФОП, що застосовують РРО, у п. 11 Положення № 148 вже немає. Працює базове правило — оприбуткування в Книзі обліку. Тому стверджувати, мовляв, «через РРО пробили, і достатньо», не можна. Книга обліку тепер — «Цар гори».

Переважно платники «роздрібного» акцизу якраз і є «юзерами» РРО.

2. Так, написано, що «Оприбутковування та облік фізичними особами — підприємцями отриманих доходів здійснюється в книгах обліку доходів і витрат (або книгах обліку доходів) у порядку, визначеному Податковим кодексом України». Але поруч «красується» й інше правило: «Готівка, що надходить до кас, оприбутковується в день одержання готівки в повній сумі».

У зв’язку із цим, щоб не мати проблем з оприбуткуванням, радимо, як і раніше, «роздрібний» акциз у Книгах обліку показувати.

У загальносистемників алгоритм такий: спочатку всю готівку ставлять до графи 2 Книги, а в наступному рядку зазначають зі знаком «-» ті суми (у цьому випадку «роздрібного» акцизу), які доходом загальносистемника (як ми вже з’ясували вище) не є.

фото автора У фокусі
Ушакова Лілія ПДФО + ВЗ + ЄСВ = єдина звітність...
27757 33
Курси валют
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити!
Бажаєте побачити, як сайт буде виглядати без реклами?
Вимкнути на 10 секунд