Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, травень, 2019/№20
Друкувати

«Компенсуючі» ПЗ, якщо «своєчасна» ПН отримана із запізненням

Сумцова Ольга, налоговый эксперт
Ситуація. За придбанням, яке призначене для негосподарського використання, постачальник зареєстрував податкову накладну (ПН) 15-го числа наступного місяця (в останній граничний день). До нас така ПН потрапила тільки о 21:00, і ми не зареєстрували «компенсуючу» ПН. У такому разі «компенсуючу» ПН складати наступним місяцем і податковий кредит показувати наступним місяцем?

Відразу зазначимо: п. 198.5 ПКУ не встановлює залежності нарахування «компенсуючих» податкових зобов’язань (ПЗ) від факту формування податкового кредиту (ПК). Але з п.п. 14.1.191 ПКУ (визначення постачання), у п.п. «в» якого якраз і говориться про випадки нарахування ПЗ за п. 198.5 ПКУ, випливає, що нараховувати «компенсуючі» ПЗ потрібно тільки в тому випадку, якщо «платник податку мав право на віднесення сум ПДВ до податкового кредиту».

Зверніть увагу: не відобразив ПК, а саме мав право на ПК.

У нашій ситуації ПН, незважаючи на те, що вона була зареєстрована граничним днем і отримана покупцем уже після 21:00, є своєчасно зареєстрованою. А отже, право на ПК у платника з’явилося вже в періоді складання ПН. Тому і відкладати нарахування «компенсуючих» ПЗ у цьому випадку на наступний період штрафонебезпечно.

Але чи можна якось законно відтягнути нарахування «компенсуючих» ПЗ? Тут усе залежить від того, відомо чи ні про неоподатковуване/негосподарське використання вже при їх придбанні. Так, п. 198.5 ПКУ говорить, що «компенсуючі» ПЗ нараховуються, якщо товари /послуги/необоротні активи (1) призначені для використання або (2) починають використовуватися в неоподатковуваних/пільгових/негосподарських операціях. Розуміти цю норму потрібно так:

якщо про неоподатковуваний/негосподарський статус використання товарів/послуг відомо вже при придбанні, то орієнтуємося на період першої події з придбання;

якщо про таке їх використання не було відомо при придбанні і в таких операціях вони стали використовуватися з часом, то орієнтуємося на період початку фактичного використання товарів/послуг/необоротних активів у неоподатковуваних операціях.

Отже, якщо не можна все представити в тому світлі, що справу маємо з другим варіантом, від нарахування ПЗ «період у період» нікуди не подітися.

В описаній ситуації покупець мало того що до останнього не знає, чи буде вчасно зареєстрована ПН і чи потрібно йому нараховувати «компенсуючі» ПЗ, так ще навіть за бажання їх нарахувати заздалегідь, не може виконати вимогу про зазначення в «самозведеній» ПН у гр. 2 таблиці Б реквізитів ПН (дати і порядкового номера), на підставі яких нараховувалися «компенсуючі» ПЗ. У такому випадку, за можливості, можна з’ясувати ці реквізити в постачальника або вписати в «компенсуючу» «самозведену» ПН реквізити первинного документа замість реквізитів ПН.

А потім можна зробити «нульовий» РК до такої ПН (будь-якою датою) і просто замінити номенклатуру (змінити реквізити первинного документа на реквізити ПН).

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться