Сайт для бухгалтерів №1 в Україні

Отримуйте
новини поштою!


Бухгалтер 911, травень, 2019/№20
Друкувати

Не відмовилися від КОРО? Привіт від НБУ і Ко

Сумцова Ольга, налоговый эксперт
НБУ в листі від 25.04.2019 р. № 50-0006/22839 озвучив свою позицію з приводу того, чи обов’язково робити записи про щоденну виручку в КОРО (якщо ця Книга використовується) відокремленим підрозділам, які ведуть розрахунки через РРО, але при цьому не ведуть касової книги. Позиція гнітюча. Особливо на тлі того, що раніше в подібному ключі вже висловлювалися фіскали. Розбираємося.

З 15.02.2019 р. після чергових удосконалень Положення № 148* для відокремлених підрозділів з РРО без (!) касової книги оприбуткуванням готівки вважається 1) забезпечення зберігання щоденних Z-звітів в електронній формі протягом строку, визначеного п. 44.3 ПКУ (1095 днів) і 2) внесення інформації згідно із Z-звітами до відповідних книг обліку (КОРО — у разі її використання).

* Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затверджене постановою Правління НБУ від 29.12.2017 р. № 148.

Сум’яття виникло якраз із приводу умови 2. Адже з 01.10.2018 р. згідно з п. 6 гл. 4 розд. II Порядку № 547** використання КОРО не передбачає здійснення в ній записів на підставі щоденних Z-звітів. У КОРО (якщо вона використовується) повинні робитися записи тільки у випадку виходу з ладу РРО/відключення електроенергії. У цьому контексті ми б і розуміли виконання умови 2.

** Порядок реєстрації та ведення розрахункових книжок, книг обліку розрахункових операцій, затверджений наказом Мінфіну від 14.06.2016 р. № 547.

Але незважаючи на це, фіскали, зокрема в листі від 05.03.2019 р. № 904/6/99-99-14-05-01-15/ІПК, вказали на те, що якщо суб’єкт господарювання використовує КОРО (тобто не відмовився від її використання), то він повинен робити записи в КОРО про суми щоденної виручки згідно із Z-звітами. Інакше готівка вважатиметься неоприбуткованою .

Що сумно — підтримує фіскалів у цьому питанні й НБУ. Так, у листі НБУ від 25.04.2019 р. № 50-0006/22839 сказано «на нашу думку, у випадку реєстрації КОРО на РРО інформація згідно з фіскальними звітними чеками має заноситися до КОРО».

Таке «роз’яснення» НБУ — підтримка для фіскалів у їх прагненні не визнавати готівку оприбуткованою, якщо відокремлений підрозділ без касової книги використовує КОРО, але в ній немає інформації про щоденну виручку.

Тому якщо ви не відмовилися від КОРО, але після лютневих змін до Положення № 148 не вносили до неї записи згідно зі щоденними Z-звітами, краще перестрахуватися і зробити їх зараз.

Знову ж таки, щоб не вивіряти долю, на майбутнє краще взагалі відмовитися від КОРО. Для цього потрібно:

Можливість відмовитися від КОРО з’явилася з 01.10.2018 р. і стосується КОРО, зареєстрованих на РРО (це якраз випадок, що цікавить нас).

1) видати наказ по підприємству з таким формулюванням: «прийнято рішення не проводити розрахункові операції при поломці РРО/відключенні електроенергії до підключення резервного РРО або до моменту ввімкнення електроенергії»;

Тобто в такі періоди часу розрахунки з покупцями/замовниками в готівковій формі або із застосуванням платіжних карток проводити не можна!

2) подати заяву фіскалам (форма № 2-КОРО), додавши до неї вищеназваний наказ по підприємству.

фото автора У фокусі
Ушакова Лілія СЕРЕДНЯ ЗАРПЛАТА – НОВИЙ ПЕРЕРАХУНОК [Порядок 100]...
61063 142
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться
copy-print__image
Ця функція доступна тільки
авторизованим користувачам
Нас вже image користувачів
Клуб 911 — приєднуйтесь, щоб отримати повний доступ до всіх матеріалів сайту. Це безкоштовно!
Вже з нами? Увійти