Сайт для бухгалтерів №1 в Україні

Підпишіться!


Бухгалтер 911, листопад, 2019/№44
Друкувати

Новини для тих, хто заходить на спрощенку і змінює свій ЄП‑профіль

Мирошниченко Виталина, налоговый эксперт
22.10.2019 р. набрав чинності наказ № 308*. Формально із цієї дати (але насправді податківці поки що ще не підготувалися до нововведення) всі, хто бажає стати спрощенцями або змінити щось у своєму ЄП-профілі, зобов’язані будуть подавати заяву про застосування спрощенки (і деякі інші документи) на новому бланку. Про те, що змінилося, зараз і розповімо.

* Наказ Мінфіну «Про затвердження форм заяви про застосування спрощеної системи оподаткування, розрахунку доходу за попередній календарний рік, запиту про отримання витягу з реєстру платників єдиного податку та витягу з реєстру платників єдиного податку» від 16.07.2019 р. № 308.

Кого стосуватиметься? З новими бланками зіткнуться ті, хто:

1) щойно зареєструвалися і бажають відразу перейти на спрощену систему. Заяву про застосування спрощенки можна подати відразу держреєстраторові;

2) уже працюють на загальній системі і вирішили перейти на спрощенку;

3) уже працюють на єдиному податку і хочуть перейти на загальну систему або змінити дані: види діяльності, групу спрощенки, ставку ЄП, П. І. Б., місце проживання ФОП тощо.

Тому, хто вже працює на спрощенці і поки що нічого змінювати не збирається, нічого перездавати не потрібно. Працюємо у звичайному режимі .

Формально нові форми потрібно починати використовувати з 22.10.2019 р. Але тут потрібно «зробити знижку» на готовність податківців. З місць є інформація, що такої готовності поки що немає. У зв’язку із цим питання з формами бажано уточнювати.

Наскільки сильно змінилася заява? Зміни — не революційні . Просто бланк заяви нарешті привели в божеський вигляд (врахували багаторічні зміни в ПКУ), прибравши з нього помилки і застарілі норми. І тепер важливо не забувати використовувати саме новий бланк.

Його можна подати податківцям як у паперовому, так і в електронному вигляді (п.п. 298.1.1 ПКУ).

Зараз ми не зупинятимемося на «косметичних» правках у заяві (якщо просто трохи перейменували поле або змінили місцями одні й ті ж дані), а розберемося з більш цікавими нововведеннями.

ПДВ-статус. Перше, що впадає в око, — це наявність у новому бланку заяви даних про ПДВ-реєстрацію майбутнього спрощенця. Раніше цього не було. Тепер же:

1. Якщо заявник уже зареєстрований як платник ПДВ, він зобов’язаний зазначити свій податковий номер і дату ПДВ-реєстрації.

2. Якщо заявник-платник ПДВ переходить до групи 1, 2 або 3 (зі ставкою 5 %), він може в самій заяві зробити відмітку про анулювання ПДВ-реєстрації. При цьому окремо подавати заяву про анулювання ПДВ-реєстрації (форма № 3-ПДВ) не потрібно .

Якщо ж відмітку не поставите, доведеться подавати окрему заяву про анулювання ПДВ-реєстрації.

Варто зазначити, що в теорії це правило існувало й раніше (п. 5.4 Положення № 1130**), але на практиці з ним виникали проблеми, оскільки в заяві про застосування спрощенки не було поля для того, щоб поставити відмітку про анулювання ПДВ-реєстрації . Тому підприємці перестраховувалися й подавали форму № 3-ПДВ. Що ж, тепер цієї проблеми більше не виникатиме .

** Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, затверджене наказом Мінфіну від 14.11.2014 р. № 1130.

3. Якщо заявник ще не зареєстрований як платник ПДВ, але хоче перейти до групи 3 зі ставкою 3 %, він може зробити відмітку про свій намір стати ПДВшником у самій заяві.

Але це не звільняє від необхідності подати заяву на ПДВ-реєстрацію (форму № 1-ПДВ подаємо разом із заявою про застосування спрощенки — не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку найближчого кварталу).

У цьому випадку дата ПДВ-реєстрації = дата переходу до групи 3 зі ставкою 3 %.

До речі, будьте уважними: п.п. 4 п. 293.8 ПКУ сформульований так, що підприємці, які щойно зареєструвалися, не можуть відразу обрати ставку єдиного податку 3 %. На жаль, але це правило поки що не змінилося .

Той факт, що в заяві на спрощенку тепер можна зробити відмітку про ПДВ-реєстрацію, ситуації не змінює, оскільки правила п.п. 4 п. 293.8 ПКУ залишилися колишніми.

Тому якщо ви хочете стати спрощенцем групи 3 зі ставкою 3 %, можна:

— або зареєструватися єдиноподатником групи 1, 2 або 3 (зі ставкою 5 %), а з найближчого кварталу перейти до групи 3 зі ставкою 3 %;

— або зареєструватися загальносистемником (без ПДВ або відразу з ПДВ — п. 183.7 ПКУ), а з найближчого кварталу перейти до групи 3 зі ставкою 3 %.

Нововведення для юросіб. Для юросіб прибрали необхідність подавати заяву при зміні організаційно-правової форми. І це цілком логічно, оскільки організаційно-правова форма ні на що не впливає — спрощенцем може бути будь-яка юрособа з річним доходом ≤ 5 млн грн.

Підкоригували підстави для відмови від спрощенки.

1. Прибрали поле про відмову від спрощенки в разі перевищення доходу спрощенцем групи 4 (адже для них жодних обмежень за доходом немає) і замінили його на відповідне поле — за порушення вимог, установлених п.п. 4 п. 291.4 ПКУ.

2. Виправили поле про відмову від спрощенки в разі здійснення негрошових розрахунків (було помилкове посилання на п. 291.7 ПКУ — її замінили на правильне: п. 291.6 ПКУ).

3. Уточнили, що втратити спрощенку можна за провадження діяльності, не зазначеної саме в Реєстрі ЄП, а не у свідоцтві єдиноподатника (яке скасували ще з 01.01.2014 р.).

4. Нарешті виправили підстави для відмови від спрощенки за наявності податкового боргу. Тепер, як і належить, саме наявність податкового боргу протягом двох послідовних кварталів є підставою для виходу зі спрощенки (а не своєчасне його погашення, як було зазначено раніше ).

Види діяльності: десь прибуло, а десь убуло.

1. Дуже радує, що в заяві істотно розширили перелік видів діяльності, які можна зазначити в Реєстрі ЄП (було 5 рядків, а стало 20 ). Тепер проблеми зі здійсненням видів діяльності, не зазначених у реєстрі, бути не повинно .

Нагадуємо, що в Реєстрі ЄП можна зазначити скільки завгодно видів діяльності (за наявності їх у Держреєстрі, зрозуміло).

Крім того, нарешті замінили КВЕД-2005 на КВЕД-2010 (види діяльності в заяві зазначаємо за КВЕД-2010 уже 5 років — ще з 01.01.2014 р.).

2. Ще одне нововведення стосується виробників — тепер вони не зобов’язані зазначати код КВЕД продукції, що виготовляється .

Місце діяльності підприємця. Ось тут — найрадикальніша зміна. Якщо раніше місце діяльності можна було зазначити, грубо кажучи, будь-як (від конкретної адреси для торговців у стаціонарних магазинах до «уся Україна» для перевізників, інтернет-магазинів, торговців на ринках, ярмарках тощо), то тепер обов’язково зазначати КОАТУУ, населений пункт, індекс, вулицю і конкретну адресу місця діяльності .

При цьому в ПКУ немає визначення терміна «місце здійснення діяльності». Зазвичай у нормативці під ним розуміється місце, де відбувається укладення договорів, зберігається обладнання та/або товар (тобто головний офіс, склад, магазин). Тому, імовірніше, тут зазначатимуть або адресу офісу, або, якщо офісу немає в принципі, місце проживання підприємця.

Доведеться чекати на роз’яснення податківців.

Підпис на заяві та розрахунку доходу. Бланк цього розрахунку не змінився. Єдине, що тепер уточнили, що і заява на спрощенку, і розрахунок доходу може підписати як сам підприємець, так і його представник (нагадуємо, що в представника має бути нотаріально посвідчена довіреністьп. 19.2 ПКУ).

Якщо у 2019 році підприємець знімався з держреєстрації, а потім знову зареєструвався і хоче стати спрощенцем з 01.01.2020 р., то до розрахунку доходу включається вся сума доходу, отримана у 2019 році (навіть той дохід, який надійшов до зняття з держреєстрації) — п. 298.1.4 ПКУ.

З’явилися бланк запиту на витяг з Реєстру ЄП і бланк самого витягу. Наказом № 308 Мінфін нарешті затвердив бланк запиту на витяг з Реєстру ЄП . До цього податківці використовували схожу форму, але законодавчо вона не була затверджена. Тому електронної форми запиту не було (податківці рекомендували відправляти їм запит у вигляді листа довільної форми і видавали тимчасовий витяг з Реєстру ЄП).

Тепер же бланки запиту і витягу з Реєстру ЄП офіційно затверджені. А отже, більше немає причин не приймати запит на витяг з Реєстру ЄП в електронній формі . Сподіваємося, що дуже скоро електронні версії запиту і витягу з Реєстру ЄП з’являться в Кабінеті платника податків.

До речі, витяг буде дійсним доти, доки підприємець не вирішить внести зміни до Реєстру ЄП.

фото автора У фокусі
Дмитро Костюк Звіт з ЄСВ ФОП – 2020: приклад заповнення...
225163 246
Курси валют
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити всього за 10 грн
Бажаєте побачити, як сайт буде виглядати без реклами?
Вимкнути на 10 секунд