Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, листопад, 2019/№46
Друкувати

Чи може ФОП купувати алкоголь у супермаркеті для подальшої реалізації?

Беляева Елена, налоговый эксперт
ФОП-загальносистемник — платник ПДВ придбав алкогольні напої в супермаркеті «МЕТРО» для реалізації у власному барі. З документів — тільки фіскальний чек РРО і податкова накладна. У чеку зазначена вартість алкоголю, ПДВ — 20 % і акциз — 5 %. Як правильно відобразити сплачений акциз у Книзі: як окремі витрати чи включити до вартості алкоголю?

Наявність у чеку 5 %-го акцизу свідчить про те, що алкоголь був проданий ФОП як роздрібному покупцеві для власного (некомерційного) споживання (п.п. 215.3.10 ПКУ). У зв’язку із цим виникає запитання: чи має право ФОП використати такий алкоголь у своїй госпдіяльності, зокрема, для подальшого перепродажу?

Пункт 8 Правил № 854* забороняє роздрібному торговцеві приймати для продажу і зберігання алкогольні напої від госпсуб’єктів, у яких немає ліцензії на виробництво, імпорт або оптову торгівлю алкогольними напоями. Як показує практика, не в усіх супермаркетів така ліцензія є (хоча в супермаркетів «МЕТРО» зазвичай вона є). Але що буде, якщо цю заборону буде проігноровано?

* Правила роздрібної торгівлі алкогольними напоями, затверджені постановою КМУ від 30.07.96 р. № 854.

Матимемо факт порушення правил роздрібної торгівлі алкогольними напоями. Водночас таке порушення не формує склад проступку зі ст. 156 КпАП. Його можна вписати хіба що до складу «загального» проступку з ч. 1 ст. 155 КпАП. Але це вже не компетенція податківців плюс діє 2-місячний строк давності зі ст. 38 КпАП. Тож — малоймовірно . Основний Закон № 481** санкцій за цей вчинок теж не передбачає.

** Закон України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» від 19.12.95 р. № 481/95-ВР.

До анулювання ліцензії таке порушення також не призводить.

Щоправда, є ризик застосування інших штрафів. У консультації з категорії 115.06 ЗІР (була чинною до 01.07.2019 р.) за продаж алкогольних напоїв, на придбання яких відсутні супровідні документи (видаткові накладні і ТТН), фіскали «шиють»:

— штраф за ст. 20 Закону про РРО у розмірі подвійної вартості неврахованих товарів за цінами реалізації, але не менше 170 грн.;

— штраф за п. 121.1 ПКУ за незабезпечення зберігання первинних та інших документів у сумі 510 грн.

Щоб уникнути цих штрафів, можна оформити купівлю алкоголю в супермаркеті через підзвіт. Нехай ФОП/його працівник складе Звіт про використання коштів, виданих на відрядження або під звіт (за формою наказу Мінфіну від 28.09.2015 р. № 841), і додасть до нього чек РРО. Оприбуткування алкоголю оформіть відповідною накладною. Так ви документально підтвердите купівлю алкоголю.

Тепер про облік витрат ФОП-загальносистемника. Акцизний податок до витрат не належить (п.п. 177.4.3 ПКУ). Податківці також роз’яснюють, що суми «роздрібного» акцизу не включаються ані до доходів, ані до витрат ФОП-загальносистемника. Тому в Книзі обліку доходів і витрат вони не відображаються (див. категорію 104.08 ЗІР).

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться