Сайт для бухгалтерів №1 в Україні

Підпишіться!


Бухгалтер 911, лютий, 2020/№6
Друкувати

Неприбутківці і готівка

Нестеренко Максим, налоговый эксперт
Пам’ятаєте «Союз меча й орала», заснований Остапом Бен­дером? Щойно оголосивши про створення «союзу», великий комбінатор відразу запропонував робити внески. Звичайно ж, готівкою. На відміну від цього «союзу», справжні неприбуткові організації діють відповідно до свого статуту й отриману готівку не привласнюють, а використовують за призначенням, визначеним у статуті. Поговоримо про готівку в неприбутківців!

Зазвичай у неприбуткової організації три основні джерела готівкових надходжень: (1) членські внески; (2) пожертвування; (3) оплата товарів та послуг. Поговоримо про них!

Застосування РРО

Внески та пожертвування. Чи потрібно неприбутковим організаціям проводити через РРО отримані в готівковій формі членські внески та пожертвування? Ні, не потрібно. Адже чинне законодавство наказує проводити через РРО тільки розрахункові операції (п. 1 ст. 3 Закону про РРО). У свою чергу, розрахунковою операцією є приймання готівкових коштів за продані суб’єктом господарювання товари або послуги (ст. 2 Закону про РРО).

Ні при членських внесках, ні при благодійних пожертвуваннях жодної реалізації товарів чи послуг не відбувається. Отже, навіть якщо такі внески надходять неприбутковій організації в готівковій формі, їх надходження не є розрахунковою операцією в розумінні Закону про РРО. Отже, проводити такі надходження через РРО не потрібно.

Водночас попереджаємо: податківці дуже підозріло ставляться до готівкових внесків.

Вони бачать у таких надходженнях приховану оплату товарів або послуг (див. листи ДФСУ від 22.12.2018 р. № 5378/6/99-99-14-05-01-15/ІПК і від 12.04.2019 р. № 1582/6/99-99-14-05-01-15/ІПК і роз’яснення ГУ ДФС у Полтавській обл. від 14.02.2019 р.*).

* Див.: poltava.sfs.gov.ua/media-ark/news-ark/367654.html.

Тому будьте готові доводити, що ви отримали саме внески.

Оплата товарів/послуг. Статус неприбуткових організацій не позбавляє їх права продавати деякі товари і надавати певні платні послуги. Яким чином обліковувати оплату таких товарів чи послуг, якщо вона надходить готівкою? Очевидно, що такі операції (нехай навіть вони здійснюються неприбутковою організацією) є розрахунковими в розумінні ст. 2 Закону про РРО. Тому неприбутківцю доведеться або проводити їх через РРО, або наполягати на оплаті таких послуг виключно в безготівковій формі.

Щоправда, для деяких категорій неприбутківців тут є РРО-послаблення. Розглянемо їх!

По-перше, повністю звільнені від застосування РРО загальноосвітні навчальні заклади і ПТУ, які під час навчального процесу продають страви та безалкогольні напої у своїх їдальнях і буфетах (п. 11 ст. 9 Закону про РРО).

По-друге, заміна РРО на КОРО і РК можлива для тих бібліотек, які мають статус неприбуткових організацій (так звані публічні бібліотеки) і при цьому надають платні послуги (п. 13 Переліку № 1336). При цьому знову ж таки існує обмеження на річний обсяг розрахункових операцій у 500000 грн.

По-третє, право на заміну РРО на КОРО і РК є в релігійних організацій, які здійснюють продаж предметів релігійно-обрядової атрибутики та надання обрядових послуг (п. 14 Переліку № 1336). Обмеження на річний обсяг розрахункових операцій для реалізації цього права — те саме (500000 грн.).

Знову ж таки є «загальні» послаблення, які можуть стати в пригоді неприбутківцям. Зокрема, ті ж:

п. 1 ст. 9 Закону про РРО, який звільняє від застосування РРО продаж продукції власного виробництва (крім ТСПТ**, лікарських засобів і виробів медпризначення) при проведенні розрахунків через касу з оформленням ПКО;

** Технічно складні побутові товари, які підлягають гарантійному ремонту згідно з переліком КМУ від 16.03.2017 р. № 231.

Це звільнення не стосується підприємств торгівлі та громадського харчування.

п. 4 ст. 9 Закону про РРО, який звільняє від застосування РРО продаж тих же квитків на відвідування культурно-спортивних і видовищних заходів.

Оприбуткування готівки

Внески та пожертвування. Тут у неприбуткових організацій немає жодних особливих правил. Готівка, яка надходить до кас неприбуткових організацій, прибуткується в повній сумі в день її отримання.

Як і будь-які юридичні особи, неприбуткові організації повинні оприбутковувати всі готівкові кошти, отримані як внески (чи то членські, чи то благодійні). Оформляти їх оприбуткування потрібно за допомогою прибуткового касового ордера (ф. КО-1, наведена в додатку 2 до Положення № 148***).

*** Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затверджене постановою Правління НБУ від 29.12.2017 р. № 148.

Саме це визначено п. 25 Положення № 148, до цього ж раніше схилялися податкові органи (див. лист ГУ ДФС у Київській області від 16.01.2016 р. № 99/10/10-36-22-07-22) і Нацбанк (див. лист НБУ від 26.07.2010 р. № 11-113/3824-12809).

Облік готівки в повній сумі її фактичних надходжень неприбутківці здійснюють у касовій книзі на підставі оформлених ними прибуткових касових ордерів. Тому обов’язок щодо оприбуткування готівки може бути виконаним, якщо готівкові надходження оформлені прибутковими касовими ордерами і відображені в касовій книзі.

Отриману в касі готівку неприбутківцю слід здавати до банку (п. 48 Положення № 148). З п. 54 Положення № 148 випливає, що готівку слід здати до банку або видати з каси для використання не пізніше наступного дня після надходження. І хоча зараз штрафу за порушення ліміту каси немає, все одно рекомендуємо дотримуватися вимог Положення № 148.

Окремо слід сказати про пожертвування, які неприбуткові організації не отримують безпосередньо до каси, а збирають у спеціальні скриньки для пожертвувань. Податківці схиляються до того, що таку готівку теж потрібно прибуткувати з оформленням прибуткових касових ордерів. При цьому вони не називають прямо дату, на яку потрібно оформити прибутковий ордер на таку готівку. Наполягають лише на тому, щоб вилучену зі скриньки готівку потрібно здати в банк у строки, визначені розд. V Положення № 148 (консультація в розділі 109.15 ЗІР, втратила чинність 12.11.2019 р.).

Тобто для того, щоб виконати умову про своєчасне здавання готівки до банку, неприбутківці повинні вилучати її зі скриньки для пожертвувань у строки, визначені п. 48 Положення № 148. Відповідно прибутковий касовий ордер фактично складатиметься на дату вилучення готівки зі скриньки.

І хоча Положення № 148 передбачає оприбуткування готівки відразу при її надходженні (в усіх без винятку ситуаціях), специфіка збору «скринькових» пожертвувань вимагає саме такого підходу.

Оплата товарів/послуг. Тут знову ж таки матимемо справу із загальними правилами оприбуткування. Працюють базові норми з п. 11 Положення № 148.

Готівкові обмеження

Внески та пожертвування. Згідно з п. 6 Положення № 148 встановлені граничні суми розрахунків готівкою протягом одного дня за одним або декількома платіжними документами:

(1) між юридичними особами (чи між юрособою і ФОП) — у розмірі до 10000 грн. (включно);

(2) між юридичною і фізичною особою (не ФОП) — у розмірі до 50000 грн. (включно).

Оскільки дія Положення № 148 поширюється на підприємства будь-якої організаційно-правової форми (див. п. 1 зазначеного Положення), неприбуткові організації теж підпадають під дію готівкових обмежень.

Проте тут є одна приємна деталь. Готівкові обмеження не стосуються добровільних пожертвувань і благодійної допомоги (п.п. 2 п. 8 Положення № 148). Тобто готівкові надходження у формі пожертвувань неприбутківці можуть прибуткувати в безлімітних обсягах, незважаючи на наведені вище суми.

А ось із членськими внесками ситуація інша. Вони не є ні пожертвуваннями, ні благодійною допомогою. Тому при їх отриманні в готівковій формі встановлені законом обмеження необхідно брати до уваги.

Оплата товарів/послуг. На оплату в готівковій формі платних послуг/товарів (на відміну від пожертвувань і благодійних внесків) поширюватимуться готівкові обмеження, встановлені п. 6 Положення № 148 (ср. 025069200). Тобто неприбутківцям можна приймати готівкою від одного контрагента:

(1) максимум 10000 грн. (якщо маємо справу із суб’єктом господарювання);

(2) максимум 50000 грн. (якщо маємо справу з фізичною особою, яка не є ФОП).

Ці ж сумові обмеження діють й у випадку, коли неприбуткова організація здійснює придбання за готівку.

фото автора У фокусі
Дмитро Костюк Звіт з ЄСВ ФОП – 2020: приклад заповнення...
225163 246
Курси валют
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити всього за 10 грн
Бажаєте побачити, як сайт буде виглядати без реклами?
Вимкнути на 10 секунд