Сайт для бухгалтерів №1 в Україні

Підпишіться!


Бухгалтер 911, лютий, 2020/№8
Друкувати

Підсумкові ПН: …а що коли?

Солошенко Людмила, налоговый эксперт
У січневих підсумкових податкових накладних (ПН) по-старому групували проданий товар по групах за кодами УКТ ЗЕД. Наскільки це штрафонебезпечно? Що може за це нам загрожувати?

Детальне заповнення підсумкових ПН. Нагадаємо, що з 01.01.2020 р. наказом Мінфіну від 17.09.2018 р. № 763 був підкоригований Порядок № 1307*. Новації торкнулися заповнення підсумкових ПН: було встановлено, що починаючи з 1 січня 2020 року табличну частину розділу Б підсумкових ПН потрібно заповнювати за загальними правилами (абзац п’ятий п. 14 Порядку № 1307). Ми про це вже говорили**. Також на це звертала увагу і ДПСУ, при цьому роз’яснюючи, що:

* Порядок заповнення податкової накладної, затверджений наказом Мінфіну від 31.12.2015 р. № 1307.

** Деталі знайдете в статті «Підсумкова ПН: з 01.01.2020 р. змінюються правила складання» (журнал «Бухгалтер 911», 2019, № 50).

нові правила стосуються підсумкових ПН, складених починаючи з 1 січня, тобто з датою складання починаючи з 01.01.2020 р. (лист ДПСУ від 28.12.2019 р. № 8338/7/99-00-07-03-02-17);

— на операції, оподатковувані ПДВ і звільнені від ПДВ (тобто пільгові), складають окремі підсумкові ПН (консультація в розділі 101.16 ЗІР);

— при розрахунках за товари/послуги через декілька РРО (якщо філіям/підрозділам не делеговано право складання ПН) платник сам вирішує, скільки складати підсумкових ПН: або одну — на всі РРО, або окремі — на кожен РРО (листи ДПСУ від 27.12.2019 р. № 2184/6/99-00-07-03-02-15/ІПК і від 24.10.2019 р. № 988/6/99-00-07-03-02-15/ІПК).

Але що буде платникові податків за ігнорування таких нових вимог заповнення підсумкових ПН?

Ситуація — нештрафонебезпечна. Потрібно зазначити, що формально за сам факт заповнення підсумкової ПН з порушенням вимог Порядку № 1307 жодної відповідальності немає. Тим більше що така ПН не видається покупцеві, а отже, і питання з податковим кредитом (ПК) бути не може. До речі, із цієї ж причини фіскалам не вдасться застосувати і штраф за помилки в ПН за п. 1201.3 ПКУ, оскільки він накладається за скаргою покупця. Та й адмінштраф за ст. 1631 КпАП за порушення заповнення ПН у такому разі не загрожує.

Адже, як роз’яснюють контролери, якщо при заповненні ПН/РК була допущена помилка, проте податкові зобов’язання (ПЗ) задекларовані в повному обсязі, то адміністративна відповідальність не застосовується (консультація в розділі 101.28 ЗІР).

Виходить, головне, щоб ПН пройшла реєстрацію в ЄРПН (і ПЗ сповна задекларовані). Інакше за нереєстрацію підсумкових ПН накладуть штраф. У зв’язку з цим зазначимо, що ЄРПН пропускає датовані починаючи з 01.01.2020 р. підсумкові ПН, тільки за умови, що в них заповнені всі графи (у тому числі 4, 5, 6 і 7). Тож хочеш чи не хочеш, їх доведеться заповнити. У них можна зазначити, наприклад, товарний код продуктів харчування 2106 або інший код, одиницю виміру — грн (з кодом 2454), ну а в ціні дублювати обсяги з кількістю «1».

Можливі й інші варіанти**.

фото автора У фокусі
Дмитро Костюк Звіт з ЄСВ ФОП – 2020: приклад заповнення...
225163 246
Курси валют
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити всього за 10 грн
Бажаєте побачити, як сайт буде виглядати без реклами?
Вимкнути на 10 секунд