Підпишіться!


Бухгалтер 911, січень, 2020/№5
Друкувати

Затверджено новий порядок блокування ПН/РК: що цього разу

Казанова Марина, налоговый эксперт, CAP
Мабуть, «запахло смаженим». І Кабмін вирішив-таки дістати «з-під сукна» свою постанову від 11.12.2019 р. № 1165, якою затвердив новий (1) порядок блокування ПН/РК і (2) порядок розгляду скарг на рішення комісій про відмову в реєстрації ПН/РК. Що нового передбачають ці порядки, «з коли» вони починають діяти — обговоримо в статті.

На появу нового порядку блокування ПН/РК ми чекали1. Але КМУ його притримав. Раз уже Верховний Суд на прохання податківців призупинив виконання програної апеляції, вирішили — нехай «старий» «блокувальний» Порядок № 1172 ще «попрацює».

1 Деталі знайдете в статті «Блокування ПН/РК: що далі?» (журнал «Бухгалтер 911», 2019, № 51-52).

2 Затверджений постановою КМУ від 21.02.2018 р. № 117.

Але, мабуть, рішення касаційного суду вже «на підході». Прогнози не на користь КМУ з податківцями. Програна касація — це повний параліч блокування ПН/РК. А оскільки в плани Уряду скасування блокування ПН/РК не входить, Кабмін і поквапився з оприлюдненням нового «блокувального» порядку — Порядку № 1165.

Як зазначено в тексті постанови, вона набирає чинності з 1 числа місяця, що настає за місяцем її опублікування. Опублікування відбулося 23.01.2020 р. Тобто новий порядок блокування ПН/РК розпочне діяти з 1 лютого 2020 року.

Що змінилося? Принципово якісних змін немає . Виконали ту вимогу, на якій наполягали суди, — критерії ризиковості платників податку, критерії ризиковості здійснення операцій і показники позитивної податковою історії тепер визначені безпосередньо в Порядку № 1165.

Крім того, як ми вже повідомляли, відразу після прийняття апеляційним судом позитивного рішення про визнання незаконними окремих положень Порядку № 117 Мінфін підготував Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН/РК в ЄРПН (затверджений наказом Мінфіну від 12.12.2019 р. № 520). Чим, по суті, виправив ще одне нарікання, що стосується того, що згідно з п. 20.2 ПКУ рішення комісії про реєстрацію / відмову в реєстрації ПН/РК повинні прийматися в порядку, визначеному Мінфіном.

Раніше порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН/РК був закріплений безпосередньо в «блокувальній» постанові № 117.

Тобто діють два нормативних документи, що регулюють блокування:

постанова № 1165 (до 01.02.2020 р. — постанова № 117);

наказ Мінфіну № 520.

Важливо! Схема моніторингу ПН/РК залишається колишньою3. Якщо ПН/РК відповідає ознакам безумовної реєстрації — така ПН/РК не моніториться/не блокується (п. 4 Порядку № 1165). Усі інші ПН/РК підлягають перевірці на відповідність критеріям ризиковості платника і критеріям ризиковості операцій (п. 5 Порядку № 1165). Якщо платник відповідає критеріям ризиковості платника — усі його ПН/РК (окрім тих, які відповідають ознакам безумовної реєстрації) блокуються. Якщо платник не ризиковий, але сама операція підпадає під критерії ризиковості, то ПН/РК блокуватимуться, тільки якщо платник не відповідає хоча б одному показнику позитивної податкової історії.

3 Актуальну схему в наочному вигляді можна побачити в статті «Критерії ризиковості і Ко: що змінили податківці» (журнал «Бухгалтер 911», 2019, № 33).

Ознаки безумовної реєстрації ПН/РК

Так тепер називаються «критерії-імунітети», що захищають від блокування. ПН/РК не блокуються, якщо відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, названій у п. 3 Порядку № 1165.

З поганого — з-під «імунітету» тепер виведені РК до ПН, складених на неплатника (з типом причини «02»). Такі РК підлягатимуть обов’язковому моніторингу (безумовна реєстрація на них не поширюється). Це разом з тим, що, як і раніше, під обов’язковий моніторинг потрапляють і всі «зменшуючі» РК.

Усі РК на неплатників підлягають обов’язковому моніторингу.

Нова ознака. Додалася нова ознака безумовної реєстрації — «у податковій накладній/розрахунку коригування відображена операція з товаром за кодом згідно з УКТ ЗЕД та/або послугою з коду згідно з ДКПП, які зазначені в Таблиці даних платника податку, врахованій контролюючим органом». Нагадаємо, що подана Таблиця даних і раніше захищала платника від блокувань. Але раніше вона не рятувала, якщо платника включали в число ризикових. Тепер же, враховуючи, що вона згадується в «імунітетних» ознаках, Таблицею можна буде «захищатися» навіть у тому випадку, якщо фіскали включать вас у число ризикових платників податку.

Єдине, як показує практика, включення платника в число ризикових може стати причиною прийняття комісією рішення про неврахування вже раніше врахованої Таблиці. Хоча «нормативно» підкріплених підстав для цього в податківців немає. Адже п. 19 Порядку № 1165 називає тільки одну підставу для прийняття комісією рішення про неврахування раніше врахованої Таблиці — податківцями отримана інформація, яка свідчить про те, що в раніше врахованій Таблиці зазначена недостовірна інформація. Хоча в оновленій формі Рішення про неврахування таблиці даних (додаток 7 до Порядку № 1165), як і в старій, урозріз з вимогами п. 19 зазначено, що підставою для неврахування раніше врахованої Таблиці може стати і «наявність в контролюючих органах податкової інформації, що свідчить про здійснення платником податку ризикових операцій». При цьому раніше суди зазначали, що прийняття рішення про неврахування Таблиці за цією підставою незаконне4.

4 Подробиці — у статті «Таблиця даних платника ПДВ: подання, відмова фіскалів ураховувати Таблицю» (журнал «Бухгалтер 911», 2019, № 48).

Враховані раніше Таблиці даних є дійсними й після набрання чинності новим «блокувальним» Порядком № 1165 (п. 20 Порядку № 1165).

Зміни в колишніх ознаках безумовної реєстрації.

Обсяг постачання «в 500 тис.» (ознака 2). У принципі, все те ж саме, що й раніше. Повинні дотримуватися 4 умови:

— обсяг постачання за даними ПН/РК, зареєстрованих у поточному місяці, менше 500 тис. грн.;

— постачання одному одержувачеві — платникові ПДВ у поточному місяці не перевищує 50 тис. грн.;

— сума сплаченого ПДВ у попередньому місяці становить більше 20 тис. грн. Зверніть увагу! Ось тут з’явилося застереження про те, що сплачена сума ПДВ повинна стосуватися вироблених в Україні товарів (робіт/послуг). На на наш погляд, тут мається на увазі сума ПДВ, сплачена за кодом бюджетної класифікації 14060100 «Податок на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг)»;

— керівник платника ПДВ обіймає аналогічну посаду не більше ніж у 3 (включно) платників податку.

Показник податкового навантаження. Збільшений поріг суми сплаченого ПДВ за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю складання ПН/РК, з 400 тис. до 1 млн грн. Причому теж зроблено застереження про те, що це сума ПДВ з вироблених в Україні товарів (знову ж таки вважаємо, що це мається на увазі ПДВ, сплачений на вищезгаданий рахунок бюджетної класифікації).

І ще невелика примітка. Показник податкового навантаження розраховується за формулою, як і раніше: D = S/Т.

Так ось: показник S — це загальна сума сплачених за останні 12 календарних місяців сум ЄСВ, податків та зборів. Зверніть увагу, що в новому Порядку вже немає застережень (у дужках) про те, що в цю суму не включається імпортний ПДВ. Але він, як і раніше, не включається, оскільки в S включаються тільки ті податки/збори, контроль за сплатою яких покладений на ДПС. А ДПС уже не контролює сплату митних платежів.

Зазначено, що, як і раніше, показники D і Р відображатимуться в Електронному кабінеті — тільки вже немає згадок про те, на яку саме дату вони оновлюватимуться (раніше — до 10 числа кожного місяця).

Критерії ризиковості платника

Тут два важливих моменти:

(1) критерії ризиковості платника прописали безпосередньо в Порядку № 1165;

(2) визначена процедура виключення платника з числа ризикових.

Критерії ризиковості платника. Принципово нічого не змінюється . Виключено критерії:

— «набрав законної сили обвинувальний вирок суду та не погашено або не знято судимість стосовно посадової особи (посадових осіб) платника податку за статтею 205 Кримінального кодексу України згідно з інформацією, наявною в органах Державної фіскальної служби;

— керівник платника податку та/або головний бухгалтер, та/або особа, що має право підпису, згідно з даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань, зареєстровані (перереєстровані) за адресою, що знаходиться на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях і тимчасово окупованій території, в розумінні Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України»;

— платник податку, посадова особа та/або засновник якого був посадовою особою та/або засновником суб’єкта господарювання, якого ліквідовано за процедурою банкрутства протягом останніх трьох років».

Усі інші залишилися, у тому числі й аналог колишнього п. 1.6 «у контролюючих органах наявна податкова інформація, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації ПН/РК».

Процедура включення платника в число ризикових. Рішення про відповідність/невідповідність платника критеріям ризиковості прийматиме комісія регіонального рівня (абз. 2 п. 6).

Слід зазначити, що тепер жодного автоматичного включення до переліку ризикових платників не буде — усе тільки за рішенням комісії. Форма рішення наведена в додатку 4 до Порядку № 1165.

Таке рішення має бути направлене платникові через електронний кабінет — у день прийняття рішення. Зверніть увагу! З форми рішення (додатка 4 до Порядку № 1165) випливає, що якщо платник включений у число ризикових з причини «наявності в контролюючих органах податкової інформації…», у рішенні повинно бути зазначено, яка саме це податкова інформація.

Кілька слів скажемо про оскарження рішення про включення в число ризикових платників. Безпосередньо в Порядку № 1165 про це немає жодного слова. Але у формі самого рішення зазначено, що воно може бути оскаржене в адміністративному або судовому порядку. Причому комісії центрального рівня виходячи з п. 25 Порядку № 1165 не розглядають скарги на рішення комісій регіонального рівня про включення платника в число ризикових. Тобто це рішення оскаржується в загальному адміністративному порядку.

Процедура виключення платника з числа ризикових. Є дві підстави для прийняття комісією рішення про виключення платників з числа ризикових:

(1) ініціатива платника. Сам платник може вплинути на виключення його з числа ризикових шляхом подання інформації та копій документів, що свідчать про його невідповідність критеріям ризиковості платника (п. 6 Порядку № 1165). Така інформація і документи подаються в електронній формі. Що це за документи, зазначено в п. 6 Порядку № 1165, де названий той же перелік документів, які подаються для розблокування ПН/РК. Як показала практика, податківців цікавить інформація, яка характеризує «реальність» діяльності платника. Тому під інформацією тут потрібно розуміти опис господарської діяльності платника.

Документи розглядаються комісією протягом 7 робочих днів, що настають за датою їх надходження;

Якщо комісія протягом цього строку не прийме жодного рішення, то платника за замовчуванням («автоматом») повинні виключити з числа ризикових (п. 6 Порядку № 1165).

(2) якщо податківці самостійно виявлять обставини та/або отримають інформацію, яка свідчить про невідповідність платника критеріям ризиковості платника податку.

Крім того, платника виключають з числа ризикових, якщо платник оскаржив рішення про його включення в ризикові платники через суд і рішення суду набрало чинності.

Критерії ризиковості здійснення операцій

Раніше такі критерії визначалися листом ДФСУ від 07.08.2019 р. № 1962/99-99-29-01-01. У цих критеріях змінився тільки «основний» критерій — за залишками товарів. Частка «ризикових» товарів (продукції) в загальній різниці між придбаннями і продажами товарів (тобто в загальному залишку всіх товарів) повинна становити тепер більше 50 % (наразі — більше 75 %). Тобто цей критерій посилили.

При цьому перелік ризикових товарів (продукції) визначатиметься ДПС і затверджуватиметься відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному вебсайті ДПС.

Показники позитивної податкової історії

Як і раніше, достатньо відповідати хоча б одному показнику позитивної податкової історії (п. 7 Порядку № 1165).

Що змінилося в показниках позитивної податкової історії?

Скасовуються показники постачання: «більше 50 % обсягу неплатникам», «більше 50 % купівлі і продажу товару/послуги одного коду».

При цьому залишився показник — платник здійснює на постійній основі протягом будь-яких 4 звітних місяців із 6-ти реєстрацію ПН/РК з одним і тим же кодом згідно з УКТ ЗЕД/ДКПП. Але при цьому вже немає вимог щодо обсягу постачання таких товарів у загальному обсязі постачання (раніше — 20 % від загального обсягу постачання). Норма виписана так неоднозначно, що трактувати її можна абсолютно по-різному: і (1) як поліпшення (головне, щоб хоча б один товар/послуга із загального обсягу товарів/послуг, що постачаються, постачався на регулярній основі), і (2) як погіршення (обсяг постачання таких товарів повинен становити 100 %).

Інші критерії:

1. Обсяг постачання за даними зареєстрованих у поточному місяці ПН/РК (окрім РК, поданих на реєстрацію в іншому місяці, ніж вони складені) повинен становити менше 500 тис. грн. і обсяг постачань одному й тому ж покупцеві — платникові ПДВ протягом місяця має бути не більше 50 тис. грн. (раніше — не більше 150 тис. грн.), а керівник не повинен «сидіти» більш ніж у трьох таких «кріслах».

2. У показнику, який стосується наявності земельних ділянок, зазначено, що ще має бути і сплачений земельний податок / орендна плата за землю (за строками сплати, що настали) щодо задекларованих до 20 лютого поточного року земельних ділянок.

3. Залишкова вартість основних засобів для платників податку на прибуток на кінець звітного (податкового) періоду повинна становити більше 5 млн грн. (раніше — 1 млн грн.).

4. Сплата ЄСВ на одного працюючого повинна перевищувати суму ЄСВ з мінзарплати у (!) 2 (було в 1,5) рази за останні 12 місяців і (! нове) середньомісячна чисельність працюючих за останні 12 місяців повинна становити не менше 5 осіб.

5. Загальна сума сплачених у попередньому звітному році сум ЄСВ і податків та зборів («імпортні» податки не беруться до уваги) платником податку та його відокремленими підрозділами становить більше 10 (раніше — 5) млн грн.

Таблиця даних

Про зміни, що стосуються Таблиці даних, ми розповідали на початку статті — ПН/РК з кодами товарів/послуг, які зазначені у врахованій фіскалами Таблиці підлягають безумовній реєстрації.

Тут же звернемо увагу на два моменти.

1. Як і раніше, Таблиця подається з поясненнями, що характеризують вид діяльність з посиланням на податкову та іншу звітність платника. Розглядається Таблиця комісією регіонального рівня протягом 5 робочих днів після її отримання.

У п. 13 Порядку № 1165 сказано, що в Таблиці даних платника зазначаються коди товарів/послуг, які на постійній основі постачаються та/або отримуються платником податку, ввозяться на митну територію України.

Також зазначимо, що в критеріях автоматичного обліку Таблиці для сільгоспвиробників уточнили, що загальна площа земельних ділянок повинна становити не менше 200 га включно станом на 1 січня (раніше — більше 200 га).

2. Порядок оскарження рішень комісії про неврахування Таблиці. Рішення комісії про врахування/неврахування Таблиці (додаток 6) може бути оскаржене в адміністративному або судовому порядку. При цьому комісія центрального рівня не розглядає скарги на рішення комісії регіонального рівня про врахування/неврахування Таблиці. Оскарження здійснюється в загальному адміністративному порядку.

А ось рішення комісії про неврахування раніше врахованої Таблиці (додаток 7), як випливає з п. 19 Порядку № 1165 і самої форми рішення, може прийматися комісіями як регіонального рівня, так і центрального рівня. Хоча з п. 25 випливає, що прийняття рішень про неврахування Таблиці даних (додаток 7) перебуває в компетенції Комісії центрального рівня. Є деяка неврегульованість у цьому питанні. При цьому в самій формі рішення про неврахування раніше врахованої Таблиці сказано, що якщо це рішення прийнято: (1) комісією регіонального рівня — воно може бути оскаржене в адміністративному або судовому порядку; (2) комісією центрального рівня — воно підлягає оскарженню тільки в судовому порядку.

Знову зазначимо, що тут мається на увазі загальний адміністративний порядок оскарження (в органі вищого рівня). Комісії центрального рівня не розглядають такі скарги.

Інші зміни

Прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН/РК. Такі рішення тепер прийматимуться тільки комісією регіонального рівня без передачі їх на підтвердження комісії центрального рівня (що раніше, зокрема, передбачав Порядок № 117). Тому всі рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН можна буде оскаржити спочатку в адміністративному порядку.

Оскарження рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН. Подати скаргу (за формою додатка 1 до Порядку розгляду скарг5) можна в загальні строки, встановлені ст. 56 ПКУ, тобто протягом 10 робочих днів, що настають за днем після набрання чинності рішенням комісії регіонального рівня. Раніше — 10 календарних днів.

5 Затверджений постановою КМУ від 11.12.2019 р. № 1165.

Реєстр заблокованих ПН. У новому Порядку № 1165 немає жодного слова про відкритий Реєстр заблокованих ПН/РК.

У фокусі фото автора
Ушакова Лілія Форма № 1ДФ за 3 квартал: оренда, позики, ФОП, штрафи…...
13727 17
Курси валют
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити!
Бажаєте побачити, як сайт буде виглядати без реклами?
Вимкнути на 10 секунд