Сайт для бухгалтерів №1 в Україні

Отримуйте новини поштою!


Бухгалтер 911, січень, 2020/№5
Друкувати

Чи повинен ФОП звітувати щодо землі та нерухом-податку?

Мирошниченко Виталина, налоговый эксперт
Наближається граничний строк подання річних звітів з нерухом-податку, земельного податку й орендної плати за землю. Чи потрібно «здаватися» ФОП? Переважно не потрібно, але є нюанси.

Що з декою з нерухом-податку? Підприємці не зобов’язані подавати деку з податку на нерухомість: ні щодо житлової, ні щодо нежитлової нерухомості (звітувати зобов’язані тільки юрособи — п.п. 266.7.5 ПКУ).

Просто чекаємо повідомлення від податківців (до 1 липня) і сплачуємо податок. Якщо повідомлення прислали із запізненням, нерухом-податок усе одно платимо, але штрафів за затримку немає (п. 126.3 ПКУ).

Що з декою з орендної плати за землю? 1. Якщо ФОП орендує землю приватної власності у звичайної юр- чи фізособи, то жодних звітів податківцям подавати не потрібно .

2. Якщо ж ФОП орендує землю в сільради, міськради або ради об’єднаної територіальної громади (у договорі оренди він зазначений саме як ФОП), потрібно подати декларацію з орендної плати за земельні ділянки держ- і комунальної власності. ПКУ цього не вимагає, а ось податківці — на жаль, так (категорія 111.05 ЗІР).

Пам’ятайте! ФОП-єдиноподатники від орендної плати не звільнені .

Що з декою із земельного податку? 1. Якщо у ФОП є власна земля, оформлена на нього як на громадянина, то декларацію подавати не потрібно. Навіть якщо ця земля використовується в госпдіяльності. Податківці із цим не сперечаються (категорія 111.05 ЗІР).

2. Якщо ж у ФОП є власна земля, оформлена на нього як на ФОП (у період з 19.01.99 р. по 20.07.2007 р.), податківці вимагають декларацію із земподатку (категорія 111.05 ЗІР). Виняток:

— ті, хто продав свою землю (оформлену як на ФОП) у січні 2020 року і раніше (категорія 111.05 ЗІР);

єдиноподатники груп 1 — 3 — якщо вони використовують власну землю в госпдіяльності, єдиноподатники групи 4 — якщо вони використовують її у своєму сільському товаровиробництві.

Важливо! Закон, прийнятий на базі законопроєкту № 1210, з 01.07.2020 р. скасує право спрощенця груп 1 — 3 не платити земподаток, якщо земділянка та/або нерухомість на ній передаються в оренду, найм або позичку. Якщо при цьому земля в нього оформлена на ФОП, йому доведеться подати земельну декларацію і сплатити податок уже в цьому році! Але, очевидно, не в базовий строк, а ближче до другого півріччя.

Тут потрібно почекати власне офіційного тексту Закону і роз’яснень податківців.

Також податківці наполягають (твердження спірне), що в єдиноподатника немає земпільги, якщо на ділянці ведеться будівництво (у тому числі виробничих об’єктів) (категорія 111.01 ЗІР). Мовляв, немає використання в госпдіяльності . Відповідно, якщо земділянка оформлена на ФОП, потрібно подати деку (не пізніше 20 лютого).

фото автора У фокусі
Амброзяк Наталя Подаємо бенефіціарів: коли та як [час настав]...
60725 223
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться
copy-print__image
Ця функція доступна тільки
авторизованим користувачам