Сайт для бухгалтерів №1 в Україні

Підпишіться!


Бухгалтер 911, липень, 2020/№28
Друкувати

Форма № 1ДФ: ваші запитання — наші відповіді

Беляева Елена, налоговый эксперт
З Податковим розрахунком за формою № 1ДФ роботодавці мають справу вже давно. Але запитання щодо його заповнення регулярно продовжують надходити до нашої редакції. Сьогодні ми підготували відповіді на деякі з них.

Забули показати виплату ФОП

У формі № 1ДФ за III квартал 2019 року забули відобразити суму, виплачену ФОП (код «157»). Як краще зробити: подавати уточненку чи не подавати? Чи буде в цьому випадку штраф?

Податківці традиційно наполягають на тому, що податковий агент зобов’язаний відображати у формі № 1ДФ доходи, нараховані всім платникам податків, у тому числі ФОП (категорія 103.25 ЗІР). У протилежному випадку застосовують штраф за п. 119.1 ПКУ. А він з 23.05.2020 р. до того ж ще й зріс удвічі1 (1020 грн, а за повторне порушення протягом року — 2040 грн).

1 Деталі знайдете в статті «Відповідальність платника (збільшені штрафи, концепція вини)» (журнал «Бухгалтер 911», 2020, № 23).

Окрім цього, для посадових осіб може «замаячити» адмінштраф за ст. 1634 КпАП у розмірі від 34 до 51 грн (за повторне порушення протягом року — від 51 до 85 грн). Може здатися, що це «недорого», але тут є «підводний камінь», пов’язаний з тим, що рішення виносить суд, а отже, доведеться ще й сплатити досить суттєвий судовий збір2.

2 Подробиці шукайте в статті «Адмінштрафи за податковими та ЄСВ-порушеннями: звільнення немає!» (журнал «Бухгалтер 911», 2020, № 18).

Судова практика із цього питання неоднозначна. Так, ВС у постанові від 10.04.2018 р. у справі № 820/1989/173 визнав, що податковий агент зобов’язаний відображати у формі № 1ДФ нарахування доходів на користь ФОП. Відповідно податківці правомірно застосували штраф за п. 119.1 ПКУ.

3 reyestr.court.gov.ua/Review/73287526

Проте в постанові від 19.02.2019 р. у справі № 825/809/164 той же ВС зазначив, що з точки зору ПКУ податковим агентом є особа, яка не лише виплачує дохід фізособі, але й нараховує, утримує і сплачує податок до бюджету від імені і за рахунок фізособи.

4 reyestr.court.gov.ua/Review/80168421

Якщо ФОП надав копію документа, що підтверджує його держреєстрацію суб’єктом підприємницької діяльності, то госпсуб’єкт, який нараховує (виплачує) дохід на користь ФОП, ПДФО не утримує (п. 177.8 ПКУ). А раз так, то й обов’язку подавати інформацію про виплату доходів таким ФОП за формою № 1ДФ у госпсуб’єкта немає!

Отже, що ми маємо? У будь-якому випадку — при самостійному поданні уточненки за формою № 1ДФ чи при виявленні помилки податківцями — розмір штрафу буде однаковим — 1020 грн (якщо, звичайно, протягом року ви не притягувалися до відповідальності за подібні порушення).

Обстоювати своє право на невідображення доходів ФОП у формі № 1ДФ доведеться в суді. І не факт, що все вирішиться на користь платника вже в першій інстанції. Тому навряд чи варто квапитися із самовиправленням.

Знову ж таки сподіватися на штрафний мораторій, що діє зараз, теж не варто5, адже він стосується штрафів за порушення, вчинені в період з 01.03.2020 р. по останній календарний день місяця закінчення карантину. А якщо форма № 1ДФ була подана з помилкою раніше, то і штрафний мораторій погоди не зробить.

5 Вам буде цікава стаття «(НЕ) кінець карантину: згадуємо про головне» (журнал «Бухгалтер 911», 2020, № 25).

А адмінштрафів штрафний мораторій і зовсім не стосується6.

6 Вам буде цікава стаття «Адмінштрафи в період карантину» (журнал «Бухгалтер 911», 2020, № 25).

Побачити «проблиск надії» тут можна хіба що в такому.

З 01.01.2021 р. ст. 112 ПКУ буде викладено в новій редакції Законом України від 16.01.2020 р. № 466-IX (ср. 025069200). Зокрема, серед обставин, що звільняють платника від фінансової відповідальності за податкові порушення, буде вчинення діяння (дії або бездіяльності) відповідно до висновку об’єднаної палати, Великої Палати Верховного Суду щодо застосування норми права, від якого в подальшому було відступлено (п.п. 112.8.2 ПКУ в редакції з 01.01.2021 р.).

Тож у майбутньому податківцям уже буде значно складніше стягнути з платника той же штраф, якщо на користь платника говоритиме висновок об’єднаної палати, Великої Палати ВС.

Оренда: «157» vs «106»

«Орендну» виплату ФОП показали у формі № 1ДФ з кодом «157» замість «106». Наскільки це штрафонебезпечно?

Будь-який дохід, що виплачується на користь ФОП, незалежно від його виду (орендна плата, плата за придбані товари/роботи/послуги), відображають у формі № 1ДФ з ознакою доходу «157».

Інші ознаки доходів, наприклад ознака «106» — дохід від здавання майна в лізинг, оренду або суборенду (строкове володіння та/або користування), використовують тоді, коли виплачують на користь ФОП дохід, не пов’язаний з його підприємницькою діяльністю. У цьому випадку податковий агент на загальних підставах утримує ПДФО/ВЗ і показує нарахування (виплату) доходу у формі № 1ДФ як звичайній фізособі з відповідною ознакою.

Зверніть увагу! З 01.07.2020 р. у Довіднику ознак доходів (додатку до Порядку № 47) відбулися зміни. Зокрема, починаючи зі звітності за III квартал у формі № 1ДФ дохід від надання в лізинг, оренду або суборенду іншого майна (крім земельної частки (паю), земельної ділянки сільськогосподарського призначення, майнового паю) потрібно зазначати з ознакою «196»8.

7 Порядок заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку…, затверджений наказом Мінфіну від 13.01.2015 р. № 4.

8 Детальніше читайте в статті «Ознаки ПДФО-доходів будуть підкориговані з 01.07.2020 р.» (журнал «Бухгалтер 911», 2020, № 25).

Знову ж таки підхід і далі буде таким самим. Якщо виплата пов’язана з підприємницькою діяльністю ФОП, то використовуємо щодо нього саме ознаку «157».

Ну а якщо дійсно «схибили» з ознакою доходів?

З аналізу положень абз. 1 п. 119.1 ПКУ можна дійти висновку, що штраф застосовується, якщо помилки і недостовірні відомості у формі № 1ДФ призвели до зменшення та/або збільшення податкових зобов’язань або зміни платника податку. Виходячи з цього, помилка в ознаці доходу (за умови, що ПДФО в графах 4 і 4а утримано і відображено правильно) каратися не повинна .

«Порожня» форма № 1ДФ

На початку квітня перерахували ПДФО і ВЗ з квітневої зарплати. Потім «схаменулися» й усі дружно пішли в «карантинну» відпустку за свій рахунок з 01.04.2020 р. (тобто заднім числом). Таким чином, у II кварталі зарплату нікому не нараховували і не виплачували. Чи потрібно подавати форму № 1ДФ за II квартал і зазначати переплату з ПДФО?

Якщо у звітному періоді доходи працівникам не нараховували і не виплачували, то подавати «порожній» розрахунок за формою № 1ДФ не потрібно. Це випливає з п.п. «б» п. 176.2 ПКУ:

«176.2. Особи, які відповідно до цього Кодексу мають статус податкових агентів, та платники єдиного внеску зобов’язані:

б) подавати у строки, встановлені цим Кодексом для податкового кварталу, податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків — фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (з розбивкою по місяцях звітного кварталу), до контролюючого органу за основним місцем обліку. Такий розрахунок подається лише у разі нарахування сум зазначених доходів платнику податку — фізичній особі податковим агентом, платником єдиного внеску протягом звітного періоду. Запровадження інших форм звітності із зазначених питань не допускається».

Визнають це й контролери (див. категорію 103.25 ЗІР).

Що стосується переплати з ПДФО, то її в цій ситуації у формі № 1ДФ не відображають. Разом з нарахуванням і виплатою зарплати в III кварталі 2020 року ви покажете у звичайному порядку утримання та перерахування ПДФО в графах 4 і 4а.

Вимога за 7 років

З наступного року проводити ПДФО-перевірки фіскали зможуть за 7-річний період. Чи означає це, що штрафувати будуть теж за 7 років?

Дійсно, з 01.01.2021 р. перевірити податкового агента з приводу утримання ПДФО і ВЗ із виплат фізособам у зв’язку з трудовими відносинами, а також донарахувати ПДФО/ВЗ-зобов’язання податківці зможуть протягом 2555 днів (тобто 7 років) (п. 102.1 ПКУ в редакції з 01.01.2021 р.).

У свою чергу, граничні строки застосування штрафних санкцій відповідають строкам давності для нарахування зобов’язань, визначеним ст. 102 ПКУ (п. 113.1 ПКУ в редакції з 01.01.2021 р.).

Таким чином, виходить, що штрафувати фіскали зможуть також за 7-річний період .

фото автора У фокусі
Дмитро Костюк Звіт з ЄСВ ФОП – 2020: приклад заповнення...
225150 246
Курси валют
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити всього за 10 грн
Бажаєте побачити, як сайт буде виглядати без реклами?
Вимкнути на 10 секунд