Сайт для бухгалтерів №1 в Україні

Отримуйте
новини поштою!


Бухгалтер 911, липень, 2020/№29
Друкувати

Інтернет-торгівля без місця торгівлі

Алешкина Наталья, налоговый эксперт
Нині в інтернет-просторах доволі популярний продаж продукту, який не має фізичної форми. Ідеться, наприклад, про надання інформаційно-консультаційних послуг, продаж комп’ютерних та інших програм, електронних книг, онлайн-курсів, вебінарів тощо. З урахуванням масового впровадження РРО у сферу інтернет-торгівлі, звісно, багатьох хвилює питання: чи застосовувати РРО в такому разі?

При продажу товарів (наданні послуг) суб’єкт господарювання зобов’язаний проводити розрахункову операцію на повну суму придбання (надання послуги) через РРО з наданням споживачеві розрахункового документа встановленої форми. При цьому операції з продажу товарів, замовлення або оплата яких здійснюється з використанням мережі Інтернет, прямо зазначені в числі тих, які слід проводити через РРО (п. 2 ст. 3 Закону про РРО). Як бачимо, питання про використання РРО прямо залежить від факту здійснення розрахункової операції. Нею вважається «приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток… за місцем реалізації товарів (послуг)». При цьому п. 12 ст. 9 Закону про РРО звільняє від застосування РРО, якщо в місці отримання товарів (надання послуг) розрахунки в готівковій формі не здійснюються (оптова торгівля тощо).

Посилаючись на цю норму, податківці стверджують: якщо фізичний контакт між продавцем і покупцем відсутній (товар/послуга передається виключно через Інтернет), то РРО застосовувати не потрібно.

Цієї позиції фіскали дотримуються давно (див. лист ДФСУ від 30.03.2015 р. № 6556/6/99-99-22-07-03-15, ІПК ДПСУ від 31.01.2020 р. № 397/6/99-00-05-04-01-06/ІПК, категорія 109.02 ЗІР). Зрозуміло, що такий ліберальний варіант підходить тільки специфічним товарам (послугам). Наприклад, місце здійснення розрахунків не визначене у випадку відсутності фізичного контакту між постачальником і споживачем: (а) при наданні інформаційно-консультаційних послуг; (б) при отриманні нематеріальних товарів за допомогою Інтернету, наприклад, електронних книг, аудіо- та відеозаписів, комп’ютерних програм тощо.

Крім того, до двох вищезгаданих випадків з недавніх пір фіскали додали ще ситуації «безконтактних» операцій, коли РРО не потрібен: (1) послуги з проживання (ІПК ДФСУ від 26.03.2019 р. № 1267/6/99-99-14-05-01-15/ІПК); (2) посередницькі послуги у сфері страхування та послуги з обробки даних і розміщення інформації на веб-вузлах (ІПК ДПСУ від 03.01.2020 р. № 7/6/99-00-05-04-01-15/IПК); (3) послуги з охорони (ІПК ДФСУ від 26.10.2018 р. № 4599/6/99-99-14-05-01-15/ІПК); (4) послуги оренди (ІПК ДПСУ від 05.06.2020 р. № 2340/6/99-00-05-04-01-06/ІПК).

Але водночас контролери наполягають на застосуванні РРО в аналогічних умовах у частині оплати послуг централізованого водопостачання (ІПК ДПСУ від 15.11.2019 р. № 1341/6/99-00-05-04-01-15/ІПК).

Але щоб безпечно не застосовувати РРО у вищезгаданих випадках, під кожен конкретний вид «безконтактної» операції рекомендуємо отримати лояльне роз’яснення на свою адресу.

фото автора У фокусі
Амброзяк Наталя Подаємо бенефіціарів: коли та як [час настав]...
113409 323
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться
copy-print__image
Ця функція доступна тільки
авторизованим користувачам
Дякуємо, що читаєте сайт Бухгалтер 911 Увійдіть та читайте далі безкоштовно