Сайт для бухгалтерів №1 в Україні

Підпишіться!


Бухгалтер 911, липень, 2020/№30
Друкувати

Книг.NET: «кожен ФОП бажає знати…»

Томашпольский Сергей, главний редактор, buhgalter911@mail.ua
Нещодавно прогриміло, що скасували книги обліку ФОП*. У час­тині подробиць ситуація поки що вперед просунулася не сильно. 22 липня закон відправили на підпис Президенту. Але фінального тексту змін поки що, як і раніше, немає. А запитань від підприємців уже насипалося ого-го. Тому в кожному номері даватимемо інформацію щодо «книжкових» змін.

* Деталі знайдете в статті «Книги ФОП і Ко — прийнято закон» (журнал «Бухгалтер 911», 2020, № 29).

«Коли можна не вести?»

Ще раз. Дуже важливий нюанс. Утримайтеся від поспішних дій. Насправді, зміни стартують тільки з 1 січня 2021 року. До цього моменту в частині книг обліку ФОП нічого (!) не змінюється.

Працюють усі ті самі базові правила:

ПКУ (п.п. 177.10, п.п. 296.1.1, п.п. 296.1.2);

— власне порядки ведення книг (порядки від 19.06.2015 р. № 579, від 16.09.2013 р. № 481);

— норма для тих, у кого необхідність у реєстрації нової Книги виникла в карантин, з постанови КМУ від 20.05.2020 р. № 392 (до цього вона була в постанові КМУ від 11.03.2020 р. № 211);

5. На період дії карантину тимчасово дозволяється:

2) фізичним особам — підприємцям та фізичним особам, які провадять незалежну професійну діяльність, вести облік доходів і витрат без використання книг обліку доходів і витрат (книг обліку доходів), якщо ведення зазначених книг повинно розпочатися після встановлення карантину, за умови подальшого подання такими особами книг обліку доходів і витрат (книг обліку доходів), до яких внесені дані про доходи і витрати, отримані (здійснені) ними, для реєстрації до контролюючих органів протягом трьох місяців з дня прийняття рішення про відміну карантину...

— норма з «касового» положення від 29.12.2017 р. № 148, що оприбуткування й облік отриманих ФОП готівкових доходів здійснюється в книгах обліку доходів (і витрат) у порядку, визначеному КМУ.

«Підозрюю, що якщо ФОП має Книгу доходів, то буде вимушений продовжувати її вести…»

Нагадаємо, що необов’язковими хочуть зробити книги обліку доходів єдиноподатників груп 1, 2 і 3 на ставці 5 % (без ПДВ). При цьому передбачається прописати, що відсутність Книги обліку доходів, а також її ведення з порушенням установленого порядку може бути підставою для притягнення платника до відповідальності виключно (!) у випадку, якщо такий платник повідомив податківців про бажання вести таку Книгу.

Повідомлення про бажання вести Книгу немає (ви його не направили)? Тоді й Книгу формально можна з 01.01.2021 р. відкласти вбік і зберігати протягом 3 років.

Жодної розреєстрації Книги, передачі її на зберігання до податкового органу зараз не передбачено. У Порядку від 19.06.2015 р. № 579 лише сказано, що «Книга зберігається у платника податку протягом 3 років після закінчення звітного періоду, в якому здійснено останній запис».

Щодо книг платників ЄП групи 3 на ставці 3 % і загальносистемників ситуація трохи інша:

— щодо єдиноподатників залишається Книга обліку доходів і витрат. Скасовується лише необхідність її реєстрації в податковому органі. Тут логічним виглядає продовження ведення обліку в старій Книзі;

— щодо загальносистемників на рівні ПКУ взагалі уникають такого поняття, як Книга обліку доходів і витрат. Можливо, це буде Книга, а можливо, й ні. У ст. 177 ПКУ передбачається прописати, що типова форма, за якою ведеться облік доходів та витрат, і порядок її ведення визначаються Мінфіном. Тобто Мінфін, за ідеєю, до 01.01.2021 р. повинен буде «народити» таку типову форму і порядок її ведення. На неї й доведеться перейти. Якщо, звичайно, Мінфін на той час устигне все зробити.

Знову ж таки, щодо книг платників ЄП групи 3 на ставці 3 % і загальносистемників теж жодного здавання в податковий орган не передбачено. Скрізь (Порядок від 19.06.2015 р. № 579, Порядок від 16.09.2013 р. № 481) одна і та сама норма: Книга зберігається в платника протягом 3 років після закінчення звітного періоду, у якому здійснено останній запис.

«А що замість книг?»

Ось це вже дуже цікаве запитання. У книгах у нас:

методологія обліку. Порядки ведення книг багато в чому доповнюють скупі норми ПКУ в частині обліку. У загальносистемників так узагалі це виражено дуже яскраво;

— місце оприбуткування готівкових надходжень;

джерело даних для заповнення декларацій з ЄП і ПДФО/ВЗ.

Як з усім цим бути на тлі «книжкової» лібералізації.

Методологія обліку. Фактично нічого не змінюється. Усі базові принципи зберігаються. Щодо єдиного податку практично все прописано в ПКУ, щодо загальної системи буде порядок від Мінфіну.

Якщо сам ФОП пустить усе на самоплив і заповнить декларацію «абияк», при перевірці за нього все «впорядкують» податківці .

Місце оприбуткування готівкових надходжень. Спершу потрібно розставити пріоритети. Спочатку Книга/порядок її ведення, потім оприбуткування. Не навпаки.

Так, правила оприбуткування прив’язані до ведення книг, але не встановлюють правил/особливостей їх ведення. Тобто не може бути так, що ФОП не зможе відмовитися від ведення Книги, оскільки інакше не будуть виконані вимоги про оприбуткування.

Ні. Навпаки, НБУ доведеться в черговий раз правити своє «касове» Положення від 29.12.2017 р. № 148. І ось на цьому етапі, можливо, спливуть не дуже зручні нововведення для тих, хто не вестиме Книгу .

Щодо тих ФОП, які застосовують РРО/ПРРО, оприбуткування, очевидно, буде «посаджено» на Z-звіт. Тут жодної проблеми немає. Застосовуєш РРО/ПРРО у встановленому законом порядку (у тому числі робиш та зберігаєш, як належить, Z-звіти) — отже, у тебе все оприбутковано.

Панічні коментарі «якщо я не вестиму Книгу, отже, мені в будь-якому разі доведеться застосовувати РРО» нічого спільного з дійсністю не мають! Ще раз — оприбуткування не може впливати на встановлені Законом про РРО і ПКУ правила застосування РРО або правила ведення Книги. Воно лише прив’язується до вже діючих (!) правил.

Для тих, хто працює з КОРО та РК (але без РРО/ПРРО), оприбуткування можуть зробити записом у КОРО.

Основна інтрига щодо тих, хто звільнений від РРО/ПРРО/КОРО з РК, і від Книги обліку доходів може відмовитися. Це група 1 ЄП насамперед. І представники групи 2 ЄП, які в 1 кварталі 2021 року зможуть зберегти «РРО-імунітет».

Очевидно, для них оприбуткування готівки переорієнтовують на первинні документи, що підтверджують отримання готівкового доходу (які відповідно доведеться складати).

І якщо зараз оприбуткування як такого можна особливо не лякатися, адже «вбивчого» 5-кратного штрафу за неоприбуткування / несвоєчасне оприбуткування готівки в Книзі зараз немає, то проблема з первинкою на отриманий готівковий дохід усе одно вилізе в іншому місці (див. далі).

Не з причини штрафного мораторію, а взагалі. Його скасували ще минулого року — з 23.06.2019 р.

Джерело даних для заповнення декларацій з ЄП і ПДФО/ВЗ. У ПКУ в нас є такий п.п. 44.1:

«Для цілей оподаткування платники податків зобов’язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов’язаних з визначенням об’єктів оподаткування та/або податкових зобов’язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту».

У цьому плані можна було говорити, що Книга, по суті, «легалізувала» «без РРОшні» готівкові надходження. Первинні документи на готівковий дохід єдинники не оформляють. А перенесення даних до єдиноподаткової декларації з Книги дозволяє хоч якось задовольнити вимоги п. 44.1 ПКУ.

Якщо Книгу суб’єкт не веде, то тоді й розмови немає — усі дані декларації мають бути підтверджені первинними або іншими документами, ведення яких передбачене законодавством.

Щодо безготівкових надходжень — це виписка з банківського рахунку.

Щодо готівки, яку пропустили через РРО/ПРРО, — Z-звіт.

Щодо готівки, яка пройшла через РК з КОРО, — КОРО.

А що стосовно іншої готівки? Доведеться складати первинку на надходження готівки — розрахункові квитанції тощо. У принципі, з чимось схожим ми вже колись стикалися**.

** Освіжити в пам’яті деталі допоможе стаття «Готуй сани влітку, а товарні чеки (квитанції) — до перевірки» (журнал «Бухгалтер 911», 2018, № 44).

На цьому поки ставимо крапку. Чекаємо на підсумкову версію закону, після чого додамо ще деталей.

фото автора У фокусі
Дмитро Костюк Звіт з ЄСВ ФОП – 2020: приклад заповнення...
298831 344
Курси валют
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити всього за 10 грн
Бажаєте побачити, як сайт буде виглядати без реклами?
Вимкнути на 10 секунд