Сайт для бухгалтерів №1 в Україні

Підпишіться!


Бухгалтер 911, червень, 2020/№25
Друкувати

Як ФОП не платити податки з лікарняного і вийти сухим із води?

Мирошниченко Виталина, налоговый эксперт
У цій статті йтиметься про лікарняні, які ФОП отримує для себе (не на працівників). Чи повинен він сплачувати з них ПДФО і ВЗ? Чи це зобов’язаний зробити Фонд? Як урегулювати цю ситуацію з мінімальними витратами? Відповідаємо.

Непідприємницький дохід. «З благословення» податківців, лікарняні не йдуть у підприємницький дохід. У загальносистемників, очевидно, в силу того, що лікарняні формально не є виручкою (яка, у свою чергу, згідно з п. 177.2 ПКУ формує підприємницький дохід). Щодо єдиноподатників податківці бачать «знак» у п.п. 4 п. 292.11 ПКУ, згідно з яким у дохід єдиноподатника не включаються суми коштів цільового призначення, що надійшли, зокрема, з фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування. Тому підприємці не записують суму лікарняних до Книги ОД(В).

ПДФО, ВЗ і ЄСВ з лікарняних. Якщо якийсь дохід не включається до підприємницького, це не означає, що про його оподаткування можна відразу забути. Зовсім ні. Це лише означає, що до такого доходу застосовуватимуться правила оподаткування звичайних громадянських доходів.

Пам’ятаємо, що в більшій своїй масі (відповідно з низкою винятків та особливостей) громадянські доходи оподатковуються ПДФО за ставкою 18 % і ВЗ за ставкою 1,5 %.

Рятівною (від оподаткування) для звичайних громадянських доходів є ст. 165 ПКУ. Так, п.п. 165.1.1 ПКУ звільняє від ПДФО (а відповідно і ВЗ) соцдопомогу, отриману з фондів. Але, на жаль, це звільнення в силу прямої вказівки не працює щодо лікарняних (виплати, пов’язаної з тимчасовою втратою працездатності) . Жодних нюансів у частині ставки ПДФО теж немає.

А раз так, то щодо підприємницьких лікарняних буде ПДФО за ставкою 18 % і ВЗ за ставкою 1,5 %.

Не слід плутати лікарняні з декретними (допомогою по вагітності та пологах). Декретні не оподатковуються ПДФО і ВЗ згідно з п.п. 165.1.1 ПКУ.

А ось з ЄСВ пощастило. Його з ФОП-лікарняних платити не потрібно .

Хто повинен заплатити податок: Фонд чи ФОП? Податківці вже протягом декількох років наполягають на тому, що податковим агентом щодо лікарняних для підприємця є саме Фонд соцстраху, який, власне, і виплачує ці лікарняні (категорія 103.02 ЗІР, ІПК ДФСУ від 14.05.2020 р. № 2012/6/99-00-04-06-03-06/ІПК). А отже, він зобов’язаний утримати ПДФО і ВЗ і подати форму № 1ДФ з ознакою доходу «127», зазначивши в ній суму виплачених лікарняних.

Проте Фонд усіляко відхрещується від такого обов’язку*. Він вважає, що лікарняні самому ФОП виплачуються за тим же принципом, що і його працівникам. Відповідно не можна вважати Фонд особою, яка відповідає визначенню податкового агента. Як наслідок, він перераховує підприємцеві гроші «грязною» сумою (без утримання податків), попереджаючи про те, що з таких коштів мають бути сплачені ПДФО і ВЗ.

* www.fssu.gov.ua/fse/control/main/uk/publish/article/959871, лист Виконавчої дирекції Фонду соцстраху з тимчасової втрати працездатності від 08.12.2016 р. № 3.2-29-2184.

Як бути? Є два шляхи: або платити ПДФО і ВЗ, або ні.

1. Платити. Це, скажімо так, консервативний варіант. Ми з’ясували, що лікарняні оподатковуються ПДФО і ВЗ. Питання лише в різному баченні податківцями і Фондом способу внесення податків до бюджету. Відповідно нічого крамольного в тому, що ви самі заплатите ці податки до бюджету, як на цьому наполягає Фонд, немає.

Якщо ви обираєте цей варіант, тоді, отримавши лікарняні, наприклад, у 2020 році, вам потрібно буде подати деку про доходи за 2020 рік.

Загальносистемник і так подає її як ФОП (не пізніше 09.02.2021 р.), а єдиноподатнику доведеться подати як громадянинові (не пізніше 30.04.2021 р.).

Сплатити ПДФО і ВЗ з лікарняних-2020 доведеться так:

загальносистемник — не пізніше 19.02.2021 р.;

єдиноподатник — не пізніше 02.08.2021 р. з урахуванням перенесення (пп. 179.7, 57.1 ПКУ).

Суму лікарняних зазначаємо в графі 3 рядка 10.10 деки про доходи, ПДФО і ВЗ — у графах 6 і 7 того самого рядка.

2. Не платити. У принципі, можна обрати і цей радикальний варіант . Адже якщо виходити з логіки податківців, то оподаткування виплати лежить на Фонді. Згідно з п. 127.1 ПКУ, якщо податковий агент не утримав податки при виплаті доходу, одержувач доходу звільняється і від цих податків, і від штрафів за їх несплату . Тобто ФОП нічого не порушує.

Але в цьому випадку настійно рекомендуємо вам заручитися письмовою ІПК. У ній запитайте в податкової, хто є податковим агентом при виплаті вам лікарняних, хто зобов’язаний утримувати ПДФО і ВЗ і чи повинен платити щось сам ФОП.

Якщо податківці дадуть відповідь, що податковий агент — Фонд, а ви нічого не платите (а вони поки що так і відповідають), з вас — не візьмеш нічого .

Як отримати письмову ІПК. Запит можна подати на папері або з 01.07.2020 р. в електронному вигляді в кабінеті платника податків через меню «Листування з ДФС», підписавши його КЕП/ЕЦП. Згідно з п. 52.1 ПК звернення за отриманням письмової ІПК повинно містити:

П. І. Б. ФОП, його адресу, номер телефону й електронної пошти;

ІПН ФОП або серію та номер паспорта (для фізосіб, які за релігійними переконаннями відмовилися прийняти ІПН, повідомили про це контролюючий орган і мають відповідну відмітку в паспорті);

— обґрунтування практичної необхідності отримання ІПК. Простіше кажучи, потрібно просити не роз’яснити, наприклад, п.п. 165.1.1 ПКУ і п. 127.1 ПКУ, а роз’яснити, як бути/діяти конкретному платникові в його конкретній ситуації;

— підпис ФОП і дату підписання звернення.

Крім того, радимо зазначити в запиті, що вам потрібна саме паперова або електронна ІПК (усна вам не допоможе відбитися від штрафів).

Отримавши ІПК, простежте за тим, щоб у ній були: назва та реєстраційний номер у Реєстрі ІПК**. Оскільки ІПК, не внесена до Реєстру, не звільняє від штрафів (п. 53.1 ПКУ).

** Знайти свою ІПК у Реєстрі можна за цим посиланням і за її номером: cabinet.tax.gov.ua/registers/ipk.

фото автора У фокусі
Дмитро Костюк Звіт з ЄСВ ФОП – 2020: приклад заповнення...
299367 344
Курси валют
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити всього за 10 грн
Бажаєте побачити, як сайт буде виглядати без реклами?
Вимкнути на 10 секунд