Сайт для бухгалтерів №1 в Україні

Отримуйте новини поштою!


Бухгалтер 911, червень, 2020/№25
Друкувати

Коли бігти до податкової за списанням ЄСВ‑боргу

Мирошниченко Виталина, налоговый эксперт
У № 23 нашого журналу ми порадували ФОП-загальноситемників, які «сплять» з 2017 року і ще не знялися з держреєстрації: їм спишуть ЄСВ-борги*. І вже з’явилися перші консультації місцевих податківців про те, що «квест» щодо списання ЄСВ-боргу нібито вже можна починати. Але не потрібно квапитися. Зараз пояснимо чому.

* У статті «Зміни щодо ЄСВ «за себе»: дочекалися!» (журнал «Бухгалтер 911», 2020, № 23).

Щоб ФОП-загальносистемнику списали ЄСВ-борг «за себе» з 01.01.2017 р. і до сьогодні, він повинен пройти такий квест:

1) з 01.01.2017 р. не отримувати прибуток;

2) бути зареєстрованим ФОП;

3) подати податківцям заяву про списання ЄСВ-боргів «за себе»;

4) подати податківцям форми № Д5 з нульовим доходом за 2017 — 2020 роки (якщо ви їх уже подавали — повторно подавати не потрібно);

5) подати держреєстраторові форму № 1 про припинення діяльності** (знімаємося з держреєстрації).

** Зараз на зняття з реєстрації подається вже не окрема форма № 12, а оновлена форма № 1 (про що детальніше — у статті цього номера «Оновлені форми заяв для держреєстрації: кілька моментів»).

І тут критично важливе запитання: коли запускати цю процедуру списання ЄСВ-боргу? У п. 915 розд. VIII Закону про ЄСВ сказано, що у ФОП на це є 90 календарних днів після набрання чинності Законом № 592***.

*** Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» щодо усунення дискримінації за колом платників» від 13.05.2020 р. № 592-IX.

Але фішка в тому, що сам Закон № 592 набирає чинності аж з 01.01.2021 р., тоді як його п. 5, яким, власне, й передбачено списання ЄСВ-боргів, уже набрав чинності з 03.06.2020 р. .

Тому поки що не зовсім зрозуміло, на яку із цих дат орієнтуватися.

Якщо ФОП побіжить зніматися з держреєстрації вже зараз, а ДФСУ потім вирішить, що це потрібно було робити не раніше 01.01.2021 р., то на 01.01.2021 р. ФОП залишиться в прольоті, оскільки порушить крок 2 (див. вище). А отже, він ризикує залишитися із несписаними боргами .

З іншого боку, якщо ДФСУ роз’яснить, що запуск списання ЄСВ-боргів відлічується все-таки з 03.06.2020 р., то ФОП повинен устигнути подати заяву податківцям і знятися з держреєстрації до 01.09.2020 р. (включно). Тобто час іще є .

І хоча з консультації харківських податківців можна дійти висновку про те, що механізм списання ЄСВ-боргів уже працює (з 03.06.2020 р.)****, ми б не радили квапитися. Заковика в тому, що офіційної думки саме ДПСУ поки що немає. Консультація в категорії 201.08 ЗІР теж сформульована ну дуже обережно. З неї неможливо дійти однозначного висновку про те, з якої дати відлічувати цей 90-денний строк .

**** buhgalter911.com/news/news-1051004.html

В усних консультаціях на гарячій лінії податківці не дають конкретних коментарів із цього приводу і самі чекають роз’яснень від законодавців.

Тож, оскільки до вересня час іще є, радимо перестрахуватися й почекати.

фото автора У фокусі
Ушакова Лілія Об’єднаний звіт: правильна нумерація...
66714 175
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться
copy-print__image
Ця функція доступна тільки
авторизованим користувачам