Сайт для бухгалтерів №1 в Україні

Підпишіться!


Бухгалтер 911, березень, 2020/№12
Друкувати

ФОП на ЄП: у «податкову» відпустку від карантину

Мирошниченко Виталина, налоговый эксперт
У зв’язку з введенням карантину в Україні багато підприємців зараз вимушені простоювати. У зв’язку з цим їм дозволили не сплачувати ЄСВ, плату за землю і податок на нерухомість*. А що з єдиним податком (ЄП)?*

* Про це детальніше в окремій статті номера.

Схоже, депутати не врахували, що ЄП для груп 1 і 2 є «фіксованим» . Працюєш, не працюєш — не важливо. Потрібно платити. Але тільки ось обставини «за вікном» цьому ніяк не сприяють.

Що робити?

Найочевидніший вихід для єдиноподатників групи 1 або 2 без (!) найманих працівників — написати своїм податківцям заяву на відпустку і не платити ЄП за один календарний місяць (п. 295.5 ПКУ).

Нагадаємо, що якщо у ФОП є тільки працівники, які в декреті, у відпустці для догляду за дитиною до 3 (6) років або мобілізовані, то вважається, що працівників немає (п.п. 291.4.1 ПКУ).

Відповідно немає перешкод для «відпускної» пільги .

Форма заяви — довільна. Подаємо її в будь-який день до початку відпустки (категорія 107.05 ЗІР). При цьому вважаємо, що податківці, зважаючи на ситуацію, яка склалася, можуть (саме можуть) нормально поставитися і до «перехідної» відпустки (не обов’язково від початку до кінця одного календарного місяця, просто обираємо місячний еквівалент). Хоча гарантувати нічого не можна. Формулювання з п. 295.5 ПКУ можна трактувати й у вузькому сенсі — відпустка лише на календарний місяць. Краще попередньо уточнити цей момент у податківців**.

** Усі нюанси знайдете в статті «Гарячі запитання про відпустку в підприємця» (журнал «Бухгалтер 911», 2018, № 22).

Важливо! Дохід у відпустці краще не отримувати, щоб не нарахували ЄП*** .

*** Про те, який дохід можна ризикнути отримати і які ризики в разі анулювання відпустки, ми розповідали в статті «Чи можна отримувати дохід, якщо єдиноподатник — у відпустці?» (журнал «Бухгалтер 911», 2019, № 36).

Узяти відпустку можна тільки один раз на рік на один місяць! Але, судячи з усього, карантинні заходи місяцем не обмежаться. Знову ж таки як бути підприємцям з найманими працівниками? Адже їх карантинні заходи торкаються рівною мірою.

Поки що законодавці це питання не зняли . Не виключено, що знімуть найближчим часом. Знову ж таки встановлення конкретних ставок єдиного податку перебуває в компетенції місцевих рад. Не виключено, що порятунок прийде з їх боку.

Там же, де ми не маємо справи з «твердою» сумою податку, наприклад, як у випадку з групою 3, — особливих проблем саме зі сплатою ЄП не виникає. Якщо єдиноподатник групи 3 не отримує доходу, то ЄП у нього = 0 (оскільки ЄП = 3 або 5 % від доходу).

Для відправлення заяви можна скористатися меню «Листування з ДФС» приватної частини Електронного кабінету з прикріпленою копією заяви. Знову ж таки через кабінет потрібно перевірити, чи не нарахували податківці вам ЄП за місяць відпустки.

фото автора У фокусі
Винокуров Дмитро ФОП: як не платити ЄСВ за 1 квартал 2021 року?...
72327 51
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться
copy-print__image
Ця функція доступна тільки
авторизованим користувачам