Сайт для бухгалтерів №1 в Україні

Отримуйте новини поштою!


Бухгалтер 911, травень, 2020/№20
Друкувати

«Дитяча» допомога ФОП: «розбір польотів»

Мирошниченко Виталина, налоговый эксперт
Якщо ви — єдиноподатник групи 1 або 2 і у вас є діти 10 років або молодше, то ви можете отри­мати допомогу на дітей*. Як показала практика, не в усіх виходить подати пакет документів з першого разу. Пропонуємо до вашої уваги наші рекомендації і відповіді на ваші запитання.

* Про те, як це зробити, ми говорили в статті «Як ФОП отримати допомогу на дитину під час карантину» (журнал «Бухгалтер 911», 2020, № 19).

Запитання № 1. Чи потрібно сплачувати податки з допомоги на дітей?

Це — топ-запитання, і відповідь на нього така: ні, не потрібно .

Соцдопомога на дітей не включається до доходу єдиноподатника, оскільки:

— по-перше, ця виплата не пов’язана з підприємницькою діяльністю (далі ми ще скажемо про те, що така виплата зараховується саме на особистий рахунок фізособи, а не на його підприємницький рахунок);

— по-друге, згідно з п.п. 4 п. 292.11 ПКУ кошти цільового фінансування, які надійшли підприємцеві з бюджетів або державних цільових фондів, не включаються до доходу єдиноподатника. А ця допомога якраз-таки і виплачується з фонду боротьби з COVID.

Але чи не доведеться сплачувати з такої суми ПДФО і ВЗ, як зі звичайного «громадянського» доходу? Ні, оскільки тут на допомогу приходить п.п. 165.1.1 ПКУ . Він звільняє від ПДФО (а отже, автоматично й від ВЗ) суму державної допомоги, яку фізособа отримує з бюджетів або фондів соцстраху.

Оскільки фонд боротьби з COVID створено у складі держбюджету (ст. 28 Закону про Держбюджет за 2020 рік**), то звільнення, за ідеєю, повинно працювати. Але навіть якщо й ні, то податковим агентом буде соцзабез, що виплачує допомогу, а не сам ФОП.

** Закон України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» від 14.11.2019 р. № 294-IX.

Тож, вважаємо, можна не турбуватися .

Запитання № 2. Яку картку (звичайну, підприємницьку чи для соцвиплат) потрібно зазначати при поданні заяви на отримання допомоги?

Зазвичай у підприємця є декілька поточних рахунків. Щонайменше два: підприємницький і «громадянський».

У підприємницькому iban-рахунку трапляється комбінація цифр 2600, або 2605 (якщо рахунок — картковий), або 2604 (рахунок для отримання соцдопомоги, наприклад, для виплати лікарняних працівникам). Але жоден із цих рахунків у цій ситуації не підходить .

Щоб отримати допомогу, згідно з усними консультаціями працівників соцзабезу в заяві ФОП повинен зазначити реквізити саме свого «громадянського» рахунку, в якому траплятиметься комбінація цифр 2620. Причому, як запевняють у соцзабезі, такий рахунок має бути відкритий саме для отримання соцвиплат.

Насправді ж, картка для виплат — це звичайна картка фізособи (з номером 2620), на яку банк зараховує зарплату, пенсію, стипендію, усі види соцдопомоги тощо. Загалом це просто дебетна картка, а не кредитна (як, наприклад, універсальна в ПриватБанку). Тож, якщо у вас є тільки кредитка, доведеться спочатку відкрити дебетну картку (або рахунок для виплат), а вже потім подавати заяву на отримання допомоги.

Запитання № 3. Чи може тато-ФОП зазначити в заяві соціальну картку його дружини для отримання виплати?

Ні, підприємець повинен зазначати тільки свою картку. Тому якщо заяву на отримання допомоги подає тато-ФОП, йому варто відкрити соцкартку на себе як на громадянина.

Запитання № 4. Де знайти покрокову інструкцію подання заяви на отримання допомоги?

На сайті Мінсоцполітики за посиланням: dopomoga2fop.ioc.gov.ua/. Унизу сторінки є кнопка «Інструкція користувача». Натиснувши на неї, можна завантажити детальний опис процесу подання документів.

Подати документи можна й на порталі «ДІЯ» за посиланням: diia.gov.ua/services/dopomoga-na-ditej-dlya-fop.

Запитання № 5. ФОП помилився в банківських реквізитах, заповнюючи заяву. Як можна виправитися?

Якщо ви ще не подали заяву, то у вас має бути активна кнопка «Створити заяву». Обравши заяву і натиснувши на цю кнопку, можна змінити банківські реквізити або інформацію про кількість дітей.

Після зміни реквізитів потрібно натиснути кнопку «Зберегти». Потім — перейти в розділ «Перегляд, підписання та подання заяви», підписати і натиснути на кнопку «Подати заяву».

Якщо ж заява вже отримала статус «подано», то її неможливо виправити. У соцзабезі поки що немає доступу до електронних заяв, тому вони допомогти не можуть. Можна спробувати особисто відвідати соцзабез і подати пакет документів, у тому числі нові банківські реквізити.

Запитання № 6. ФОП не додав до заяви старшу дитину (10 років). Як виправитися?

Якщо заяву ви вже відправили і в неї статус «подана», то виправити її не вийде. У вашому випадку можна спробувати сформувати ще одну заяву на другу дитину. Або подати всі документи (заяву на допомогу обом діткам) особисто в соцзабез, пояснивши помилку.

Запитання № 7. У якому форматі завантажувати скани документів в електронному вигляді?

Поки що немає чітких вимог Мінсоцполітики до формату скан-копій. Але, як показала практика, краще додавати документи по одному й у форматі JPG, а не PDF.

Запитання № 8. Якщо при заповненні адреси видає помилку сервера, що робити?

Можливо, ви неправильно зазначаєте назву вулиці. Спробуйте зазначити перші 3 — 4 літери й обрати вашу вулицю з випадного списку.

Запитання № 9. При оформленні заяви з’являється повідомлення «Ключ заявника порожній». Що робити?

Інтернет-банкінг «Приват24 для бізнесу» минулого року відновив інтерфейс. Так ось, якщо у вас ЕЦП «від Привату», то його слід змінити. Для цього згенеруйте нову ЕЦП у новому інтерфейсі:

— оберіть свій профіль;

— перейдіть у «Налаштування»;

— установіть плагін Crypto Plugin (якщо у вас його ще немає);

— відновіть сторінку;

— знову зайдіть у «Приват24 для бізнесу» в розділ ключів ЕЦП;

— вигадайте пароль;

— оберіть теку на ПК, куди ви збережете ЕЦП;

— введіть код, який надійде в СМС.

В обраній теці з’явиться новий ЕЦП (розширення *.jks).

Запитання № 10. Якщо ФОП оформляв довідку ОК-7 онлайн, як її додати до заяви?

Ця довідка складається з двох файлів:

1) образ довідки (формат PDF);

2) сама довідка в електронному вигляді з ЕЦП податківців.

Формат *.p7s.

Так ось, прикріпити потрібно обидва файли.

Запитання № 11. Як внести до заяви свідоцтво про народження, видане в Польщі?

В електронному форматі перший символ серії свідоцтва про народження формується автоматично (літера І). Тому внести вручну «закордонне» свідоцтво про народження не вийде.

Можна спробувати звернутися в техпідтримку на порталі «ДІЯ», можливо, вони виправлять цей момент. Або — подавати документи в соцзабез у паперовому вигляді, особисто.

Але в будь-якому випадку врахуйте, що таке свідоцтво має бути перекладене українською мовою і мати апостиль.

Запитання № 12. Якщо у 2019 році ФОП був єдиноподатником групи 2, а у 2020 році перейшов до групи 3. Чи можна отримати допомогу на дітей?

На жаль, ні. ФОП має право на допомогу, тільки якщо на момент звернення за нею він є єдиноподатником групи 1 або 2.

Запитання № 13. ФОП сплатив ЄСВ за весь 2019 рік. Але з 01.01.2020 р. припинив діяльність (знявся з держреєстрації). Чи має він право на допомогу?

На жаль, ні. Допомогу можуть отримати тільки ті ФОП, які на момент звернення за нею є єдиноподатниками груп 1 або 2.

Запитання № 14. Чи має право на допомогу ФОП, у якого є постійне місце роботи?

У Порядку № 329*** немає жодних застережень чи заборон на отримання допомоги підприємцями, які одночасно з бізнесом працюють за трудовим договором. Тому якщо ви відповідаєте умовам призначення допомоги (група 1 або 2, з дітками, сплачений ЄСВ за весь 2019 рік), то можете звертатися за виплатою.

*** Порядок виплати допомоги на дітей фізичним особам — підприємцям, які обрали спрощену систему оподаткування і належать до першої та другої групи платників єдиного податку, затверджений постановою КМУ від 22.04.2020 р. № 329.

Запитання № 15. ФОП — нерезидент України, платить ЄСВ і всі податки. Чи може він отримати допомогу на дітей?

Так, може (якщо він відповідає умовам її отримання). У п. 4 Порядку № 329 прямо сказано, що допомога виплачується як громадянам України, так і «іноземцям та особам без громадянства, які постійно проживають в Україні».

фото автора У фокусі
Ушакова Лілія Об’єднаний звіт: правильна нумерація...
81980 195
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться
copy-print__image
Ця функція доступна тільки
авторизованим користувачам