Сайт для бухгалтерів №1 в Україні

Підпишіться!


Бухгалтер 911, жовтень, 2020/№41
Друкувати

Списання МНМА: що з ПДВ?

Сумцова Ольга, налоговый эксперт
Чи потрібно нараховувати податкові зобов’язання з ПДВ при списанні (ліквідації) малоцінних необоротних матеріальних активів (МНМА)? Розбираємося!

Розпочнемо з того, що в бухобліку МНМА (малоцінні необоротні матеріальні активи) належать до категорії необоротних матеріальних активів. А оскільки в ПКУ немає визначення терміна «необоротний актив», то на підставі п. 5.3 ПКУ такими ж «необоротними» активами МНМА є і для податкових цілей.

А в п.п. 14.1.191 ПКУ (див. п.п. «д») сказано, що ліквідація платником податку за власним бажанням необоротних активів, які перебувають у такого платника, прирівнюється до операції постачання. Тобто є операцією, яка оподатковується ПДВ.

Але куди далі нас веде ця «постачальна» стежина?

Точно не до спеціального п. 189.9 ПКУ, який регулює правила нарахування ПДВ при ліквідації основних засобів (ОЗ). МНМА не вписуються в податкове визначення ОЗ (див. п.п. 14.1.138 ПКУ), тому такими (ОЗ) і не є (див., наприклад, лист ДПСУ від 30.09.2020 р. № 4064/ІПК/99-00-05-05-02-06).

«Загальний» п. 188.1 ПКУ при списанні МНМА застосовувати теж, вважаємо, недоречно — адже він усе-таки стосується випадку, коли постачання передбачає перехід прав на товари/послуги/необоротні активи до іншої особи.

Тому залишається п. 198.5 ПКУ, конкретно його п.п. «г». Отже, потрібно визначити, коли доведеться нараховувати ПЗ на підставі п.п. «г» п. 198.5 ПКУ при списанні МНМА.

На те, що цей підхід є правильним, побічно вказує виняток, зроблений у п.п. «г» п. 198.5 ПКУ для ліквідації ОЗ.

І тут спершу звернемо увагу на позицію фіскалів у цьому питанні, «озвучену», зокрема, в ЗІР (101.04) і в низці листів:

«У разі списання МНМА такі МНМА не можуть бути використані у межах господарської діяльності платника податку.

Отже, при списанні МНМА, придбаних з ПДВ для використання в оподатковуваних операціях , податкові зобов’язання з ПДВ на підставі п. 198.5 ст. 198 ПКУ:

— нараховуються, якщо вартість таких МНМА не включається до вартості іншої готової продукції, операції з постачання якої підлягають оподаткуванню;

— не нараховуються, якщо вартість таких МНМА включається до вартості іншої готової продукції, операції з постачання якої підлягають оподаткуванню».

Якщо чесно, чіткості/ясності в цьому роз’ясненні явно бракує. По суті, це калька з тих роз’яснень, які фіскали давали щодо безоплатної роздачі товарів у межах рекламних заходів (див., наприклад, ІПК від 23.05.2019 р. № 2343/6/99-99-15-03-02-15/ІПК). І, очевидно, була ідея сказати, що якщо вартість МНМА включається до вартості (сподіваємося — мається на увазі остаточна продажна вартість) продукції, то це підтверджує факт їх використання в госпдіяльності.

Але ж на відміну від безоплатної роздачі товарів, з МНМА ситуація дещо інша. Можуть бути різні причини списання МНМА:

— МНМА списують у зв’язку з тим, що об’єкт «відслужив» свій строк — тоді аргумент «у разі списання МНМА такі МНМА не можуть бути використані у межах господарської діяльності платника податку» взагалі не доречний. Адже об’єкт МНМА вже повністю взяв участь у госпдіяльності. І п. 198.5 ПКУ тут не повинен застосовуватися. «Компенсуючі» ПЗ за п. 198.5 ПКУ нараховувати не потрібно;

— його списують «достроково» (об’єкт зламався, загубився тощо) — у цьому випадку, по суті, неважливо, включаємо ми вартість МНМА до продажної вартості готової продукції чи ні (хоча що конкретно податківці мають на увазі під таким «включенням», незрозуміло) — ці МНМА все одно «до кінця» так і не змогли взяти участь у госпдіяльності. І в цьому випадку спрацьовують правила п.п. «г» п. 198.5 ПКУ.

При нарахуванні ПЗ за п. 198.5 ПКУ база оподаткування ПДВ визначається згідно з п. 189.1 ПКУ — виходячи з балансової (залишкової) вартості необоротного активу, що склалася на початок звітного періоду, протягом якого здійснюється списання МНМА, а у разі відсутності обліку необоротних активів — виходячи із звичайної ціни.

При цьому варто врахувати, що МНМА мають свою специфіку нарахування амортизації (п. 27 П(С)БО 7). Амортизація може нараховуватися:

— або 50 % у першому місяці використання і 50 % — у місяці списання з балансу;

— або 100 % у першому місяці використання.

Метод списання визначають в обліковій політиці.

Тому якщо обрано метод амортизації «100 % у першому місяці використання», то балансова (залишкова) вартість МНМА дорівнюватиме нулю. А отже, «компенсуючі» ПЗ за п. 198.5 ПКУ нараховувати ні з чого (навіть у випадку, коли МНМА списується «достроково»). На звичайну ціну п. 189.1 ПКУ пропонує орієнтуватися тільки в разі відсутності обліку необоротних активів (на цю величину, вважаємо, орієнтуються ФОП — адже саме вони не зобов’язані вести бухоблік).

Якщо ж обраний метод «50х50», то в разі дострокового списання об’єкта МНМА за правилами п.п. «г» п. 198.5 ПКУ доведеться нарахувати ПЗ, виходячи з балансової (залишкової) вартості об’єкта на початок місяця списання (решти 50 % їх вартості). А ось щоб користуватися роз’ясненнями податківців про «не нарахування» ПДВ, якщо вартість МНМА включається до вартості будь-якої іншої готової продукції — краще мати письмову ІПК, отриману на свою адресу. І то — важливо ще й розуміти, як повинне підтверджуватися те, включили ми до вартості продукції вартість МНМА чи ні.

І є сумніви, що навіть запросивши таку консультацію в податківців, можна отримати чітку відповідь на це запитання — швидше, податківці «відправлять» за цими роз’ясненнями до Мінфіну.

Тому доходимо таких висновків. Виходячи з норм ПКУ нараховувати ПДВ при списанні МНМА потрібно, тільки якщо вони списуються передчасно (раніше передбачуваного строку їх служби). Підставою для нарахування ПДВ у цьому випадку буде п.п. «г» п. 198.5 ПКУ. База — балансова (залишкова) вартість МНМА на початок місяця списання. Якщо використовується метод списання МНМА «100 % у першому місяці використання» — «компенсуючих» ПЗ не буде.

фото автора У фокусі
Винокуров Дмитро ФОП: як не платити ЄСВ за 1 квартал 2021 року?...
78564 57
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться
copy-print__image
Ця функція доступна тільки
авторизованим користувачам