Сайт для бухгалтерів №1 в Україні

Отримуйте
новини поштою!


Бухгалтер 911, вересень, 2020/№36
Друкувати

ПН та первинка відрізняються на копійки: чи бути ПК?

Казанова Марина, налоговый эксперт, CAP
Тема округлень / копійчаних розбіжностей у ПН — одна з «вічних». І це не дивно. Адже на кону стоїть податковий кредит покупця. У цій статті обговоримо декілька листів податківців, у яких вони роз’яснюють, наскільки «критичні» копійчані незбіги ПН та первинки.

У своїх листах податківці вчергове нагадують: показники податкової накладної (ПН) повинні точно відповідати первинним документам, складеним за госпоперацією. Власне, ця вимога випливає з п. 44.1 ПКУ.

Ну а що, якщо розбіжність між ПН та первинкою все ж виникла за рахунок арифметичних округлень у ПН? Чи має право покупець сформувати податковий кредит (ПК) за такою ПН?

Загальним правилом з абз. 11 п. 201.10 ПКУ встановлено, що помилки в обов’язкових реквізитах ПН (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), що не заважають ідентифікувати операцію, її зміст (товар/послугу), період, сторони та суму податкових зобов’язань, не можуть бути причиною неприйняття ПН в електронному вигляді. Тобто ПН із несуттєвими помилками в обов’язкових реквізитах (крім коду УКТ ЗЕД), які при цьому не заважають ідентифікувати операцію, суму податкових зобов’язань з ПДВ, можуть бути зареєстровані в ЄРПН, а отже, за логікою речей, є підставою для визнання податкового кредиту (ПК) покупця. Поготів з урахуванням «залізного» права, встановленого абз. 3 п. 201.10 ПКУ, за яким зареєстрована ПН повинна надавати право на ПК без усяких обмежень.

Яка думка податківців із приводу розбіжностей у ПН та первинці за рахунок округлень?

Ситуація 1. За рахунок арифметичних округлень виникли розбіжності між сумою ПДВ у первинних документах та сумою ПДВ у ПН.

У загальному випадку помилки в сумі ПДВ у ПН недопустимі. Але податківці зазначають, що якщо розбіжність на 0,01 грн між сумою ПДВ у ПН та первинці виникла за рахунок арифметичних округлень, то така розбіжність не може бути єдиною підставою для невизнання податкового кредиту на підставі такої ПН.

За такою ПН (за умови дотримання інших правил, визначених ПКУ для формування податкового кредиту) платник податків має підстави включити суму ПДВ до складу податкового кредиту (лист ДПС від 06.07.2020 р. № 2711/6/99-00-05-06-02-06/ІПК).

Власне кажучи, такі висновки податківці озвучували й раніше (лист ДФСУ від 14.09.2018 р. № 4044/6/99-99-15-03-02-15/ІПК). І дійсно, копійчана розбіжність у сумі ПДВ у ПН та первинці через округлення навряд чи заважає ідентифікувати операцію, як і не викривляє суму ПДВ.

Податківці визнають «некритичність» ситуації, коли сума ПДВ у зареєстрованій ПН відрізняється від суми ПДВ у первинці на 1 копійку через округлення.

Ситуація 2. Загальна сума (з урахуванням ПДВ) у ПН на 1 копійку відрізняється від суми попередньої оплати (авансу).

Податківці теж не вважають цю ситуацію критичною для податкового кредиту.

Так, у листі ДПС від 05.08.2020 р. № 3203/ІПК/99-00-05-06-02-06 вони вказують на те, що якщо розбіжність на 0,01 грн між вартістю послуги з урахуванням ПДВ та сумою попередньої оплати (авансу) виникла за рахунок арифметичних округлень, то ця розбіжність не може бути єдиною підставою для невизнання податкового кредиту на підставі такої податкової накладної (за умови дотримання інших правил, визначених ПКУ для формування податкового кредиту). Покупець має право включити до податкового кредиту суму ПДВ, зазначену в ПН, у якій допущено помилку в обов’язкових реквізитах (якщо така податкова накладна зареєстрована в ЄРПН, а помилки в реквізитах такої накладної не заважають підтвердити зміст операції, період, сторони та суму сплати податку у зв’язку з придбанням таких товарів/послуг).

Аналогічні висновки наявні й у листі ДПС від 06.07.2020 р. № 2711/6/99-00-05-06-02-06/ІПК.

Ситуація 3. У ціні (у гр. 7 ПН) більше двох знаків після коми.

Формально п.п. 5 п. 16 Порядку № 1307* вимагає цінову гр. 7 ПН заповнювати в гривнях з копійками, якщо інше не передбачено законом. Тобто показник цієї графи повинен мати не більше двох знаків після коми. Але податківці зазначають, що зареєстрована в ЄРПН податкова накладна, в якій ціна постачання одиниці товару/послуги містить після коми більше ніж два знаки, за умови відповідності ПН іншим вимогам, які визначені ПКУ, виправлення не потребує (лист ДПС від 07.08.2020 р. № 3253/ІПК/99-00-05-06-02-06).

* Порядок заповнення ПН, затверджений наказом Мінфіну від 31.12.2015 р. № 1307.

Тому наявність у ціні, зазначеній у ПН, більш ніж двох знаків після коми, навіть у разі якщо в первинці ціна зазначена з двома знаками, на ПК-право не впливає (це підтверджують і листи ДПСУ від 16.01.2020 р. № 130/6/99-00-07-03-02-06/ІПК і від 08.10.2019 р. № 661/6/99-00-07-03-02-15/ІПК).

Можна сказати, що позиція податківців у цьому питанні вже усталена. У будь-якому разі зазначення в ціні більше двох знаків після коми навряд чи заважає ідентифікації операції. Тому довести «недійсність» ПН у цій ситуації (як, загалом, і в попередніх) буде дуже складно.

Ситуація 4. Ціна і кількість не збігається в ПН та первинці через округлення.

Ця ситуація теж не фатальна для ПК. Як зазначають податківці (лист ДПС від 07.08.2020 р. № 3253/ІПК/99-00-05-06-02-06), розбіжність між кількістю або ціною товару, зазначеними у видатковій і податковій накладних, яка виникла за рахунок арифметичних округлень, не може бути єдиною причиною для невизнання податкового кредиту на підставі такої ПН (за умови дотримання інших правил, визначених ПКУ для формування податкового кредиту).

Як бачимо, податківці згодні з тим, що копійчаний дефект не може слугувати єдиним приводом для відмови в ПК за ПН. Головне, щоб при цьому інші, згадані в п. 201.1 ПКУ (крім коду УКТ ЗЕД), показники ПН не заважали ідентифікувати операцію.

фото автора У фокусі
Ушакова Лілія СЕРЕДНЯ ЗАРПЛАТА – НОВИЙ ПЕРЕРАХУНОК [Порядок 100]...
60667 142
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться
copy-print__image
Ця функція доступна тільки
авторизованим користувачам
Нас вже image користувачів
Клуб 911 — приєднуйтесь, щоб отримати повний доступ до всіх матеріалів сайту. Це безкоштовно!
Вже з нами? Увійти