Сайт для бухгалтерів №1 в Україні

Отримуйте
новини поштою!


10.10.17
21076 28 Друкувати

Олена Макеєва про зміни бухгалтерського законодавства

Верховна Рада прийняла зміни до Закону "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні". Які зміни внесені в бухгалтерське законодавство? Розповідає радник міністра фінансів Олена Макеєва для NV.ua.

Метою законопроекту є приведення норм національного законодавства з бухгалтерського обліку у відповідність до положень законодавства Європейського Союзу, підвищення прозорості фінансової звітності та спрощення документообігу підприємств у контексті реформування бухгалтерського обліку та фінансової звітності в Україні.

І хоча остаточного тексту прийнятого закону ще ніхто не бачив, вже сьогодні можна говорити про ключові зміни та новації, які, з великою ймовірністю, наберуть чинності вже з 1 січня 2018 року.

Спрощення документообігу

На думку кожного другого власника або директора підприємства, ціла армія бухгалтерів задіяна у оформленні “папірців”. Не дивно, що майже кожний директор, особливо в часи жорсткого “cost cutting”, мріє про скорочення штату бухгалтерської служби. У більшості бухгалтерів таке зверхнє ставлення до бухгалтерської професії завжди викликало гнів та розпач одночасно. Адже що перевіряли завжди податківці під час будь-якої податкової перевірки? Саме правильність оформлення первинних документів! Невелика помилка у складанні первинного документа могла коштувати бізнесу серйозних фінансових втрат. А тому бухгалтери завжди приділяли пильну увагу “крапкам та комам” у первинних документах, особливо не розраховуючи на вдячність з боку керівництва.

Перші революційні зміни були внесені до Закону про бухгалтерський облік ще наприкінці 2016 року. Тоді планувалося спростити життя підприємцям, задіяним у сфері ІТ, але так вийшло, що життя спростили всім бухгалтерам. Термін “первинний документ” було змінено, вимоги до обов’язкових реквізитів були спрощені. Починаючи з 1 січня поточного року рахунок (інвойс) може бути єдиним первинним документом, від решти папірців і справді можна відмовитися. Але на практиці бухгалтерів-революціонерів виявилося замало, більшість за давнім звичаєм оформлює накладні та акти, побоюючись нашестя податкових інспекторів.

І от настав час для подальших рішучих змін. Прийнятий закон передбачає, що неістотні недоліки в первинних документах, що містять відомості про господарську операцію, не є підставою для невизнання господарської операції. Ця новація фактично позбавляє податківців права не визнавати витрати на підставі начебто невірно оформлених первинних документів. Треба сказати, що принцип “превалювання сутності над формою” був закладений в законі ще з часів незалежності України, але в судових інстанціях такий аргумент був надто слабким. Правда, за моїми спостереженнями, не лише кількість податкових перевірок суттєво зменшилася за останній рік, але і фокус уваги податківців також змінився. Мабуть, готувалися завчасно до змін та вірили у незворотність реформ.

Підвищення прозорості фінансової звітності

По-перше, схвалений у другому читання закон передбачає розширення сфери застосування міжнародних стандартів фінансової звітності (МСФЗ) шляхом законодавчого закріплення їх обов’язкового застосування великими підприємствами та підприємствами, які здійснюють видобуток корисних копалин загальнодержавного значення. Напевно всім відомо, що спільною мовою інвесторів є саме МСФЗ. Фінансова звітність, підготовлена за правилами МСФЗ, дійсно розкриває набагато більше корисної інформації у порівнянні із звітністю, підготовленою на підставі національних стандартів бухгалтерського обліку. Державні підприємства не можуть бути успішно приватизовані, якщо їхня звітність незрозуміла інвестору. Країна не може бути інвестиційно привабливою, якщо з інвесторами говорять чужою мовою.

По-друге, законом передбачено спрощення доступу до фінансової звітності підприємств для юридичних та фізичних осіб шляхом ознайомлення з фінансовою звітністю за місцезнаходженням підприємства, надання копій фінансової звітності за запитами, а також шляхом оприлюднення великими та середніми підприємствами фінансової звітності на їхній власній веб-сторінці. Іншими словами, широке коло користувачів фінансової звітності отримують не лише доступ до фінансової звітності, а й до аудиторських звітів, адже фінансова звітність має бути опублікована разом з аудиторським звітом. Разом з фінансовою звітністю підприємства готуватимуть та оприлюднюватимуть так званий Звіт про управління – документ, що містить фінансову та нефінансову інформацію, яка характеризує стан і перспективи розвитку підприємства та розкриває основні ризики і невизначеності його діяльності.

По-третє, введено новий термін “підприємства, що становлять суспільний інтерес”, до кола яких віднесено не лише підприємства - емітенти цінних паперів, банки та страхові компанії, а і підприємства, яка відносяться до великих підприємств згідно з Законом. Відповідно, вимоги до підготовки фінансової звітності таких підприємств, як і вимоги до прозорості їхньої діяльності суттєво посилено.

Таким чином, зміни до закону про бухгалтерський облік покликані допомогти бізнесу стати конкурентоздатним та успішним, бухгалтерам – бути професійними та затребуваними.

Що ви знаєте про “ділову репутацію” бізнесу?

Ділова репутація компанії формується на підставі підтвердженої інформації, що дає можливість зробити висновок як про фінансові, так і про управлінські результати діяльності компанії на ринку. І таку інформацію готує професійний бухгалтер.

Що робить молоде покоління перед тим, як зробити інвестицію або навіть просто придбати товар? Звісно, відкриває Інтернет та досліджує ділову репутацію компанії. Або простими словами, читає відгуки, розглядає та вивчає веб-сайт компанії, - аналізує будь-яку доступну інформацію та підсвідомо формує довіру або зневіру до бізнесу, продукту чи послуги.

Отже, в сьогоднішньому світі репутація – це вимір рівня довіри до бізнесу (продукту чи послуги) з боку спільноти – кінцевих споживачів. Довіра, в свою чергу, є основою економіки.

Таким чином, відкритість, прозорість, зрозумілість та доступність – це шлях до процвітання та економічного зростання. А тому нема чого бідкатися, в кінцевому підсумку, від цієї реформи виграють всі – і бухгалтери, і споживачі, і бізнес, і держава.

Бухгалтер 911 наголошує: зміст авторських матеріалів може не співпадати з політикою та точкою зору редакції. Серед авторів матеріалів, що публікуються, є не лише представники редакційної команди.

Викладена інформація в конкретній публікації відображає позицію автора. Редакція не втручається в авторські матеріали, не редагує тексти, тож не несе відповідальності за їх зміст.

Коментарі
  • Олександр Золотухін
10.10.17 08:49

Багато я потрудився над цією темою. І ось маємо результати.Маеєєва фактично говорить моїми словами.Досить взяти мої публікації на тему первинки в "Бухгалтерії", в інших виданнях і звірити її слова з написаним.*** Але ж це ще не все.Мій прогноз такий. Статтю про первинні документи з Закону про бухоблік потрібно взагалі прибрати.Вона не потрібна.*** Теорія первинного документа була розроблена за часів Радянського Союзу. Це звідти ця дурниця тягнеться.

Відповісти
  • Гоша
10.10.17 08:58

Олена Макеєва забыла упомянуть, что"... для предприятий «представляющих общественный интерес» -специальные требования по формированию бухгалтерской службы — не менее двух специалистов, а главный бухгалтер должен иметь три года стажа и высшее экономическое образование..." . Интересно, что бывший ТОП " Укрзализныци" Балчун не имел высшего эконом. образования. Это не помешало ему получать достойную зарплату

Відповісти
  • Кузя
10.10.17 15:49

Гоша, у нас и ген.прокурор не имеет юридического образования и стажа работы в прокуратуре. И тоже неплохо получает, как я полагаю. Надо будет взять куда-то нужного буха без образования/опыта - перепишут закон. Обычное дело в стране... К сожалению.

Відповісти
  • дина
10.10.17 09:41

та ви шо таке кажете?невже й ТТН втратить свою "вагу та неперевершену цінність"!!??

Відповісти
  • Нина1
10.10.17 09:46

Ну хорошо, так у нас исторически сложилось, что все создаваемые изменения и новшества сочиняются для того, чтобы это контролировать. Создать очередной департамент, управление, комиссию и т.п. с новым штатом чиновником-контролеров. Опять же, не создавая никакого национального продукта, эта орава положит себе оклады европейского уровня. Да сколько же можно, не спрашивая бизнес, садить ему на плечи очередную ораву контролеров, жаждущих пожрать на халяву? Как в песне бюрократа: "Мы не пашем, не сеем, не строим, мы гордимся общественным строем". Они в украинском бухучете ни бельмеса, а в международных стандартах и без первички - у них инфаркт. И почему для аудиторов требуют сертификаты, удостоверения, разные подтверждения, что ты специалист, а какая-то заносчивая мадама с налоговой без соответствующего образования и сертификата полезет ко мне проверять правильность ведения бух.учета?Маразм без предела. Чем дальше в лес, тем крупнее партизаны!

Відповісти
  • Ак-Кая
10.10.17 11:15

Разговоры об инвойсе для большинства компаний так же актуальны, как отмена путевого листа или командировочного удостоверения. Кроме того, эта норма никак не стыкуется с нормативкой по НДС и потоком судебных решений о фиктивных операциях. Изменения , возможно, и революционные, но на фоне бесконечно меняющегося законодательства-вызывают раздражение и безысходность.

Відповісти
  • Да
10.10.17 14:27

Ак-Кая, И безысходность

Відповісти
  • ТАНЯ
10.10.17 11:23

Все то хорошо Но существует такя аксиома :"без бумажки ты какашка а с бумажкой-человек" Фик ты в суде докажешь что у тебя операция имела место и использовалась в хоз деятельности. И что-то с прозрачностью хоз деятельности у меня вызывает какое-то недоумения и тревогу.

Відповісти
  • maryklin
30.10.17 13:54

Предприятия зачастую снановятся в суде либо истцом либо ответчиком. И у каждого судьи есть дежурная фраза : "Надайте докази!" И этими "доказами" в большинстве случаев как раз и будет правильно оформленная первичная документация. Поэтому бухгалтера, думаю, никогда не откажутся от первички.

Відповісти
  • от
10.10.17 11:32

тексту прийнятого закону ще ніхто не бачив -тому , вже сьогодні можна говорити про ключові зміни та новації- мистика

Відповісти
  • *_*
10.10.17 11:33

Что-то я кроме управленческого отчета ничего нового не узрела, в чем новизна, где результат их "работы"? Хотят помочь мне, чтоб клиент табуном попер, начитавшись этого отчета? ха-ха, помошнички

Відповісти
  • Jane
10.10.17 13:32

Главное отчитаться в "покращеннях", собственники почитают или услышат, что правдоподобнее, и ну сокращать бухгалтерию. Главбуху, да еще и с заблокированными накладными придется только увольняться нафиг. Здоровье дороже.

Відповісти
  • ТАНЯ
10.10.17 13:40

Ребята, беспокоит меня эта прозрачность. Не к добру наши зарубежные кураторы настаивают на доступности информации.

Відповісти
  • Мари
10.10.17 17:10

ТАНЯ, так у нас же розпродаж, реклама-замануха для покупателей из ес

Відповісти
  • ТАНЯ
10.10.17 17:32

Мари, Отож бо воно.

Відповісти
  • 1
10.10.17 14:01

Помню как эта Макеева СЕА ПДВ проталкивала. Нахвалиться не могла нововведением. А теперь нас всех крепко за яйца даржат лимитом и блокировкой. Все, что исходит из ее лап - зло

Відповісти
  • Олександр
17.10.17 15:13

Злочинна звітність 1-РА,1-РТ теж справа її лап. Цього не треба забувати.

Відповісти
  • Wonder woman
10.10.17 14:09

Только в нашем государстве изменения в бухучет вносятся для того, чтобы "каждый директор, особенно во времена жесткого "cost cutting", который мечтает о сокращении штата бухгалтерской службы", таки сделал это) Мы не создаем рабочие места, мы их сокращаем (с) Верховная Рада Украины. А вообще, без иронии и насмешек, в условиях работы СМКОР, законодательный отказ от первичных документов не несет никаких практических последствий, так как чтобы разблокировать НН необходимо подать "вичерпний перелік документів". Это, на самом деле, или полный абсурд в головах законодателя, или хитрый план, который доверчивая часть бизнеса проглотит и будет пользоваться только инвойсом, а потом потеряет НН, потому что на его основании, я думаю, не разблокируют ничего. Что это, коллеги? Где здравый смысл?

Відповісти
  • Таки да
10.10.17 14:09

Не читайте до обеда Макееву! И после обеда - не читайте ее! Это еще хуже, чем читать советские газеты!

Відповісти
  • Ак-кая
10.10.17 14:12

Этой Макеевой да романы писать.. в паре с президентом с его песней о счастливых пенсионерах...

Відповісти
  • Терпеливый
11.10.17 00:19

РБК-Украина: У бизнеса были проблемы с подачей деклараций - не смогли учесть отрицательное значение НДС, которое было заявлено до 1 января 2015 года. Елена Макеева: Сейчас мы работаем над тем, чтобы убрать все несоответствия. Мы знаем проблематику февраля, о невозможности учета отрицательного значения. Мы хотим, чтобы это не повторилось в апреле, поэтому фокусируем внимание на предупреждении подобной ошибки в будущем.Полный текст читайте здесь: https://daily.rbc.ua/rus/show/elena-makeeva-ya-osvedomlena-kakie-shemy-1428308145.html

Відповісти
  • Игорь
11.10.17 11:57

"Звіт про управління" что то мне кажется что этот отчет будет похож на годовой отчет эмитента ценных бумаг (его сдают акционерные общества). Да упростили жизнь бухгалтера!!!

Відповісти
  • ЗДОРОВо
12.10.17 14:02

А как Вам обязанность публиковать финотчетность, подтвержденную аудитором?

Відповісти
  • Любовь
30.10.17 11:40

Я так поняла,что теперь АКТЫ выполненных работ не нужны.Некоторые фирмы в счёте указывают (по электронке) указывают,что счёт и есть подтверждение акта выполнеенных работ.Укртелеком уже давно это практикует.У нас в Днепре в горводоканале есть личный кабинет,но он год уже не работает,зато нужно нести показания в районное отделение водоканала.ИДИОТИЗМ? полный!

Відповісти
  • Сергей
30.10.17 16:01

Лозунг "Без бумажки ты какашка" это лозунг говно. Пока мы будем соблюдать этот лозунг пока мы будем в говне. Нужно идти в ногу с цифровыми технологиями, а не слушать бабушек бухгалтеров.Сами себе и придумали этот лозунг

Відповісти
  • Лилия
31.10.17 08:52

Сергей, а ну- ка попробуйте с цифровыми технологиями разблокировать налоговую накладную. ! Вот смеху то будет!!!!!!!!!!

Відповісти
  • старий бух
31.10.17 09:50

wonder women, абсолютна з вами солідарна!!! Абсурди продовжуються! А можливо відмінять "вичерпний перелік " для розблокування ПН ??? Ох, мене аж в жар кинуло від такої чудної перспективи...

Відповісти
  • Ну и Ну
02.11.17 10:16

Читая всю єту ахинею, могу сказать следующее:- пусть будет бухучет совка, прзрачнй и четабельный.- вывести простую формулу по прибыли - затраты есть тогда, когда на них есть доходы, и первича отпадет.- отмена "дебильного" ндс на стоимость товаров, работ, услуг, а ввести налог именно на добавленную стоимость (разница между ценой продаж и себестоимостью) в размере от 3 до 5%.Все будут платить и небудет никакого возмещения НДС и "дурных" налоговых накладных.Все буде "ПРОЗОРО".

Відповісти