Сайт для бухгалтерів №1 в Україні

Отримуйте
новини поштою!


01.06.19
10588 28 Друкувати

Український правопис: основні зміни

Оприлюднено текст Українського правопису, повідомляє ЮРЛІГА.

Уряд погодився з пропозицією Міністерства освіти і науки та Національної академії наук щодо схвалення Українського правопису в новій редакції, розробленій Українською національною комісією з питань правопису.

Про це йдеться в постанові № 437, прийнятій на урядовому засіданні 22 травня.

Також Кабмін доручив міністерствам, іншим центральним органам виконавчої влади, Раді міністрів АРК, обласним, Київській і Севастопольській міським держадміністраціям сприяти використанню в новій редакції Правопису в діловодстві, освіті, видавничій справі, сфері телебачення і радіомовлення, інших сферах суспільного життя.

Зазначений правопис розроблено Українською національною комісією з питань правопису, до якої ввійшли мовознавці з установ Національної академії наук та закладів вищої освіти, з метою уніфікації вживання правописних норм, способів їх графічного передавання та з урахуванням результатів громадського обговорення.

24 жовтня 2018 року зазначений правопис схвалено спільним рішенням МОН і НАН.

Інститут мовознавства ім. О. О. Потебні НАН України оприлюднив текст нової редакції Українського правопису, а також основні зміни з короткими поясненнями та прикладами.

Зміни можна умовно поділити на дві великі групи:

1) власне зміни в написанні слів (без варіантів);

2) варіантні доповнення до чинної норми.

БЕЗ ВАРІАНТІВ відтепер вживатимуться слова проєкт, проєкція (так само як ін'єкціятраєкторіяоб'єкт та інші слова з латинським коренем -ject-); плеєр(play+er), конвеєр (convey+er), феєрверк.

Разом пишуться слова мінісукнявіцепрезидентексміністрвебсайт , а також слова з першим іншомовним компонентом, що визначає кількісний (вищий від звичайного, дуже високий або слабкий, швидкий тощо) вияв чого-небудь: архі-, архи-, бліц-, гіпер-, екстра-, макро-, максі-, міді-, мікро-, міні-, мульти-, нано-, полі-, преміум-, супер-, топ-, ультра-, флеш-: архіскладний, гіпермаркет, екстраклас, макроекономіка, мікрохвилі, мультимільйонер, преміумклас, супермаркет, топменеджер, топмодель, ультрамодний, флешінтерв'ю.

Також разом писатимуться слова з першим іншомовним компонентом анти-, контр-, віце-, екс-, лейб-, обер-, штабс-, унтер-: антивірус, контрудар, віцепрем'єр, віцеконсул, ексчемпіон, ексміністр, експрезидент, лейбгвардієць, лейбмедик, обермайстер, оберофіцер, оберлейтенант, оберпрокурор, штабскапітан, унтерофіцер, але за традицією контр-адмірал.

Нарізно без дефіса писатимемо пів хвилинипів яблукапів Києва, але одним словом як цілісне поняття півострів, півзахисник, півмісяць.

Прикметникові закінчення російських прізвищ передаються так: рос. Донской - Донський, рос. Трубецкой - Трубецький. Виняток становить Лев Толстой.

Також у правописі впроваджено зміни в окремих словах - до прикладу, священник (як письменник).

Разом слід писати складноскорочені слова (мішані та складові абревіатури) та похідні від них: адмінресурс, Міносвіти, профспілка, Святвечір.

З великої букви писатимемо назви товарних знаків, марок виробів: автомобілі марки «Жигулі», проте з малої букви, якщо вживається як загальна назва: старі обшарпані «жигулі».

МОЖЛИВЕ НАПИСАННЯ У ДВОХ ВАРІАНТАХ:

У словах, що походять із давньогрецької й латинської мов, буквосполучення auзвичайно передається через ававтентичний, автобіографія, автомобіль, автор, авторитет, автохтон, лавра, Аврора, Мавританія, Павло. У запозиченнях із давньогрецької мови, що мають стійку традицію передавання буквосполучення au шляхом транслітерації як ау, допускаються орфографічні варіанти: аудієнція і авдієнціяаудиторія і авдиторіялауреат і лавреатпауза і павзафауна і фавна.

Буквосполучення th у словах грецького походження передаємо звичайно буквою тантологія, антропологія, аптека, астма, бібліотека, католицький, театр, теорія, ортодокс, ортопедія. У словах, узвичаєних в українській мові з ф, допускається варіантність на зразок: анафема і анатемадифірамб і дитирамбефір і етеркафедра і катедралогарифм і логаритмміф, міфологія і мітмітологіяАфіни і АтениБорисфен і Бористен.

Також вживатимуться варіантні форми родового відмінка: радості й радостилюбові й любовиБілорусі й Білоруси.

Рубрика:

Бухгалтер 911 наголошує: зміст авторських матеріалів може не співпадати з політикою та точкою зору редакції. Серед авторів матеріалів, що публікуються, є не лише представники редакційної команди.

Викладена інформація в конкретній публікації відображає позицію автора. Редакція не втручається в авторські матеріали, не редагує тексти, тож не несе відповідальності за їх зміст.

Коментарі
  • Сомневающийся Sкептиk
01.06.19 00:50

"Исключение составляет Лев Толстой." А почему только Лев?Алексей Толстой будет не Толстой, а Толстий?

Відповісти
  • Совет
01.06.19 15:23

Сомневающийся Sкептиk, Толстей умом или мудрованием.

Відповісти
  • Сомневающийся Sкептиk
01.06.19 13:07

Интересно, а КВЕДы, названия профессий, Законы, НКУ, Постанови, Инструкции; названия улиц; паспорта граждан с "не теми" фамилиями – в них будут вноситься изменения, чтобы новые редакции соответствовали Правопису? 
Это ж сколько работы можно "показать"! А баблище?! ))

Відповісти
  • Шурик
01.06.19 04:58

Сомневающийся Sкептиk,
Этот вообще декамунизирован - запрещён к написанию.

Відповісти
  • Lexus
01.06.19 08:38

 Это долбанное правительство май-тое перед своим фиаско, решило принять ещё немного идиотизма!!! В его стиле!!!

Відповісти
  • Lexus
01.06.19 08:38

Всё равно отменим!!!

Відповісти
  • Сергей
01.06.19 09:02

Дебилы!

Відповісти
  • 777
01.06.19 09:14

Ну слава богу, что все проблемы в Украине решены и теперь правительство может заняться правописанием, больше ведь им нечего делать. Или это важнее любых других вопросов?
А вообще, стоит провести референдум и внести на нем еще изменений в правописание, например:
 - слово "чиновник", нужно писать "дебіл".
- "депутат" - "мразь".
- "правительство" - "тварюки" 
Народ одобрит - 100% гарантии.

Відповісти
  • Сомневающийся Sкептиk
01.06.19 12:56

В некоторых словах будет допускаться вариантность, например:
рус. слово "чиновник" – дебіл, дебілоід, но допускается дєбіл (с ударением на 1-й слог).
С заглавной буквы будет писаться должность Голова Верховної Ради; исключение – нынешний Голова, должность которого будет писаться как: прдглкрчлфава или прдглкрчлтева

Відповісти
  • Сергей
01.06.19 10:47

Если говорить о классиках:  Иван Нечуй-Левицкий, Марко Вовчок, Панас Мирный, Михайло Коцюбинский, Иван Франко, Ольга Кобылянская то они наверное в гробу перевернулись.
Наверное все классики украинской литературы были малограмотными и необразованными людьми с точки зрения правительства.

Відповісти
  • Шурик
01.06.19 15:45

Сергей,
Они писали совсем на другом.
Это к Кобзарю 2 издания.
http://books.ieremenko.net/wp-content/uploads/2013/05/%D0%9A%D0%BE%D0%B1%D0%B7%D0%B0%D1%80%D1%8C-1908-%D0%B3-3-%D1%81%D1%82%D1%80.jpg

Відповісти
  • SHADOW
01.06.19 11:04

какое правительство , такие и законы. одного парубия(с маленькой специально пишу) послушать, так уши заворачиваются в трубочку.

Відповісти
  • ок
01.06.19 12:13

Катедра, мітологія, анатема это нечто

Відповісти
  • Наталья
03.06.19 17:30

подгоняют произношение под Парубия... и вся Украина будет так говорить?

Відповісти
  • SHADOW
01.06.19 16:35

ок, еще авдитория, етер, а в лесу, когда заблудился вместо ау-ау нужно кричать ав-ав

Відповісти
  • Лена
04.06.19 11:58

SHADOW,

Відповісти
  • 123456
03.06.19 09:45

SHADOW

Відповісти
  • Бухгалтер
01.06.19 13:02

Это чтоб наши дети никогда не здали ЗНО и никогда не получили высшее образование.Он каждый год переписывать будут.

Відповісти
  • Bundes
01.06.19 19:00

Интересно, это в каждой "воюючий краини" правительство озабочено правописанием, или только нам так крупно повезло? Совсем народ за лохов держат

Відповісти
  • c-т
03.06.19 07:13

а як тоді писати Франція,француз?

Відповісти
  • Людмила
03.06.19 10:16

Маразм крепчает

Відповісти
  • ХАХА
03.06.19 11:28

ВМЕСТЕ на скамеечке сидят, а слова пишут СЛИТНО...  так учили в школе

Відповісти
  • Ігор
03.06.19 11:37

ПОЛОЖЕННЯ 
про інвентаризацію активів та зобов'язань, наказ 879 (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1365-14/print), п.3.4. "На об’єкти, будівництво яких припинене, а також на проектно-вишукувальні роботи...". Це замість "науково-дослідні роботи". А якщо в реєстрі підприємств у пошуку задати "вишукувальні" видасть більше 100 наукових інститутів і всі держвласності. Звідки така безграмотність? В нас не тільки чиновники безнадійні, а і науковці.

Відповісти
  • ^^^
03.06.19 11:56

У меня один вопрос, а зачем? Администрация, когда читаешь подобное, катастрофически не хватает смайлика "Facepalm".

Відповісти
  • Вячеслав
03.06.19 17:42

Павза, етер, міт... Если бы услышал или прочитал, даже не понял бы, о чем идет речь... Больные люди на всю голову. Мало нам в СМИ новые слова придумывают, так еще на законодательном уровне такое. 

Відповісти
  • XX
04.06.19 10:55

менопавза  або андропавза в лавреата - все верно?

Відповісти
  • ХХХ
05.06.19 13:14

На гофбелєні намальован дуб зєлєний. Їржава ціп на дувбє том. И в день та ніччю кіт мувдрйоний , міркує як всіх нагібнуть.
(Печалька, когда мудраки пишут новый словарь украинского языка. Ведь это циничное унижение языковой культуры и истории)

Відповісти